Wełny mineralne do izolacji murów trójwarstwowych i innych fasad

Ocieplenie murów trójwarstwowych

Ocieplenie murów warstwowych

Izolacja ścian trójwarstwowych i innych fasad

Co to jest ściana trójwarstwowa?

Decydując się na rodzaj fasady, możemy wybierać, jakiego rodzaju ocieplenie ścian zewnętrznych będzie najodpowiedniejsze. Wybierać można między tradycyjną ścianą trójwarstwową, fasadą wentylowaną lub ścianą dwuwarstwową z izolacją ETICS. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i powoduje ograniczenia.

Wybór ściany trójwarstwowej najczęściej jest wynikiem skupienia się inwestora na walorach estetycznych fasady, przy czym należy liczyć się z wyższym kosztem, niż w przypadku popularnej metody ETICS. Izolacja w ścianie trójwarstwowej jest ukryta pomiędzy dwoma warstwami: murem konstrukcyjnym grubości 19 cm oraz ścianą osłonową, np. 12 cm klinkierowym murem.

Jaka izolacja do ściany trójwarstwowej?

Na etapie projektowania i doboru rozwiązań warto zwrócić uwagę na to, że chociaż możemy zastosować standardową izolację z wełny mineralnej o stosunkowo niskim współczynniku przewodzenia ciepła np. λD = 0,042 W/mK, to wysokie parametry cieplne budynku energooszczędnego uzyska ona dopiero przy grubości powyżej 52 cm!

Ta sama ściana z wykorzystaniem ISOVER Multimax 30 o współczynniku przewodzenia ciepła λD = 0,030 W/mK uzyska podobne parametry przy grubości o 6 cm mniejszej. Zatem w przypadku ściany trójwarstwowej kluczowym parametrem materiału termoizolacyjnego jest jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im niższy tym lepiej.