Izolacja termiczna (cieplna) z wełną ISOVER

Ocieplenie domu - izolacja termiczna

Izolacja cieplna

komfort termiczny i oszczędności w kosztach ogrzewania

Izolacja termiczna wyrażona na dwa sposoby. Po pierwsze - przy pomocy greckiej litery – λD, która określa współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). W indeksie tej litery powinno znajdować się „D”, które oznacza wartość deklarowaną zgodnie z przepisami. Współczynnik "lambda" pokazuje nam ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza "lambda", tym lepiej!

Wartości lambda dla materiałów budowlanych - szczególnie izolacyjnych - to jeden z podstawowych parametrów i deklarowane są dla każdego produktu ISOVER do termoizolacji.

Po drugie - przy pomocy litery RD, również z indeksem „D”, co oznacza opór cieplny. Im większe "R" tym lepiej.

Z kolei dla całych przegród istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U. Od wartości U przegród zależy termoizolacja budynku.  Im mniejsze "U" przegrody tym lepiej, co więcej - właśnie ta wartość podlega wymogom Warunków Technicznych. Uwzględnia on właściwości termiczne wszystkich materiałów tworzących przegrodę - muru, cegieł, elementów konstrukcji, a na jak najlepszą wartość U "pracuje" materiał izolacyjny - wełna mineralna szklana lub skalna, styropian EPS lub XPS, pianka natryskowa PUR czy płyty PIR.

Warto zdecydować się na wełnę o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (mającym przełożenie na niski współczynnik U) – oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda), np.:

  • ISOVER Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK)
  • ISOVER Super-Mata (λD = 0,033 W/mK)
  • ISOVER Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK)
  • ISOVER Multimax 30 (λD = 0,030 W/mK)
Parametry termiczne wełny

Parametry termiczne materiału izolacyjnego

λ

współczynnik przewodzenia ciepła

Własność materiału izolacyjnego - pokazuje, ile ciepła przeniknie przez dany materiał niezależnie od jego grubości

Im mniejsza "lambda", tym lepiej!

R

opór cieplny

Zależy od lambdy danego materiału (mniejsza lambda - większe R), ale też i od grubości tego materiału (większa grubość - większe R).

Im większe "R", tym lepiej.

U

współczynnik przenikania ciepła

Uwzględnia właściwości termiczne całej przegrody, a na jak najlepszą wartość U "pracuje" materiał izolacyjny.

Im mniejsze "U" przegrody, tym lepiej!

Kalkulator współczynnika U - sprawdź, jakiej izolacji potrzebuje Twój dom

Kalkulator U - sprawdź, jakiej izolacji potrzebuje Twój domZastanawiasz się, jak dobrać izolację ścian i dachu, by zapewnić komfort cieplny, oszczędne ogrzewanie i zgodność z przepisami? Skorzystaj z kalkulatora współczynnika U (przenikania ciepła). Z pomocą kalkulatora obliczysz przybliżone wartości U dla różnych rozwiązań izolacyjnych przed budową lub termomodernizacją budynku i dowiesz się, czy wybrane rozwiązanie spełnia wymogi normowe.

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. Po wyborze rodzaju przegrody oraz rodzaju i grubości izolacji, otrzymasz wynik w postaci przybliżonej wartości U i jej odniesienia do wartości wymaganej aktualnym w prawie budowlanym dla budynków. "Łapka w górę" przy wyniku oznacza, że ocieplony w ten sposób dach czy fasada spełnia warunki normowe. Łapka w dół - trzeba pomyśleć o skuteczniejszej izolacji.

Kliknij tutaj i sprawdź nasz kalkulator!

Warunki Techniczne i wymagane wartości U

Poniższa tabela pokazuje aktualne współczynniki przenikania ciepła U wymagane w Warunkach Technicznych dla nowych budynków (współczynnik przenikania ciepła norma 2021 i 2017). 

  od 1 stycznia 2017 od 1 stycznia 2021
ściany zewnętrzne < 0,23 W/(m2K) < 0,20 W/(m2K)
stropy pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami < 0,18 W/(m2K) < 0,15 W/(m2K)
stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podłogowymi < 0,25 W/(m2K) < 0,25 W/(m2K)
stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych < 0,25 W/(m2K) < 0,25 W/(m2K)