Wełna do ocieplania dachów płaskich

izolacja dachu płaskiego

Wełna do ocieplania dachów płaskich

Jak izolować dach płaski?

Dach płaski to po prostu dach bez spadku. Oznacza to, że minimalne nachylenie jego konstrukcji musi mieć wartość w granicach 2-3°. Jedynie w wyjątkowych przypadkach konstrukcyjnych (jak spadek, zlewnia), dopuszcza się mniejsze nachylenie. Wówczas jednak hydroizolacja musi składać się z trzech warstw grubych, zbrojonych pap modyfikowanych, odpornych na niskie temperatury lub odpowiednich membran. 

Odpowiednia izolacja dachu płaskiego ma za zadanie przenieść wszystkie możliwe obciążenia, zarówno te wynikające z warstw dachu czy zamontowanych instalacji, jak i z ciężaru śniegu. Ponieważ konstrukcje dachowe w budynkach jednorodzinnych są lżejsze, a przez to bardziej podatne na pracę, lekkość izolacji ma większe znaczenie niż w przypadku większych obiektów. Oczywiście konstrukcje dachowe projektowane są już z odpowiednimi współczynnikami bezpieczeństwa, ale niepotrzebne dociążanie dachu nigdy im nie służy. Istotne jest również to, że we wszystkich rozwiązaniach, również w przypadku dachu płaskiego, musimy dążyć do uniknięcia powstawania mostków termicznych, dlatego najlepiej zastosować układ warstw izolacji prostopadły względem siebie. Stworzenie stałej sekwencji powtarzających się czterech warstw stworzy stabilną, odporną konstrukcję:  

1. warstwa konstrukcyjna (zwykle żelbetowa płyta lub blacha trapezowa)

2. warstwa paroizolacyjna (folia PE) 

3. materiał izolacyjny 

4. poszycie zewnętrzne (papa termozgrzewalna modyfikowana lub membrana typu FDPE).  

Czym izolować dach płaski?

Do izolowania dachów płaskich stosuje się twarde wełny, odporne na odkształcenia mechaniczne. Taka konstrukcja musi bowiem umożliwiać swobodne chodzenie po dachu. Mogą to być rozwiązania jednorodne, na przykład wełna szklana lub skalna, albo też połączenia obu tych rodzajów w jednym zestawie. Takie produkty posiada w swojej ofercie marka ISOVER. Są to na przykład Złoty Dach, będący kompilacją wełny skalnej i szklanej, lub też zestaw z dwóch warstw wełny skalnej, czyli Srebrny Dach. Ich zalety to nie tylko niepalność i bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła, ale również szybkość i łatwość montażu.

Zastosowanie produktów o korzystnym współczynniku ciepła pozwoli na ograniczenie zużycia energii, co z kolei przełoży się na zmniejszenie kosztów ocieplenia budynku. Przy izolowaniu dachu płaskiego należy również pamiętać o konieczności dostosowania materiałów do konkretnego budynku, ponieważ mogą mieć one różne specyfikacje. Rozwiązaniem ISOVER spełniającym wszystkie kryteria dachu płaskiego, nawet takiego o bardzo skomplikowanej strukturze i układzie, jest nagrodzony statuetką Top Builder „PLATYNOWY DACH”. Produkt jest niepalny, wykonany z dwóch warstw o najwyższej dokładności w zakresie tolerancji grubości T5, co daje gwarancję 100% szczelności i jakości wykonania. Do tego posiada doskonałe parametry izolacyjne oraz jest na tyle elastyczny, że może dostosowywać się nawet do pracującego dachu w konstrukcji drewnianej, poprzez co zapobiega powstawaniu mostków cieplnych. 

Rekomendowane rozwiązania Isover

Srebrny Dach

to wielowarstwowy układ izolacji termicznej i akustycznej dachów płaskich o konstrukcji betonowej lub stalowej, w którym Dachoterm G stanowi górną warstwę, a Dachoterm SL spodnią. Dachoterm G może być stosowany bezpośrednio pod różnego rodzaju pokrycia zewnętrzne, w tym m.in. papy termozgrzewalne, podkładowe, membrany PVC czy EPDM.

srebrny dach isover

 

Złoty Dach

to wielowarstwowy układ izolacji termicznej i akustycznej dachów płaskich o konstrukcji betonowej lub stalowej, w którym Deska Dachowa stanowi górną warstwę, a Dachoterm SL dolną. Deska Dachowa może być stosowana bezpośrednio pod różnego rodzaju pokrycia zewnętrzne, w tym m.in. papy termozgrzewalne, podkładowe, membrany PVC czy EPDM.

złoty dach isover

 

ocieplenie dachu płaskiego izolacja