Ściany działowe

Izolacja akustyczna ściany działowej

Izolacja ścian działowych

ściany wewnętrzne - izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna ścian działowych

Izolacja akustyczna ściany działowejWyciszenie ścian działowych podstawą odpowiedniej akustyki

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej jest niezwykle ważny przy budowie energooszczędnego domu. Nic więc dziwnego, że wielu naszych Klientów skupia się na ociepleniu tak bardzo, że całkowicie zapomina o akustyce. To podstawowy błąd, gdyż nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych, ale też odpowiednie wyciszenie ścian w mieszkaniu równie znacząco wpływa na komfort życia.

 

ISOVER – najlepsze materiały do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych

Poznaj produkty do wyciszenia ścian działowych, m.in. wysokiej jakości płyty z wełny szklanej i wełny skalnej. Dysponujemy nimi w wielu grubościach, co przekłada się na ich współczynnik pochłaniania dźwięku. Dzięki temu będziesz mógł wybrać te, które sprawdzą się najlepiej do ścian w Twoim mieszkaniu i domu.

Ochrona przed hałasem

Na jakość akustyczną budynku składa się rzetelny projekt, dobra jakość zastosowanych wyrobów budowlanych oraz prawidłowe wykonawstwo. Połączenie tych aspektów doprowadzi do uzyskania komfortu ciszy przy ograniczeniu kosztów dodatkowych zabezpieczeń przed hałasem.

Na izolacyjność od dźwięków powietrznych między pomieszczeniami w budynku mają wpływ zarówno właściwości dźwiękoizolacyjne zastosowanych przegród rozdzielających pomieszczenia, wielkość bocznego przenoszenia dźwięku w budynku, jak również wszystkie inne drogi pośrednie przenoszenia dźwięku, np. kanałami instalacyjnymi, przestrzeniami pod podniesionymi podłogami i nad podwieszanymi sufitami. Wszystkie te miejsca powinny być zaizolowane wełną mineralną.

Rekomendowane rozwiązania ISOVER

Aby ułatwić dobór zgodnych z wymaganiami z zakresu izolacyjności akustycznej rozwiązań ścian działowych, a tym samym przyspieszyć proces projektowania, ISOVER we współpracy z marką RIGIPS opracował systemy ścian działowych charakteryzujące się wysoką izolacyjnością akustyczną.

Aku-Płyta/Akuplat+ chroni przed niepożądanymi dźwiękami powietrznymi, dzięki czemu zapewnia odpowiedni komfort akustyczny w pomieszczeniach. Już w grubości od 75 mm wzwyż osiąga najwyższy możliwy współczynnik pochłaniania dźwięku αw = 1,00, co oznacza, że w 100% pochłania fale dźwiękowe. Dodatkowo produkt jest niepalny i nie osiada w przegrodzie.

 

ścianka działowa lekka z gk przekrój

 

Izolacja termiczna ścian między pomieszczeniami o różnych temperaturach

Szczególnym przypadkiem ścian wewnętrznych w budynkach są ściany oddzielające pomieszczenia o różnych temperaturach - jedno ogrzewane (pokój, sala), drugie ogrzewane słabiej lub wcale - o niższej temperaturze (korytarz, klatka schodowa).

Płyty zespolone EasyTherm to izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków od strony pomieszczenia o niższej temperaturze, zgodnie z normą EN 13950:2014. 

Montaż ściany działowej krok po kroku

Ściana działowa - 1 - Wytyczenie ściany
Wytyczenie ściany

Przebieg ściany wyznacza się na podłodze za pomoca sznura lub lineału, zaznaczając ewentualne otwory drzwiowe. Następnie nanosi się przebieg ściany za pomocą
poziomicy i łaty na otaczające ściany i stropy. Przy ścianach wyższych niż 3 m do wyznaczenia pionu należy użyć niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego, gdyż poziomica nie daje dostatecznej dokładności pomiaru.

Ściana działowa - 2 - Mocowanie profili UW do podłogi
Mocowanie profili UW do podłogi

Profile UW mocuje się do posadzek i stropów za pomocą uniwersalnych elementów mocujących, rozmieszczonych max co 1 m. Dla uzyskania wymaganej dźwiękoszczelności wszystkie profile mocowane do podłoża muszą być podklejone akustyczną taśmą uszczelniającą.

Ściana działowa - 3 - Montaż profili słupkowych CW
Montaż profili słupkowych CW

Profile CW powinny mieć u góry luz min 1 cm, należy jednak pamiętać, że muszą wchodzić w górny profil UW na głębokość co najmniej 1,5 cm.

Ściana działowa - 4 - Rozmieszczenie profili CW
Rozmieszczenie profili CW

Profil słupkowy CW wkłada się najpierw w dolny profil UW, a następnie w górny. Profile słupkowe rozmieszcza się w odległości 60, 40 lub 30 cm, w zależności od zaleceń wybranego systemu.
Profili CW nie mocuje sie do poziomych profili UW.

Ściana działowa - 5 - Pokrycie płytą pierwszej strony ściany
Pokrycie płytą pierwszej strony ściany

Należy rozpocząć od przykręcenia płyty szerokości 120 cm, a odstęp między wkrętami powinien wynosić 20 cm. Przy pokryciu dwuwarstwowym, przy pierwszej warstwie płyt, odstęp między
wkrętami powinien wynosić 75 cm. Przy mocowaniu płyty koryguje się położenie rozstawionych wcześniej profili. Należy pamiętać, iż płyty nie powinny stać na podłożu, lecz być podniesione o ok.10 mm.

Ściana działowa - 6 - Izolacja przestrzeni między płytami wełną szklaną
Izolacja przestrzeni między płytami wełną szklaną

Po opłytowaniu pierwszej strony ściany i ułożeniu w środku instalacji (elektrycznej lub sanitarnej) należy umieścić między profilami płyty z wełny szklanej ISOVER Aku-Płyta lub Polterm Uni. Dzięki swoim wymiarom oraz sprężystości, płyty idealnie wypełniają przestrzenie między profilami.

Ściana działowa - 7 - Pokrycie drugiej strony ściany
Pokrycie drugiej strony ściany

Należy rozpocząć od przykręcenia płyty szerokości 60 cm, tak, aby krawędzie płyt po obu stronach ściany się nie
pokrywały, a ich przesuniecie względem siebie było równe rozstawowi profili słupkowych. Po zamknięciu drugiej strony ściany uzyskuje ostateczną stabilność.

Ściana działowa - 1 - Wytyczenie ściany
Ściana działowa - 2 - Mocowanie profili UW do podłogi
Ściana działowa - 3 - Montaż profili słupkowych CW
Ściana działowa - 4 - Rozmieszczenie profili CW
Ściana działowa - 5 - Pokrycie płytą pierwszej strony ściany
Ściana działowa - 6 - Izolacja przestrzeni między płytami wełną szklaną
Ściana działowa - 7 - Pokrycie drugiej strony ściany

Montaż i izolacja akustyczna ściany działowej