Wełny mineralne do izolacji podłóg

izolacja wełną podłogi pod jastrych

Wełny do izolacji podłóg

Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych w budynku. Stanowi element wykończenia przegrody poziomej budynku, nadając jej wymagane cechy użytkowe i estetyczne. Wraz z rozwojem technologii zmienia się jej konstrukcja i zastosowane materiały, lecz podstawowa funkcja podłogi nie ulega zmianie – możliwości przemieszczania się między pomieszczeniami, a także ochrona przed zimnem, wilgocią i hałasem. Prawidłowo dobrane produkty, w tym niepalna wełna mineralna służąca jako izolacja akustyczna oraz odpowiednio wykonany podkład podłogowy np. jastrych, mają decydujące znaczenie dla zapewnienia właściwej użyteczności i trwałości podłogi oraz akustycznego komfortu użytkowania w przypadku stropów międzykondygnacyjnych.

W uzyskaniu istotnej ochrony przed hałasem (odpowiedniej izolacyjności od dźwięków powietrznych i uderzeniowych) pomoże zastosowanie specjalnych rozwiązań, jak podłoga pływająca. Podłogę tę cechuje elastyczne oddzielenie od konstrukcji budynku – warstwą wełny mineralnej. Taki układ pozwala znacznie ograniczyć przenoszenie drgań, co w praktyce oznacza większy komfort akustyczny. Wykorzystanie wełen ISOVER oraz podkładów podłogowych Weber pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt.

salon ocieplenie podłogi

Wełny mineralne do izolacji podłóg lekkich

Czym izolować podłogi lekkie?

Do izolacji podłóg lekkich zalecane są wełny szklanej, nieobciążającej konstrukcji budynku. Do wyboru jest szeroka gama produktów w rolkach w dużym zakresie grubości.

Można też zdecydować się na cieńsze, sztywniejsze płyty TDPT znakomite do dylatacji.

Dla skutecznej izolacji podłóg lekkich istotne są walory termiczne (czyli jak najniższa lambda), grubość (im większa, tym skuteczniejsza izolacja), klasa reakcji na ogień (w przypadku wełen mineralnych szklanych i skalnych mówimy o materiale niepalnym, czyli posiadającym klasę palności Euroclass A). Dobrze, jeśli materiał w rolkach lub płytach jest tak dobrany pod względem wymiarów, aby przy montażu powstawało jak najmniej odpadów.

W wielu sytuacjach ma znaczenie fakt, że wełna szklana jest lżejsza i bardziej sprężysta od skalnej, przy takich samych parametrach cieplnych, akustycznych i klasie palności.

Suche jastrychy RIGIPS z wełną i folią ISOVER - czyste i szybkie prace podłogowe

suchy jastrych na wełnie mineralnej duraline rigips isover

Wełny szklane i skalne do izolacji podłóg pływających

Co to jest podłoga pływająca?

Podłoga pływająca to taka podłoga, która nie jest trwale połączona z konstrukcją budynku. Na cały układ składają się: położony bezpośrednio na warstwie konstrukcyjnej stropu materiał elastyczny tłumiący drgania (np. wełna mineralna) i położona na nim warstwa dociskowa. Układ nosi nazwę podłogi pływającej, gdyż jest elastycznie oddzielony od elementów konstrukcyjnych budynku, zatem „pływa” nie stykając się z nimi. Takie rozwiązanie pozwala znacznie ograniczyć przenoszenie drgań, co w praktyce oznacza większy komfort akustyczny domu. Gwarancję skuteczności natomiast, poza dobrym wykonawstwem, dadzą nam sprawdzone, przebadane układy wykorzystujące odpowiednio dobrane, dedykowane materiały.

 

Jak dobrać odpowiedni materiał do podłogi pływającej i jak ją montować?

Pierwszym etapem montowania każdej podłogi jest staranne odkurzenie stropu oraz – gdy strop rozdziela pomieszczenia o znacząco różnej temperaturze – pokrycie go folią, która ograniczy przenikanie wilgoci. Na tak przygotowanym podłożu układamy warstwę izolacji akustycznej. Idealne dla tego typu rozwiązań są akustyczne wełny mineralne, takie jak wełny szklane ISOVER TDPT oraz skalne Stropoterm. Dobór wełny należy skorelować z natężeniem dźwięków powietrznych i uderzeniowych, na jakie narażone jest pomieszczenie oraz dopasować pod kątem grubości pozostałych warstw podłogowych, jak i warstwy konstrukcyjnej stropu. Elastyczna budowa i jednocześnie odpowiednia mechanika wełny ISOVER TDPT pozwala na wykorzystanie jej już w bardzo niskiej grubości – 15 mm, co w wielu przypadkach okazuje się wystarczającą warstwą tłumiącą dźwięki­.
 
Dla lżejszych konstrukcji budowlanych i/lub pomieszczeń o większym natężeniu hałasu i wyższych wymaganiach akustycznych wykorzystuje się większe grubości materiału izolacyjnego. Rekomendowany materiał został celowo skonstruowany tak, by stanowił stabilne i równe podłoże pod warstwę dociskową, którą stanowić mogą wylewki samopoziomujące lub jastrychy. Dlatego też produkt dostarczany na budowę charakteryzuje się: znikomymi odchyłkami od grubości nominalnej, stabilnością wymiarów w wysokich i niskich temperaturach czy wysokiej wilgotności względnej oraz bardzo niską ściśliwością pod obciążeniem. Niski parametr sztywności dynamicznej dba z kolei o skuteczne pochłanianie dźwięków uderzeniowych

Rekomendowane rozwiązania ISOVER

ocieplenie podłogi wełną przekrójPolecamy zastosowanie technologii „podłogi pływającej” z izolacją akustyczną z wełny mineralnej ISOVER TDPT lub Stropoterm.

Przed położeniem warstwy dociskowej w postaci np. płynnego jastrychu Weber należy użyć folii rozdzielającej np. ISOVER Stopair 1104. 

Rekomendowany układ warstw podłogi w łazience

Rekomendowany układ warstw podłogi w łazience