Buduj z Pasją 2023

Olimpiada Buduj z pasją - finał 2022

Buduj z pasją

edycja 2023

Szanowni Nauczyciele i Uczniowie,

Zapraszamy do udziału w XII edycji olimpiady budowalnej „Buduj z Pasją”, która startuje już 16 marca 2023 r., a jej finał przewidziany jest na 26-28 maja br. 

Leszek Hadula - instruktor Saint-GobainMarki ISOVER, RIGIPS i WEBER z Grupy Saint-Gobain Polska w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Edukacji Budowlanej z siedzibą w Wieluniu specjalnie na tę okazję przygotowały internetowe vademecum wiedzy dla uczestników Olimpiady.

W opracowaniu tym zawarliśmy informacje o innowacyjnych rozwiązaniach budowlanych Saint-Gobain w zakresie izolacji, suchej zabudowy i chemii budowlanej oraz korzyściach płynących z ich zastosowania.

Znajdujące się tu moduły składają się z kilku paneli tematycznych poruszających najistotniejsze aspekty dotyczące zastosowania naszych rozwiązań i ich walorów tworzących komfort i wpływających na trwałość oraz energooszczędność budynków. 

W pierwszej kolejności prezentujemy markę ISOVER, w następnej odsłonie pojawią się informacje na temat produktów RIGIPS, a w ostatnim etapie przedstawimy rozwiązania z zakresu chemii budowlanej WEBER. 

Życzę owocnej nauki i sukcesów w zawodach!

Leszek Hadula, Koordynator Projektu - Instruktor
 

Poznaj ISOVER

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych, która wraz z Rigips, Weber, Ecophon wchodzi w skład oferty produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należącej do Grupy Saint-Gobain. 

ISOVER katalog budowlanyISOVER, jako światowy ekspert branży izolacji budowlanych, stale prowadzi prace badawczo rozwojowe, tworząc coraz bardziej wydajne i wysokojakościowe produkty, spełniające najważniejsze wymagania stawiane przez wykonawców i odbiorców. W Polsce ISOVER obecny jest od 30 lat. Jesteśmy liderem na rynku wełny mineralnej szklanej oraz wiodącym producentem izolacji z wełny mineralnej skalnej, oferując szeroką gamę rozwiązań izolacyjnych dla budownictwa, przemysłu i energetyki.

Rozwiązania izolacji termicznych i akustycznych ISOVER zostały zastosowane w wielu prestiżowych obiektach, m.in. Stadion Narodowy oraz Złota 44 w Warszawie, NOSPR i Dworzec Główny w Katowicach, Stary Browar w Poznaniu, jak i w tysiącach domów jednorodzinnych. 

Gliwicka fabryka to jedyny w Polsce zakład wyposażony w linie produkcyjne – zarówno do produkcji izolacji z wełny mineralnej szklanej, jak i skalnej. ISOVER oferuje szeroki wachlarz materiałów przeznaczonych do izolacji budowlanych, w tym m.in. do izolacji dachów skośnych i płaskich, stropów, konstrukcji szkieletowych, ścian zewnętrznych i fasad wentylowanych. Produkty marki ISOVER cechuje najniższy dostępny na rynku wełen współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi nawet 0,030 W/(m*K). Materiały izolacyjne ISOVER w rolkach i  płytach zostały opracowane tak, aby spełniały najsurowsze standardy w domach, biurowcach, hotelach, obiektach sportowych, a także fabrykach przemysłowych.  

Portfolio produktowe ISOVER obejmuje również szeroki zakres rozwiązań do izolacji technicznych, w tym maty lamelowe do izolacji kanałów wentylacyjnych (HVAC) i maty siatkowe do instalacji przemysłowych.

ISOVER to synonim najwyższej jakości, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak Teraz Polska, Konsumencki Lider Jakości czy Top Builder. 

ISOVER - Teraz Polska, Konsumencki Lider Jakości, Top Builder

Wykorzystanie naszych produktów to nie tylko gwarancja jakości i komfortu, ale również ochrona środowiska. Wełny mineralne ISOVER to produkty ekologiczne, powstałe z naturalnych surowców, m.in. piasku kwarcowego czy bazaltu. 70% surowców zużywanych do produkcji wełny szklanej ISOVER to stłuczka szklana pochodząca z recyclingu. Ich zastosowanie niesie możliwość uzyskania dodatkowych punktów w wielokryterialnej zielonej certyfikacji np. LEED, BREEAM (produkty posiadają deklarację środowiskową III typu – EPD).

Jako odpowiedzialny producent, od wielu lat inicjujemy i czynnie angażujemy się w ogólnopolskie akcje społeczne. W kampanii #LepiejBezSmogu promujemy energooszczędność oraz ideę termoizolacji budynków w kontekście walki o poprawę czystości powietrza, ochronę naszego zdrowia i środowiska naturalnego.  

Doradztwo Techniczne ISOVER RIGIPS WEBER:

bezpłatna infolinia: 800 163 121 (9.00-16.00)

e-mail: doradcy.techniczni@saint-gobain.com.
 

Co nas wyróżnia?

ISOVER - co nas wyróżnia

Wełna szklana i skalna

Wełna szklana i skalna - cechy i róznice

 

Wełny szklane i skalne - zobacz film

Jak produkuje się wełnę szklaną?
Jak produkuje się wełnę skalną?

Izolacja termiczna

Izolacje ISOVER - materiał, warstwa, przegroda

 

Poznaj rolki ISOVER PRO

Nowe produkty Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO przeznaczone są do izolacji cieplnej poddaszy.

Nowe rolki ISOVER PRO - niskie lambdy

Wełny mineralne ISOVER PRO to produkty o doskonałych parametrach termicznych, dodatkowo pokryte jednostronnie welonem szklanym, który zapewnia najwyższy komfort pracy i estetykę zaizolowanej przestrzeni.

Izolacja akustyczna

Izolacyjność akustyczna - określa jak dobrze dana przegroda (ściana, strop, okładzina ścienna wraz ze ścianą) izoluje pomieszczenie od hałasu dochodzącego z innych pomieszczeń lub z otoczenia.

Wartość wyrażona jest w dB i określana różnymi parametrami, np.: RW; R’A1, R’A2; L’n,w

ISOVER Aku-Płyta Akuplat+Izolacja akustyczna - jest cechą przegrody, nie materiału, więc na etykietach wyrobów izolacyjnych nie ma informacji dotyczących bezpośrednio izolacyjności akustycznej, która jest wyrażana w decybelach [dB]. Cechą samego wyrobu jest współczynnik pochłaniania, na etykiecie zamieszczany jako “Awxx” np. AW1,0 lub AW0,9. Im większa liczba, tym lepszy efekt. Wartość 1,0, którą posiada ISOVER Aku-Płyta już przy grubości 75 mm to maksymalna osiągalna wartość.

Planując zakup mieszkania lub budowę domu zwracamy uwagę na lokalizację, widok za oknem, rozkład pomieszczeń czy wielkość tarasu. Często jednak zapominamy o tym, co niewidoczne – o hałasie. Pamiętajmy, że komfort akustyczny, to jedna z ważniejszych kwestii, jaką powinien nam zapewnić deweloper lub wykonawca

Na poziom hałasu w pomieszczeniu wpływają nie tylko dźwięki z ulicy czy od sąsiadów. Dodatkowe odgłosy powstają także w związku z użytkowaniem instalacji oraz domowych urządzeń, takich jak np. lodówka. Jeśli suma tych wszystkich dźwięków jest zbyt intensywna, zaczynamy odczuwać coraz większy dyskomfort. 

Trudności w koncentracji, utrzymujący się stres, a także problemy ze snem - to m.in. dolegliwości wynikające z oddziaływania niepożądanych dźwięków. Czy zatem jedyną alternatywą jest dom w puszczy? Zdecydowanie nie. Przed nadmiernym hałasem, w skuteczny sposób, może uchronić nas odpowiednio zaprojektowana i wykonana izolacja akustyczna.

Ochrona przed hałasem, to obok m.in. bezpieczeństwa pożarowego, czy oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród, jedno z siedmiu podstawowych wymagań, jakim powinny odpowiadać budynki. Co wpływa na jakość ochrony przed hałasem?

Mądrze dobrane materiały i rozwiązania, szczelne okna i poprawne wykonawstwo – to elementy, które są podstawą do uzyskania dobrej izolacyjności akustycznej przegród budynku. Dobra izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej jest jednoznaczna z małym przewodzeniem (przechodzeniem) dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego.

Izolacyjność akustyczną mierzy się w decybelach (dB). Oczywiście, przepisy jasno określają wymagania dla poszczególnych przegród w określonych typach budynków, ustalając tym samym pewne minimum do spełnienia. Przykładowo, dla ścian działowych między sąsiednimi mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych jest to izolacyjność na poziomie 50 dB. W przypadku ścian działowych między dwoma pokojami wewnątrz tego samego mieszkania jest to 35 dB.

Warto mieć na uwadze, że aktualne wymagania prawne, jakie muszą spełnić przegrody pod względem izolacyjności akustycznej, w niektórych wypadkach mogą okazać się niewystarczające do uzyskania pełnego komfortu akustycznego. Kupując zatem mieszkanie lub dom, już na etapie budowy powinniśmy sprawdzić, czy nasz deweloper zadbał o odpowiednią izolacyjność akustyczną przegród budynku i wymagać, aby była ona jak najlepszej jakości.

Ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością od dźwięków powietrznych (takich jak np. głośna rozmowa, czy muzyka). Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest dzisiaj wznoszenie ścian działowych w technologii suchej zabudowy. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną, niejednokrotnie znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Decydując się na lekką ścianę działową musimy pamiętać o tym, by szczelnie (w 100%) wypełnić ją wełną mineralną. Warto wybrać do tego produkty, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w), która to cecha powinna być opisana na etykiecie produktu w postaci liter AW.

– Produktami dedykowanymi przez nas do izolacji akustycznej ścian działowych w systemie suchej zabudowy są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej Aku-Płyta, jak i z włókien skalnych Polterm Uni. Wymienione materiały doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne, a w grubości od 75 mm dla Aku-Płyty i od 100mm dla Poltermu Uni charakteryzują się współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie. Cecha ta stawia je na pierwszym miejscu wśród materiałów tego typu na rynku  – wyjaśnia Leszek Hadula z ISOVER.

Stropy międzykondygnacyjne

Stropy międzypiętrowe to jedna z najtrudniejszych pod względem izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, gdyż stawiane są względem niej wymagania dotyczące nie tylko izolacyjności od dźwięków powietrznych, lecz również od dźwięków uderzeniowych.

Technologią najlepiej sprawdzającą się w przypadku stropów jest tzw. „podłoga pływająca”, czyli rozwiązanie złożone z oddylatowanych (oddzielonych) od ścian i innych elementów przechodzących przez strop warstw materiału izolacyjnego (doskonale sprawdza się w tej sytuacji wełna mineralna szklana ISOVER TDPT lub skalna Stropoterm) i warstwy dociskowej (jastrychu/wylewki), ułożonych na płycie konstrukcyjnej.

Izolacja przegród zewnętrznych

Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że izolacja termiczna przegród zewnętrznych wpływa jednocześnie na poprawę ich izolacyjności akustycznej. Warto o tym pamiętać, np. izolując poddasze szklaną wełną ISOVER.

Taki zabieg poprawi nam komfort akustyczny, szczególnie pożądany np. podczas ciszy nocnej czy w trakcie opadów deszczu. 

Czym jest dźwięk?

Izolacyjność akustyczna - podstawowe pojęcia

Ile decybeli?

Oto przykładowe wartości dla wybranych dźwięków:

  • Głos cichy    35-55 dB
  • Głos normalny    55-65 dB
  • Głos podniesiony    65-75 dB
  • Głos głośny    75-85 dB
  • Krzyk    >85 dB
  • Kino domowe 5x100W    <100 dB
  • Szczekający pies    105 dB

W lesie wydaje się nam, że wokół panuje cisza, a w rzeczywistości jest to około 40dB.  

Niebezpieczny jest hałas powyżej 85 dB, a próg bólu to 140 dB.

Izolacyjność od dźwięków powietrznych

Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych

Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych 1Izolacyjność od dźwięków uderzeniowych 2

 

Bezpieczeństwo pożarowe

Izolacja może znacznie zwiększyć odporność ogniową budynku lub wprost przeciwnie – wpłynąć na zwiększenie ryzyka pożaru. Jej rola staje się coraz ważniejsza, ze względu na rosnące wymagania efektywności energetycznej budynków. Co właściwie decyduje o skutecznej ochronie przeciwpożarowej?

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to podstawa – wełna ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo nie tylko termiczne, ale również pożarowe w całym budynku. Dlatego, decydując się na zakup produktów do izolacji, należy zwrócić uwagę na klasę reakcji na ogień określaną dla wyrobu budowlanego – w tym właśnie dla izolacji.

Takie parametry znajdziemy na etykietach opakowań oraz w dokumentacji produktów – wyroby oznaczone klasą reakcji na ogień A1 oraz A2 są niepalne i poprawiają bezpieczeństwo pożarowe.

 

Systemowy Dom - poznaj bezpieczne poddasza RIGIPS ISOVER

 

– Zawsze zwracajmy szczególną uwagę na parametry produktów. To bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa – wełny szklane oraz skalne o klasie A1 i A2 nie wydzielają toksycznych gazów, są niedymiące, niekapiące i nie biorą czynnego udziału w pożarze – radzi ekspert ISOVER.

Takie materiały, w odróżnieniu od palnych, często bardzo popularnych produktów, mogą być stosowane np. w przegrodach stanowiących elementy oddzielenia przeciwpożarowego, jako ocieplenie dachów płaskich oraz ścian zewnętrznych bez ograniczeń wynikających z wysokości budynków.

Kolejny aspekt, na który powinniśmy zwracać uwagę to klasa odporności ogniowej określana dla elementu budowlanego, jakim jest np. ściana, strop lub dach. Klasa ta wyrażona jest w minutach i w zależności od rodzaju i funkcji przegrody budowlanej określa się R (nośność ogniową), E (szczelność ogniową) oraz I (izolacyjność ogniową).

– Przykładowe wymagania klas odporności ogniowej to np. R 60 (dla głównej konstrukcji nośnej budynku średniowysokiego), REI 60 (dla stropu) czy EI 30 (dla ściany zewnętrznej). Wełna szklana oraz skalna ISOVER wbudowana w układach konstrukcyjnych przegród wewnętrznych i zewnętrznych budynku, wraz z tymi elementami, stanowi klasę do REI 60 (dla przekryć dachu), do REI 120 (dla ścian wewnętrznych), do REI 60 (dla zabudów poddaszy) – kontynuuje ekspert.

Poznaj bezpieczne pożarowo rozwiązanie zabudowy poddasza

Poddasze w klasie odporności ogniowej REI 30 z użyciem Uni-Maty, płyt Rigips PRO Fire+ typ DF i profili Rigips Rigistil

Poddasze w klasie odporności ogniowej REI 30 z użyciem Uni-Maty, płyt Rigips PRO Fire+ typ DF i profili Rigips Rigistil

A1

Klasa reakcji na ogień A1

oznacza, że nawet w trakcie pożaru, gdzie temperatura osiąga 800°C, wełna nie zacznie się palić. Jedyną jej reakcją będzie wytapianie się lepiszczy, co nie wpływa na rozprzestrzenianie ognia.

20 metrów

Poziom bezpieczeństwa pożarowego

Wełna zapewnia znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa pożarowego, niż styropian. To dlatego fasady budynków od 20 metrów wysokości muszą być ocieplane wełną, podczas gdy te na niższych piętrach czasem ociepla się styropianem.

REI30

30 minut

W przypadku poddasza klasa REI powinna wynosić 30 minut - ten warunek jest spełniony przy zastosowaniu systemu z wełną Super-Mata i płytami RIGIPS 4PRO™ Fire+ typ DF

Bezpieczeństwo, komfort, niezawodność

Wełna mineralna szklana i skalna ISOVER to najbezpieczniejszy wybór, który zapewnia komfort na różnych płaszczyznach – termiczny, akustyczny, ekonomiczny oraz przede wszystkim komfort życia w domu poprawiającym bezpieczeństwo ogniowe. Takie produkty stanowią bowiem jeden z podstawowych materiałów uwzględnianych przy projektowaniu biernych systemów przeciwpożarowych, ponieważ mają zdolność do ograniczania rozprzestrzeniania się ognia.

Do zastosowań przemysłowych i jako specjalistyczne izolacje techniczne ISOVER oferuje również wełnę mineralną najnowszej generacji ISOVER ULTIMATE.

Ta rodzina wełen to połączenie najlepszych cech wełen szklanych i skalnych, do zastosowań w sektorze przemysłowym, energetycznym i petrochemicznym, gdzie izolacja ma do czynienia z bardzo wysoką temperaturą dochodzącą do 700oC.

Bezpieczeństwo pożarowe - podstawowe pojęcia

Bezpieczeństwo pożarowe - podstawowe pojęcia

 

 

Bezpieczeństwo pożarowe - niepalne produkty ISOVER