dla wykonawców
zabudowa poddasza
3 minutes min

Wilgoć pod kontrolą - zadanie paroizolacji

Działanie inteligentnej paroizolacji ISOVER Vario zimą i latem

Pojawienie się na ścianach grzybów i pleśni jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia domowników (m.in. alergie, astma), jak i konstrukcji całego budynku. Nieuniknione występowania pary wodnej będzie zupełnie nieszkodliwe, jeśli zapewnimy jej odpowiedni odpływ na zewnątrz budynku. Dach i ściany zewnętrzne powinny „oddychać”. A to zadanie dla właściwego systemu termoizolacji.

Gdzie i dlaczego stosujemy paroizolację?

Poddasze oprócz ocieplenia trzeba chronić przed wilgocią - również pochodzącą z wnętrza domu. Przenikaniu pary wodnej do wnętrza przegrody przeciwdziała paroizolacja. 

Część producentów zaleca stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach "wilgotnych" (łazienki, pralnie). ISOVER rekomenduje zastosowanie jej na całej powierzchni – wnętrze mieszkania to wszak system "naczyń połączonych", para wodna może bez ograniczeń przemieszczać się z łazienki do przylegającego pokoju. Dach skośny musi być także wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie), inaczej w domu może pojawić się grzyb i pleśń. 

Stosujmy zawsze wiatroizolację nad izolacją (po zewnętrznej) oraz paroizolację pod izolacją (wewnątrz, pod płytami g-k). Ponieważ ciepło umyka zimą przez dach na zewnątrz budynku, a latem napływa do wewnątrz budynku, folia paroizolacyjna powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny (zimą wysoki, latem niski). Na polskim rynku takie folie o szczególnie godnych polecenia parametrach i właściwościach aplikacyjnych oferuje ISOVER pod nazwą Vario XtraSafe. Aby zapewnić szczelność, system ISOVER Vario XtraSafe oprócz folii o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego (0,3-20m) zawiera również odpowiednie taśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń)  montażu. 

Ocieplone poddasze ze szczelnie zamontowaną paroizolacją (fot. D. Kuczpioł)

Inteligentny system izolacji cieplno-wilgotnościowej ISOVER VARIO XtraSafe jako jedyny na polskim rynku zapewnia optymalną temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Umożliwia idealną szczelność zimą i zdolność oddychania latem.

ISOVER VARIO XtraSafe – wilgoć i szczelność pod kontrolą to:

  • ISOVER VARIO Xtra Safe – folia, membrana paroizolacyjna o zmiennym oporze dyfuzyjnym Sd = 0,3-25,0,
  • VARIO XtraFix – taśma montażowa do mocowania folii do konstrukcji,
  • VARIO Xtra Tape – taśma izolacyjna o wysokiej przyczepności do różnych podłoży, zapewniająca hermetyczne uszczelnianie,
  • Vario XtraFit – trwały, elastyczny, samoprzylepny uszczelniacz zapewniający trwałe hermetyczne uszczelnienie styku folii oraz ścian szczytowych, sufitów, kominów czy konstrukcji.
  • ISOVER Super-Mata – mata z wełny mineralnej szklanej o doskonałych parametrach izolacyjnych (współczynnik przewodzenia ciepła: λD=0,033 W/mK). Doskonały produkt do izolacji termicznej i akustycznej, sprężysty, poddający się kompresji, a zarazem niepalny (klasyfikacja ogniowa: A1) i łatwy w montażu (bez sznurkowania utrzymuje się między krokwiami). Zachowuje niezmienne parametry techniczne przez lata.

Paroizolacja to odpowiednia warstwa folii w ścianie lub w stropie, której celem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw przegrody.

Aktywnie oddychająca i regulująca wilgotność paroizolacja zapewnia zdrowy mikroklimat i idealną jakość powietrza przez cały rok!