akustyka
innowacje

Nowość na muzycznej mapie Polski – Laboratorium Multimediów w ASP w Katowicach z ISOVER i RIGIPS

Laboratorium Multimediów w ASP w Katowicach

 

Autorski interfejs z systemem modularnym, światowej klasy nagłośnienie immersyjne oraz system wirtualnej akustyki – tym wszystkim wyróżniać będzie się innowacyjne w skali Europy Laboratorium Multimediów, które powstaje w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z wykorzystaniem rozwiązań ISOVER i RIGIPS. Jego otwarcie przewidziane jest na przełom kwietnia/maja 2023 roku.

Co wyróżnia Laboratorium Multimediów?

Laboratorium Multimediów powstające na terenie kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach będzie dawało niespotykane dotychczas możliwości realizowania immersyjnych wydarzeń z pogranicza sztuk wizualnych i dźwięku. Wyposażone będzie m.in. w pionierski system wielokanałowej emisji dźwięku w domenie 3D oraz system do symulowania akustyki pomieszczeń na żywo, w trakcie koncertów i sesji nagraniowych. W planach są innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku oraz rezydencje artystyczne pod okiem twórców przestrzeni.

Miejsce ma służyć także jako platforma do wymiany wiedzy o dźwięku i naukowym podejściu do niego, a zarazem być przestrzenią do dzielenia się dobrymi praktykami, łączącą środowiska twórcze, naukowe i biznesowe. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ISOVER i RIGIPS placówka powstająca w Katowicach śmiało będzie mogło konkurować z innymi obiektami tego typu w skali Europy. 

 

ASP Katowice Laboratorium Multimediow Soundscape 1

 

ISOVER i RIGIPS partnerami unikatowego projektu

Placówka powstająca w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych ma wysoko postawioną poprzeczkę zarówno, jeśli chodzi o możliwości związane z dźwiękiem, jak i zastosowane materiały budowlane. W związku z tym, wybór partnerów do stworzenia i wykończenia tego wyjątkowego miejsca nie mógł być przypadkowy.

- Współpraca z ekspertami budownictwa wydała mi się oczywista przede wszystkim ze względu na wysoką jakość produktów, w tym ważne dla nas zastosowanie m.in. wełny ISOVER Multimax 30, Aku-Płyty i Super-Vent Plus oraz specjalnych dźwiękoizolacyjnych płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS PRO Aku Typ A. Wybór materiałów o doskonałych właściwościach izolacyjnych to dla nas podstawa, ponieważ to one decydują o poziomie ciszy w pomieszczeniu, a to niezwykle ważny aspekt w studiach nagrań i produkcji muzycznej.

Przekazane nam produkty cechują doskonałe właściwości dźwiękochłonne, dzięki czemu idealnie nadają się do wykorzystania ich w procesie izolacji akustycznej. Dzięki nim przestrzeń studia będzie całkowicie niezależna akustycznie od reszty budynku, w którym się mieścimy – mówi Paweł Pindur, pomysłodawca i założyciel powstającego w Katowicach Laboratorium Muzycznego.

 

ASP Katowice Laboratorium Multimediow Soundscape  - produkty ISOVER

 

Rewolucyjne podejście do dźwięku

Obecność Laboratorium Multimediów w ASP pozwoli na dalsze badania nad dźwiękiem. Warto wspomnieć, że w zasobach studia znajdzie się bogate instrumentarium muzyczne i eksperymentalne. Praca w tak innowacyjnym środowisku, jakim będzie katowickie Laboratorium Multimediów umożliwi uzyskanie unikatowych kompetencji na światowym poziomie.

- Powstające Laboratorium stworzy szansę eksploracji zupełnie nowych obszarów i związanych z nimi narzędzi. Możliwość pracy w otoczeniu najnowszych technologii to także okazja do podnoszenia jakości naszego kształcenia w profesjonalnym środowisku, adekwatnie do wymogów dynamicznie zmieniającego się rynku multimediów - mówi prof. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Zarówno dla założycieli Laboratorium, jak i pracowników i studentów Akademii powstanie placówki stwarza możliwość twórczego działania na styku sound designu i sztuk wizualnych, otwarcia programu rezydencyjnego, a także organizacji serii wykładów czy widowisk  audiowizualnych. Założyciele studia planują współpracę z ośrodkami z całego świata m.in. z węgierskim Spatial Sound Institute czy wrocławską Pracownią Badań Pejzażu Dźwiękowego.

- Jak tylko poznaliśmy pomysłodawców, pełnych energii, wiedzy i z wizją stworzenia miejsca spektakularnego, które pozwoli zgłębiać wiedzę z pogranicza sztuk wizualnych i dźwięku, w tym akustyki - wiedzieliśmy, że chcemy w tym uczestniczyć. ASP to pierwsza uczelnia artystyczna, w projekt której się zaangażowaliśmy. Dotychczas były to szkoły i uczelnie techniczne. Realizowaliśmy już wcześniej różne projekty z uczelniami wyższymi i wiemy, jak ważna i prestiżowa jest taka współpraca. Współuczestniczyliśmy m.in. w powstaniu komory bezechowej w murach krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W budowie tego najcichszego miejsca w Polsce również wykorzystana została wełna ISOVER Multimax 30 – mówi Anna Kozera, koordynator marki ISOVER.

 

ASP Katowice Laboratorium Multimediow Soundscape  - produkty ISOVER i RIGIPS

 

Muzyczne laboratorium w sercu Śląska

Laboratorium powstaje na Śląsku, ponieważ to z tą okolicą pomysłodawca i jego najbliżsi współpracownicy związani są najbardziej. Założyciele planują zapraszać do studia ludzi z całego świata, by wspólnie realizować innowacyjne projekty, które w przyszłości zrewolucjonizują podejście do dźwięku. Fundacja Soundscape planuje także zaopiekować się twórcami, dać im wsparcie merytoryczne i pomóc stawiać pierwsze kroki w branży. Marki ISOVER i RIGIPS, dostarczając swoje produkty do wykończenia studia, nie tylko pokazały, jak bardzo wierzą w potencjał tego miejsca, ale również potwierdzają swoje zaangażowanie w edukację i rozwój lokalnej społeczności, szczególnie studentów.

 

ASP Katowice Laboratorium Multimediow Soundscape - współpraca ISOVER i RIGIPS