energooszczędność
izolacja termiczna

Zatrzymaj ciepło w domu

70%. Aż tyle energii dom zużywa na ogrzewanie. Rachunki rosną szczególnie zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera i zwiększa się promieniowanie na zewnątrz pomieszczenia, co prowadzi do wyziębienia domu. Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie domu, aby uniknąć wysokich opłat za ogrzewanie i cieszyć się komfortem ciepłego mieszkania?

Jak ucieka ciepło z budynku?

Ciepło z pomieszczenia ucieka przez okna (10-20%), ściany (20-30%), dach (20-30%), wentylację (25-35%) i przez podłogę na gruncie (5%). Aby nie pozwolić na zbyt duże straty ciepła, należy pamiętać przede wszystkim o efektywnej izolacji, wyborze szczelnych materiałów i profesjonalnym montażu, ale również kilku ważnych zasadach, które często pomijamy, nie zdając sobie sprawy z ich wpływu na wysokość naszych rachunków. Wszystko zależy od tego, czy budujemy dom od podstaw czy też chcemy zwiększyć efektywność już istniejącego budynku.

 

straty ciepła w domu

Zwiększ efektywność. Wentylacja i okna.

Niezwykle ważne dla zaoszczędzenia energii jest umiejętne wietrzenie mieszkania – tzn. takie, podczas którego z pomieszczenia nie ucieknie ciepło. Nigdy nie zostawiajmy uchylonego okna na cały dzień – znacznie efektywniejsze będzie otwarcie go na oścież, np. na 10 minut. Istotne też, aby podczas wietrzenia przykręcać kaloryfery – w ten sposób, dzięki odpowiedniej wymianie powietrza, dbamy o jego jakość.

Aby sprawdzić, czy nasze okna są szczelne, wystarczy przyłożyć dłoń w kilku miejscach, w okolicach framugi. Jeśli poczujemy wyraźny chłód, oznacza to, że powinniśmy dodatkowo uszczelnić okna (do tego najlepiej sprawdzą się uszczelki gumowo-silikonowe). Warto jednak zacząć od ich dokładnego umycia – nierzadko bowiem okazuje się, że zalegające na uszczelkach, łączeniach czy zawiasach kurz i brud zmniejszają ochronę przed zimnym powietrzem. Nieszczelności mogą wystąpić na styku ramy okiennej i ściany lub ramy okiennej i szyby.

W największym stopniu o właściwościach izolacyjnych okna decyduje szyba, ale nie bez znaczenia są również rama okienna, jej wzmocnienia oraz system uszczelnień. Dlatego wybierając okna, sprawdzajmy współczynnik Uw, określający izolacyjność cieplną całego okna. Najlepszą izolację zapewniają okna typowe dla budownictwa pasywnego, a więc takie, które posiadają Uw niższe niż 0,8 W/m2K.

Budując dom, pamiętaj o izolacji ścian i dachów

Budując dom od podstaw warto pomyśleć o jak najbardziej skutecznej izolacji ścian zewnętrznych. Odpowiednio dobrane materiały muszą zapewniać w pomieszczeniu ciepło bez konieczności dokładania kolejnych warstw izolacji, dlatego najlepiej wybrać wełnę mineralną o wysokiej lambdzie, czyli współczynniku przewodzenia ciepła. Co istotne, warto inwestować w tego typu wysoko efektywne materiały, ponieważ już od 2020 roku obowiązuje ustawa, która nakazuje, aby wszystkie wznoszone budynki były energooszczędne.

Najczęstszą przyczyną utraty ciepła w budynku są prowadzące do nieszczelności mostki termiczne, powstałe w wyniku niepoprawnej izolacji. Wpływ na utratę ciepła przez ściany ma również jakość wybranych materiałów do izolacji – dlatego najlepiej decydować się na takie o niskim współczynniku przenikania ciepła. Wełna mineralna ISOVER o grubości 20 cm, Fasoterm 35, daje opór cieplny prawie taki sam, jak 24 cm standardowej wełny mineralnej o lambdzie (λ) = 0,042 W/mK, a co za tym idzie, spełnia wymogi energooszczędności.

 

przekrój ocieplenia w domu

Jeśli mieszkamy w domu, którego izolacja nie spełnia naszych wymagań, warto pomyśleć o termomodernizacji ścian i dachów. Szczególnie w przypadku starego budownictwa zdarza się, że dachy nie są poprawnie zaizolowane i ucieka przez nie wiele ciepła. W takim przypadku warto podjąć decyzję o dociepleniu go materiałami izolacyjnymi wysokiej jakości – wełną mineralną szklaną lub skalną. Niezwykle ważne jest również zabezpieczanie dachu przed niepożądanym działaniem wilgoci, w innym przypadku materiały izolacyjne nie spełnią swojej funkcji.

Warto pamiętać

  • Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną.
  • Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, dlatego warto przykręcać kaloryfer, szczególnie, kiedy wychodzimy z domu na dłużej.
  • To, jaką temperaturę powinniśmy utrzymywać w mieszkaniu zależy od pomieszczeń, w których przebywamy. O najwyższą, bo ok. 22-24° C, powinniśmy zadbać w łazience. Z kolei w sypialni temperatura nie powinna być zbyt wysoka – najlepiej jeśli nie przekracza 18° C