instrukcja montażu
zabudowa poddasza
3 min

Ciepłe poddasze w domu. Jak powinien przebiegać remont i prace izolacyjne?

Powierzchnia pod skosami poddasza jest idealna, aby powiększyć przestrzeń mieszkalną w domu. Od czego zacząć planowanie zabudowy poddasza lub prac remontowych?

Ocieplenie poddasza - wysoki komfort termiczny

Wprowadzając się do domu – czy to nowego, czy starego – w pierwszej kolejności remontowane są jego niższe piętra, które muszą służyć mieszkańcom już od pierwszego dnia po wprowadzeniu. Zagospodarowanie poddasza często odkładane jest na „później”. Tymczasem powierzchnia pod skosami jest idealna, aby powiększyć przestrzeń mieszkalną w domu. Od czego zatem zacząć planowanie zabudowy poddasza lub prac remontowych?

W przypadku tej części budynku niesłychanie ważna jest kwestia związana z ociepleniem. Przez nieocieplony dach możemy tracić nawet 30% ciepła z wnętrza budynku. Urządzając pokoje na poddaszu, tym bardziej powinno nam zależeć na wysokim komforcie termicznym jego użytkowników.

Czym zaizolować poddasze?

Obecnie na rynku można spotkać wiele materiałów izolacyjnych. Najpopularniejszym produktem do ocieplenia dachu skośnego pozostaje niezmiennie wełna mineralna szklana. To materiał niezwykle sprężysty, który dokładnie wypełni przestrzeń pomiędzy krokwiami. W ten sposób ograniczone zostaną miejsca, w których mogłyby pojawić się mostki cieplne lub akustyczne. Lekki materiał nie obciąży dodatkowo – często starej – konstrukcji dachu oraz ułatwi montaż wykonawcy.

Co więcej, otwartość dyfuzyjna struktury wełny mineralnej umożliwia parze wodnej swobodne przedostawanie się przez materiał, co minimalizuje niebezpieczeństwo zawilgocenia, a tym samym osłabienia drewnianej konstrukcji. Poza wygodą montażu, dobrym mikroklimatem czy ochroną przed hałasem, wełna mineralna przede wszystkim gwarantuje najlepszą izolację cieplną. Dobry jakościowo produkt rozpoznać można po opisach technicznych na etykiecie.

Kluczowym parametrem określającym, jak dobrym izolatorem jest materiał, jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda λD. Im mniejsza lambda, tym lepiej. Grubość izolacji jest równie ważna: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% mniej skutecznie, niż izolacja tej samej grubości o lambdzie 0,033. Zatem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie jak najgrubszej warstwy materiału o jak najniższej lambdzie.

Na koniec warto wspomnieć, że wykorzystując wełnę mineralną do ocieplenia poddasza, fasady czy piwnic, zawsze stosujemy materiał niepalny, który podwyższa bezpieczeństwo pożarowe. Każdemu zależy na tym, żeby dom był miejscem maksymalnie bezpiecznym dla jego mieszkańców.

Montaż izolacji na poddaszu - dwuwarstwowo, z profilami aluminiowymi
Montaż izolacji na poddaszu - dwuwarstwowo, z profilami aluminiowymi

 

Ocieplenie poddasza - kolejność prac remontowych

Planując remont poddasza należy w pierwszej kolejności ocenić jego obecny stan. Ważnym krokiem jest upewnienie się, że pokrycie dachowe jest szczelne, a drewniana konstrukcja w dobrej kondycji. Jeśli okaże się inaczej, konieczne są niezbędne prace dekarskie.

Wiatroizolacja

Prawidłowa izolacja dachu skośnego to nie tylko wybór i montaż wełny mineralnej, ale wysoka precyzja wykonania i zapewnienie odpowiedniego układu warstw w przegrodzie. Dlatego też przed montażem wełny pomiędzy krokwiami należy sprawdzić, czy zainstalowana została warstwa wiatroizolacji oraz czy szczelina wentylacyjna nad tą warstwą jest drożna.

Jeżeli dach nie ma takiej warstwy, zaleca się przymocowanie membrany wysoko paroprzepuszczalnej od strony wewnętrznej, poprzez owinięcie nią krokwi i przymocowanie jej za pomocą zszywek i drewnianej listwy, jednocześnie zapewniając swobodny przepływ powietrza nad tą membraną.

Szczelina wentylacyjna

Ważne jest też, aby zapewnić wentylację nad izolacją, jeśli nie jesteśmy pewni, co do parametrów foli wiatroizolacyjnej zastosowanej na poddaszu. Koniecznym jest wykonanie odpowiedniej, drożnej szczeliny wentylacyjnej, przez którą możliwe będzie usunięcie ewentualnej wilgoci, która dostanie się do wełny lub jest w konstrukcji dachu.

Można wykonać ją przez rozpięcie zygzakiem między krokwiami stalowego drutu lub żyłki. Szczeliny tej nie trzeba wykonywać w przypadku, gdy zastosowana została membrana wysoko paroprzepuszczalna.

Poddasze zaizolowane wełną mineralną szklaną po zamontowaniu drugiej warstwy izolacji
Poddasze zaizolowane wełną mineralną szklaną po zamontowaniu drugiej warstwy izolacji (autor: Piotr Ślusarczyk)

 

Ocieplenie poddasza i bezpieczeństwo pożarowe

Poddasze w klasie odporności ogniowej REI 30 z użyciem Uni-Maty, płyt Rigips PRO Fire+ typ DF i profili Rigips Rigistil
Zabudowa poddasza krok po kroku z użyciem Super-Maty, płyt Rigips PRO Fire+ typ DF i profili Rigips Ultrastil