
Izolacja cieplna
komfort termiczny i oszczędności w kosztach ogrzewania
Izolacja termiczna wyrażona na dwa sposoby. Po pierwsze - przy pomocy greckiej litery – λD, która określa współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). W indeksie tej litery powinno znajdować się „D”, które oznacza wartość deklarowaną zgodnie z przepisami. Współczynnik "lambda" pokazuje nam ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza "lambda", tym lepiej!
Wartości lambda dla materiałów budowlanych - szczególnie izolacyjnych - to jeden z podstawowych parametrów i deklarowane są dla każdego produktu ISOVER do termoizolacji.
Po drugie - przy pomocy litery RD, również z indeksem „D”, co oznacza opór cieplny. Im większe "R" tym lepiej.
Z kolei dla całych przegród istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła U. Od wartości U przegród zależy termoizolacja budynku. Im mniejsze "U" przegrody tym lepiej, co więcej - właśnie ta wartość podlega wymogom Warunków Technicznych. Uwzględnia on właściwości termiczne wszystkich materiałów tworzących przegrodę - muru, cegieł, elementów konstrukcji, a na jak najlepszą wartość U "pracuje" materiał izolacyjny - wełna mineralna szklana lub skalna, styropian EPS lub XPS, pianka natryskowa PUR czy płyty PIR.
Warto zdecydować się na wełnę o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła (mającym przełożenie na niski współczynnik U) – oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda), np.:
- ISOVER Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK)
- ISOVER Super-Mata (λD = 0,033 W/mK)
- ISOVER Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK)
- ISOVER Multimax 30 (λD = 0,030 W/mK)

Parametry termiczne materiału izolacyjnego
współczynnik przewodzenia ciepła
Własność materiału izolacyjnego - pokazuje, ile ciepła przeniknie przez dany materiał niezależnie od jego grubości.
Im mniejsza "lambda", tym lepiej!
opór cieplny
Zależy od lambdy danego materiału (mniejsza lambda - większe R), ale też i od grubości tego materiału (większa grubość - większe R).
Im większe "R", tym lepiej.
współczynnik przenikania ciepła
Uwzględnia właściwości termiczne całej przegrody, a na jak najlepszą wartość U "pracuje" materiał izolacyjny.
Im mniejsze "U" przegrody, tym lepiej!
Warunki Techniczne i wymagane wartości U
Poniższa tabela pokazuje aktualne współczynniki przenikania ciepła U wymagane w Warunkach Technicznych dla nowych budynków (współczynnik przenikania ciepła norma 2021 i 2017).
od 1 stycznia 2017 | od 1 stycznia 2021 | |
---|---|---|
ściany zewnętrzne | < 0,23 W/(m2K) | < 0,20 W/(m2K) |
stropy pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami | < 0,18 W/(m2K) | < 0,15 W/(m2K) |
stropy nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i zamkniętymi przestrzeniami podłogowymi | < 0,25 W/(m2K) | < 0,25 W/(m2K) |
stropy oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych | < 0,25 W/(m2K) | < 0,25 W/(m2K) |
Więcej o ocieplaniu domu
Ocieplenie grubsze niż w projekcie - kiedy warto?
Grubsza warstwa ocieplenia zapewni lepszą izolacyjność termiczną przegrodom, co oznacza, że budynek będzie tracił mniej energii i tym samym będzie potrzebował jej mniej – latem do chłodzenia, a zimą do ogrzewania. To bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki oraz komfort jego użytkowania.
Kalkulatory wełny ISOVER
Aby ułatwić wybór najwłaściwszego materiału izolacyjnego dla danego budynku nowego lub remontowanego, a także dobór grubości zapewniającej zgodność z aktualnymi Warunkami Technicznymi, ISOVER udostępnia w swej aplikacji mobilnej ISOVERPL kalkulator cieplny. Na dalszym etapie inwestycji - gdy już wiemy, jaką wełnę należy kupić - możemy skorzystać z kalkulatora rolek i paczek, który pomoże przeliczyć powierzchnię dachu czy ściany na odpowiednią ilość opakowań jednostkowych.
Wełna mineralna szklana i skalna - co je różni, a co łączy?
Wełna mineralne skalna i szklana to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych jako izolacja termiczna, akustyczna i przeciwogniowa. Podstawowe walory wełny szklanej i skalnej są zbliżone, jednak o różnicach w zastosowaniu do poddaszy czy elewacji decydują np. właściwości mechaniczne.
Etykieta - co oznaczają parametry na etykiecie materiału do izolacji?
Przed zakupem należy sprawdzić etykietę produktu, izolacja nie jest od tej zasady wyjątkiem. A jak czytać wartości pokazane na etykietach materiałów izolacyjnych, takich jak wełna szklana i skalna, styropian czy płyty PIR lub PUR?
Co to jest izolacja i do czego służy?
Komfortowy i energooszczędny dom zapewnia swoim mieszkańcom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Dodatkowo pomaga tworzyć zdrowy mikroklimat pomieszczeń.