kominki

Zabudowa kominka - prostsza niż myślisz!

Kominek z wełną ISOVER i zabudową Rigips

Kominek to jeden z symboli domowego ogniska, w przenośni i dosłownie. Nadaje szczególnego charakteru wnętrzom, płomienie dają ciepło, ale też działają odprężająco i powodują, że zapominamy o wszelkich niedogodnościach związanych z zimą. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią zabudowę, której realizacja nie jest trudna, a przynosi wiele korzyści.

Obudowany kominek w salonie to atrakcyjny dodatek, który poprawia wygląd pomieszczenia. Widok poszczególnych elementów wkładu może zakłócać wrażenia estetyczne, dlatego warto zasłonić zbędne fragmenty urządzenia. Zabudowa zwiększy również bezpieczeństwo domowników. Przypadkowe dotknięcie rozgrzanej ściany wkładu nie jest niczym przyjemnym, a wręcz może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo wysoka temperatura działa niszcząco na ścianę znajdującą się za kominkiem czy też sufit. Zabudowa pozwoli nam zapomnieć o tych problemach.

Materiały potrzebne do zabudowy wkładu kominkowego

By zapewnić bezpieczeństwo domownikom, do zabudowy możemy użyć wyłącznie dedykowanych materiałów niepalnych. Wykonamy ją za pomocą płyt z wełny mineralnej skalnej, które pełnią rolę izolatora oraz specjalnych płyt gipsowo-kartonowych, stanowiących okładzinę. Co ważne, w ofercie RIGIPS dostępne są płyty o specjalnych właściwościach ogniochronnych – RIGIPS PRO FIRE+ typ DF. Specjalny rdzeń zapewnia wysoką odporność na skrajne temperatury. Co więcej, płyta posiada spłaszczone krawędzie, które nie tylko przyspieszają prace przy szpachlowaniu, ale również ułatwiają uzyskanie gładkiej i estetycznej powierzchni. Aby jednak płyty tego typu mogły spełniać swoje funkcje przez długi czas, konieczna jest odpowiednia izolacja termiczna.

Izolacja kominka wełną mineralną

Wełna skalna mineralna z natury jest materiałem niepalnym, dzięki czemu zastosowanie jej przy ociepleniu domu znacznie podwyższa bezpieczeństwo pożarowe budynku. Z jej wykorzystaniem możliwa jest również izolacja cieplna kominka. Dedykowane takim pracom  o klasie ogniowej A1 mogą być stosowane przy temperaturze wynoszącej do 600 stopni Celsjusza, a ponadto charakteryzują się świetnym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ = 0,036 W/mK, dzięki czemu znaczna część energii cieplnej pozostaje w

strefie kominka, a nie jest przekazywana na ścianę czy sufit. Dodatkowo płyta pokryta jest z jednej strony folią aluminiową, pełniącą rolę ekranu odbijającego ciepło. Można je stosować zarówno w kominkach z grawitacyjnym, jak i wymuszonym obiegiem powietrza.