izolacje techniczne
kominki
3 min

Kominek na medal

Wymarzony kominek w salonie – daje ciepło i zapewnia niepowtarzalną atmosferę. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich jego zalet, na etapie izolacji musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

Projektowanie kominka

Każdy, kto marzy o posiadaniu kominka, musi dokładnie przemyśleć to już na etapie projektowania domu. Planowanie z wyprzedzeniem pozwala projektantowi rozpatrzeć wszelkie rozwiązania związane z lokalizacją kominka, dopasowaniem odpowiedniej mocy w stosunku do wielkości domu, odpowiednim ciągiem, a także ewentualnością wzmocnienia stropu. To pierwsze kroki do zbudowania wymarzonej, a co najważniejsze – bezpiecznej przestrzeni w domu. Kolejne dotyczą już doboru i montażu izolacji kominka, która zapewni jego odpowiednie funkcjonowanie. Od czego zacząć?

Kominek z obiegiem wymuszonym

kominek z obiegiem wymuszonym

 

Wybór rodzaju kominka – jak izolować?

Przede wszystkim od rodzaju kominka – musimy pamiętać, że ten z wymuszonym obiegiem powietrza wymaga nieco innej pracy, niż kominek z grawitacyjnym obiegiem powietrza.

Kominki z wymuszonym obiegiem izolujemy zaczynając od dystrybutora gorącego powietrza, którego odpowiednie ocieplanie zabezpiecza przed stratami ciepła i nadmiernym nagrzaniem obudowy. Płyty izolacyjne powinny być umieszczone w odległości minimum 5 centymetrów od wkładu, folią skierowaną do wkładu kominkowego.  Do montażu płyt używajmy profili zapewniających ich ciasne osadowienie.

Jeśli natomiast decydujemy się na kominek z grawitacyjnym obiegiem powietrza, pamiętajmy, że izolacja powinna być zamontowana folią na zewnątrz dystrybutora. Do mocowania płyt izolacyjnych do dystrybutora i osłon konwekcyjnych używamy gwoździ samoprzylepnych lub wkrętów montażowych z podkładkami. Warto zaizolować również sufit, co ochroni strop przed nadmiernym ogrzaniem.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy, koniecznie pamiętajmy o tym, aby zachować ciągłość pokrycia z folii. W miejscach łączeń płyt należy zastosować samoprzylepną taśmę aluminiową, o odpowiednio wysokiej odporności na temperaturę. Do docinania płyt izolacyjnych trzeba używać ostrych narzędzi, tak, aby krawędzie płyt były gładkie, co zapewni szczelność izolacji. Przed pierwszym uruchomieniem kominka pamiętajmy o usunięciu wszystkich resztek wełny i taśmy izolacyjnej.

Kominek z obiegiem grawitacyjnym

kominek z obiegiem grawitacyjnym

 

Czym izolować kominki?

Do izolacji kominków należy wybierać wyłącznie te produkty, które zostały dostosowane do wymagań tak specyficznych miejsc, jakimi są obudowy kominków – a więc odporne na bardzo wysokie temperatury (ok. 600°C) oraz zapewniające skuteczną izolacyjność termiczną, dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła.

Płyty izolacyjne, na jakie się decydujemy, muszą pochodzić z oferty produktów dedykowanych kominkom – tylko takie produkty posiadają odpowiednie parametry. Płyty kominkowe ISOVER osiągają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,036 W/mK i klasyfikację ogniową A1, a do tego nie wydzielają CO2 ani CO i nie chłoną wilgotności z otoczenia. Płyty kominkowe ISOVER zaprojektowano tak, aby pasowały zarówno do kominków z grawitacyjnym obiegiem powietrza, jak i z obiegiem wymuszonym. To produkty wykonane z wełny mineralnej skalnej, których zastosowanie zapewnia zwiększoną wydajność kominka, pełne bezpieczeństwo poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury obudowy.