Bogata oferta materiałów izolacyjnych, różnorodność technik montażu, a co najważniejsze niezliczone opinie i doświadczenia znajomych – ocieplając dom napotkamy na wiele rozbieżnych informacji, które nie zawsze są prawdziwe. Jakie są najczęstsze mity dotyczące izolacji?
Mit #1 Izolację termiczną można zaprojektować na końcu
Budując dom w systemie gospodarczym, wykonywanie kolejnych etapów budowy często uzależniamy od stanu konta. Niektóre rozwiązania pojawiają się w projekcie nagle wraz z przypływem znacznych środków. Istnieje pogląd, że izolację można zaprojektować na końcu procesu budowy domu. Czy na pewno jest to opłacalne?
Izolacja ścian spełnia niezwykle ważną funkcję przy budowie czy renowacji domu – w ten sposób ograniczane są straty energii. Jeśli dopiero planujemy budowę domu, wówczas decyzję odnośnie zastosowania izolacji powinniśmy podejmować jeszcze na etapie projektu, aby uniknąć późniejszych, kosztownych i trudnych poprawek.
Warto pamiętać, że proces budowlany od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, poprzez dokumentację budowlaną, budowę obiektu po ostatecznie zamieszkanie trwa średnio 2 lata, zatem z wyprzedzeniem trzeba projektować i dobierać materiały budowlane tak, aby w następnych latach spełniać wymagania, które będą wtedy obowiązywać (najlepszą rekomendacją jest projektowanie zgodnie z Warunkami obowiązującymi od 2021 roku). Projektowanie zgodnie z bieżącymi Warunkami Technicznymi spowoduje, że w przypadku ewentualnej decyzji o odsprzedaży obiektu, jego cena rynkowa będzie dużo niższa.
Mit #2 Tylko gruba warstwa izolacji zapewni pełną ochronę przed stratami ciepła
Przystępując do ocieplania domu lub garażu, możemy natknąć się na opinie podważające zasadność stosowania materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i wskazujące, że odpowiednio gruba warstwa jakiejkolwiek wełny zapewni pełny komfort cieplny.
Izolacja termiczna w przegrodzie budowlanej wpływa w największym stopniu na niskie przenikanie ciepła przez budynek i związane z tym straty energii oraz późniejsze koszty ogrzewania. Izolacja grubsza już o kilka cm skutecznie obniża wartość współczynnika U. Podobny efekt można osiągnąć stosując w ścianach materiały izolacyjne o jak najniższych współczynnikach przewodzenia ciepła lambda (np. ISOVER Super-Vent Plus o lambdzie 0,031 W/mK).
Najlepszym sposobem osiągnięcia oczekiwanego efektu jest jednak podejście „2 w 1” czyli większa grubość materiału izolacyjnego i materiał o niższej lambdzie (czyli o niższym przewodzeniu ciepła). Izolacja musi mieć odpowiednią grubość, a właściwie opór cieplny (R), który jest funkcją dwóch parametrów (grubości izolacji i współczynnika przewodzenia ciepła — lambda). Im niższy współczynnik lambda lub im większa grubość, tym większy jest opór cieplny, a więc izolacja osiąga efektywność energetyczną.
Mit #3 Izolacja termiczna sprzyja nagrzewaniu się fasad i zwiększa temperaturę we wnętrzach
Przywiązanie do starych technologii oraz niewiedza sprawiają, że nowym metodom budowlanym przypisywane są często niesłusznie negatywne cechy bazujące na skojarzeniach. Dom otulony wełną nie tylko nie traci ciepła, ale również nadmiernie się nie nagrzewa.
Efektywna izolacja ścian jest nieprzeceniona latem – jeśli jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe. Zimą izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Izolując ściany musimy pamiętać o unikaniu mostków cieplnych, które powodują niekontrolowane straty ciepła i wykraplanie się pary wodnej, a co za tym idzie powstawanie pleśni.
W 2023 roku wejdą w życie ogłoszone 15 grudnia przez polski rząd zmiany w programie Czyste Powietrze, zwiększające dofinansowanie oraz poziom dotacji na termomodernizację. Szerzej temat ten podejmuje nowa odsłona serwisu lepiejbezsmogu.pl, gdzie znajdziemy aktualne kompendium wiedzy na temat działań umożliwiających skuteczną termomodernizację oraz ubiegania się o dofinansowanie.
Odpowiednie ocieplenie PRL-owskiego domu „kostka” może zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię nawet o ponad 70%, generując w skali roku oszczędności na poziomie niemal 13 tys. złotych...
Grubsza warstwa ocieplenia zapewni lepszą izolacyjność termiczną przegrodom, co oznacza, że budynek będzie tracił mniej energii i tym samym będzie potrzebował jej mniej – latem do chłodzenia, a zimą do ogrzewania. To bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki oraz komfort jego użytkowania.
Wełna szklana i skalna są powszechnie stosowane do izolacji budynków ze względu na właściwości termiczne, trwałość, paroprzepuszczalność oraz odporność na ogień. Dwa rodzaje wełny różnią się natomiast walorami mechanicznymi, co przekłada się na wybór różnych wełen do ocieplenia i wyciszenia poszczególnych części budynku. Nasi eksperci wyjaśniają, jak dobrać właściwy materiał do różnych zastosowań.
E-book „Termomodernizacja – zysk dla ciebie i środowiska” to praktyczny przewodnik dla osób zainteresowanych termomodernizacją domu, które chcą ocieplić dom i otrzymać dofinansowanie. Kompleksowo wyjaśnia proces termomodernizacji – od audytu energetycznego po prezentację dedykowanych produktów i rozwiązań systemowych ISOVER, RIGIPS oraz WEBER.