Izolacja akustyczna wełną mineralną

izolacja akustyczna cisza w domu

Izolacja akustyczna

komfort ciszy

Czym jest izolacja akustyczna?

Izolacja akustyczna - jest cechą przegrody, nie materiału, więc na etykietach wyrobów izolacyjnych nie ma informacji dotyczących bezpośrednio izolacyjności akustycznej, która jest wyrażana w decybelach [dB]. Cechą samego wyrobu jest współczynnik pochłaniania, na etykiecie zamieszczany jako “Awxx” np. AW1,0 lub AW0,9. Im większa liczba, tym lepszy efekt. Wartość 1,0, którą posiada ISOVER Aku-Płyta już przy grubości 75 mm to maksymalna osiągalna wartość.

Zrób hałas, zanim odbierzesz nowe mieszkanie

Planując zakup mieszkania lub budowę domu zwracamy uwagę na lokalizację, widok za oknem, rozkład pomieszczeń czy wielkość tarasu. Często jednak zapominamy o tym, co niewidoczne – o hałasie. Pamiętajmy, że komfort akustyczny, to jedna z ważniejszych kwestii, jaką powinien nam zapewnić deweloper lub wykonawca. 

Na poziom hałasu w pomieszczeniu wpływają nie tylko dźwięki z ulicy czy od sąsiadów. Dodatkowe odgłosy powstają także w związku z użytkowaniem instalacji oraz domowych urządzeń, takich jak np. lodówka.

Jeśli suma tych wszystkich dźwięków jest zbyt intensywna, zaczynamy odczuwać coraz większy dyskomfort. I choć możemy mieć wrażenie, że przyzwyczailiśmy się już do pewnych odgłosów, to mają one niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Trudności w koncentracji, utrzymujący się stres, a także problemy ze snem - to m.in. dolegliwości wynikające z oddziaływania niepożądanych dźwięków. Czy zatem jedyną alternatywą jest dom w puszczy? Zdecydowanie nie. Przed nadmiernym hałasem, w skuteczny sposób, może uchronić nas odpowiednio zaprojektowana i wykonana izolacja akustyczna.

Komfort wymagany przez prawo

Ochrona przed hałasem, to obok m.in. bezpieczeństwa pożarowego, czy oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród, jedno z siedmiu podstawowych wymagań, jakim powinny odpowiadać budynki. Co wpływa na jej jakość?

Mądrze dobrane materiały i rozwiązania, szczelne okna i poprawne wykonawstwo – to elementy, które są podstawą do uzyskania dobrej izolacyjności akustycznej przegród budynku. Dobra izolacyjność akustyczna przegrody budowlanej jest jednoznaczna z małym przewodzeniem (przechodzeniem) dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego.

Izolacyjność akustyczną mierzy się w decybelach (dB). Oczywiście, przepisy jasno określają wymagania dla poszczególnych przegród w określonych typach budynków, ustalając tym samym pewne minimum do spełnienia. Przykładowo, dla ścian działowych między sąsiednimi mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych jest to izolacyjność na poziomie 50 dB. W przypadku ścian działowych między dwoma pokojami wewnątrz tego samego mieszkania jest to 35 dB.

– Warto mieć na uwadze, że aktualne wymagania prawne, jakie muszą spełnić przegrody pod względem izolacyjności akustycznej, w niektórych wypadkach mogą okazać się niewystarczające do uzyskania pełnego komfortu akustycznego. Kupując zatem mieszkanie lub dom, już na etapie budowy powinniśmy sprawdzić, czy nasz deweloper zadbał o odpowiednią izolacyjność akustyczną przegród budynku i wymagać, aby była ona jak najlepszej jakości – zauważa Anna Gil, ekspert Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością od dźwięków powietrznych (takich jak np. głośna rozmowa, czy muzyka). Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest dzisiaj wznoszenie ścian działowych w technologii suchej zabudowy. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką izolacyjnością akustyczną, niejednokrotnie znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Decydując się na lekką ścianę działową musimy pamiętać o tym, by szczelnie (w 100%) wypełnić ją wełną mineralną. Warto wybrać do tego produkty, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w), która to cecha powinna być opisana na etykiecie produktu w postaci liter AW.

– Produktami dedykowanymi przez nas do izolacji akustycznej ścian działowych w systemie suchej zabudowy są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej Aku-Płyta, jak i z włókien skalnych Politerm-Uni. Wymienione materiały doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne, a w grubości od 75 mm dla Aku-Płyty i od 100mm dla Poltermu Uni charakteryzują się współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie. Cecha ta stawia je na pierwszym miejscu wśród materiałów tego typu na rynku  – wyjaśnia Anna Gil z ISOVER.

Stropy międzykondygnacyjne

Stropy międzypiętrowe to jedna z najtrudniejszych pod względem izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, gdyż stawiane są względem niej wymagania dotyczące nie tylko izolacyjności od dźwięków powietrznych, lecz również od dźwięków uderzeniowych. Technologią najlepiej sprawdzającą się w przypadku stropów jest tzw. „podłoga pływająca”, czyli rozwiązanie złożone z oddylatowanych (oddzielonych) od ścian i innych elementów przechodzących przez strop warstw materiału izolacyjnego (doskonale sprawdza się w tej sytuacji wełna mineralna szklana ISOVER TDPT lub skalna Stropoterm) i warstwy dociskowej (jastrychu/wylewki), ułożonych na płycie konstrukcyjnej.

Izolacja przegród zewnętrznych

Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że izolacja termiczna przegród zewnętrznych wpływa jednocześnie na poprawę ich izolacyjności akustycznej. Warto o tym pamiętać, np. izolując poddasze szklaną wełną ISOVER. Taki zabieg poprawi nam komfort akustyczny, szczególnie pożądany np. podczas ciszy nocnej czy w trakcie opadów deszczu.

Zobacz rozwiązania ETICS Isover i Weber >>

Pomoc na wyciągnięcie ręki

Odpowiednia izolacyjność akustyczna to z całą pewnością wartość mieszkania lub domu, którą powinien zapewnić nam nasz deweloper lub wykonawca. Warto zwrócić na to szczególną uwagę na etapie budowy, ponieważ w gotowych budynkach trudniej jest osiągnąć pożądany efekt. Inwestor zatem może (lub powinien) wymagać odpowiednio wysokiego komfortu akustycznego. Taka sytuacja nie jest jeszcze powszechna i z pewnością wymaga wiedzy, jak to zrobić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z fachowcami np. z Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.