energooszczędność
zabudowa poddasza

TOP 10 pytań i odpowiedzi na temat izolacji

Wełna i jej parametry

 

Prawidłowy projekt, bezbłędny montaż, a przede wszystkim dobór właściwych materiałów izolacyjnych - oto główne czynniki mające wpływ na trwałość, energooszczędność i komfort użytkowania budynków. Na każdym z tych etapów pojawiają sią jednak różne wątpliwości. Dzielimy się odpowiedziami na najczęstsze pytania o izolację.

1. Czym kierować się przy wyborze produktów do ocieplenia domu?

Kluczowym parametrem jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent λD (lambda z indeksem D). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej - materiał jest lepszym izolatorem.

Dla efektywności izolacji ważny jest również opór cieplny. Oznaczany na etykiecie literą RD – określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może zostać skuteczniej zaizolowana termicznie.

 

2. Co oprócz właściwości termicznych ma znaczenie w wyborze izolacji?

Warto pamiętać, że właściwości cieplne materiałów izolacyjnych to nie wszystko. Wybierając materiał izolacyjny powinniśmy kierować się dodatkowymi korzyściami, jakie może zapewnić wełna mineralna ISOVER takimi jak niepalność (klasy A, A1, A2), paroprzepuszczalność, właściowości mechaniczne (inne dla miękkich wełen na poddaszach, inne dla sztywniejszych wełen na elewacje w metodzie ETICS) i przede wszystkim trwałość. Odpowiednio dobrana i zamontowana zapewni komfort użytkowników na lata.

3. Jakie są różnice między wełną mineralną szklaną i skalną?

Wełny mineralne szklane i skalne znajdują szerokie zastosowanie w wykonywaniu izolacji tak budowlanych, jak i technicznych. Podstawową różnice pomiędzy dwoma rodzajami wełny stanowią surowce, z których są wytwarzane.

Wełny szklane, z uwagi na swoją sprężystość, lekkość oraz bardzo dobre parametry cieplne znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie izolacja stanowi wypełnienie przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi np.  do izolacji dachów skośnych, lekkiej zabudowy, fasad wentylowanych, ponieważ nie obciążają nadmiernie konstrukcji.

 

Wełny skalne, z uwagi na większą gęstość, nie są zalecane, gdy kluczowa jest redukcja obciążenia izolowanej konstrukcji. Ten rodzaj wełny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagane są bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Zarówno wełna skalna, jak i szklana są niepalne, a o ich izolacyjności termicznej decyduje współczynnik lambda – im mniejszy, tym lepsze właściwości.  

Wełna szklana i skalna ISOVER

4. W czym wełna mineralna jest lepsza od innych materiałów izolacyjnych?

Jedną z ważniejszych przewag wełny mineralnej nad innymi materiałami izolacyjnymi jest trwałość, niezmienność właściwości. Produkty z wełny mineralnej nie zmieniają swoich wymiarów pod wpływem temperatury, nie podlegają korozji biologicznej i co najważniejsze – nie tracą właściwości termoizolacyjnych.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ, nawet po kilkudziesięciu latach, pozostaje na tym samym poziomie. Potwierdzają to niezależne badania europejskiego stowarzyszenia EURIMA, które dowodzą, że izolacja z wełny mineralnej zamontowana w prawidłowy sposób nie zmienia swoich parametrów przez co najmniej 55 lat.

 

5. Czy wełna mineralna szklana osiada w przegrodzie budowlanej?

Nie, wełna mineralna szklana jak i skalna nie osiada w przegrodach. Jest to poparte wieloletnim doświadczeniem oraz badaniami przeprowadzanymi dla każdego produktu w Instytucie Techniki Budowlanej.

Zastosowana jako materiał izolacyjny ścian działowych, w systemach suchej zabudowy sprawi, że komfort ciszy dzięki niezmiennym parametrom akustycznym ścian wewnętrznych nie pogorszy się przez wiele lat.

 

6. Czy domy energooszczędne są dużo droższe od tradycyjnych?

Na podstawie symulacji przygotowanych dla ISOVER przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, budynek o standardzie 40-45 kWh/(m2rok) energii końcowej to o 9-10% większy koszt od budynku standardowego, a budynek o standardzie 15-20 kWh/(m2rok) energii końcowej z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi to o ok. 16% droższa inwestycja.

Niemniej jednak można przyjąć, że dodatkowe koszty zwrócą się nam w przeciągu nie więcej niż 10 lat.

 

7. Co to znaczy, że wełna mineralna jest niepalna?

Budowlane materiały niepalne to materiały charakteryzujące się klasą reakcji na ogień A1 lub A2-s1,d0. Nie tylko nie mają one wpływu na rozwój pożaru – nie zwiększają go, nie rozprzestrzeniają, nie dymią i nie kapią, ale również podczas pożaru nie uwalniają toksycznych gazów.

Co więcej, wełna mineralna szklana i skalna ISOVER stanowi też skuteczną izolację ppoż. w systemach suchej zabudowy, w tym. m.in. w ściankach działowych, okładzinach ściennych i sufitowych. Jest materiałem o korzystniejszym wpływie na bezpieczeństwo, niż inne dostępne na rynku rozwiązania nieoparte o wełnę.

A Ty ile masz czasu na ucieczkę przed pożarem? Poddasze bezpieczne pożarowo w klasie REI 30

Co daje nam REI 30? Poznaj wymagania ognioodporności dla poddasza w budynku jednorodzinnym.

8. Jaka powinna być grubość izolacji w dachu skośnym?

Całkowita grubość izolacji dachu powinna wynosić min. 30 cm. Pamiętajmy też, aby zawsze stosować dwie warstwy: po ułożeniu warstwy podstawowej, między krokwiami, dodatkowo zaizolujmy połać pod krokwiami, prostopadle do warstwy podstawowej.

Dzięki takiemu układowi zminimalizujemy wpływ liniowych mostków termicznych powstających wzdłuż krokwi, uzyskując efektywniejszą izolacyjność termiczną przegrody.

 

9. Czy stosowanie folii paroizolacyjnej w dachu skośnym jest niezbędne?

Zadaniem folii paroizolacyjnej jest blokada ograniczającą napływ pary wodnej do wnętrza przegrody. Para wodna, szczególnie w okresie zimowym, przenika z ogrzewanych pomieszczeń użytkowych na zewnątrz. Ze względu na niższą temperaturę zewnętrzną zachodzi ryzyko kondensacji (wykroplenia) pary wodnej.

Aby temu zapobiec od strony wnętrza należy stosować szczelną paroizolację na całej powierzchni dachu. Ma to znaczący wpływ na trwałość drewnianej konstrukcji dachu - jeśli nie dopuścimy do gromadzenia się w nim wilgoci, nie będzie się tam rozwijać pleśń, grzyb, drewno nie będzie rozmiękać.

 

10. Jak poprawić izolacyjność akustyczną ściany między pomieszczeniami?  

Poprawa izolacyjności akustycznej ściany zależy w dużym stopniu od tego, jaką izolacyjność wyjściową ma dana przegroda. Im gorsza jest obecna izolacyjność danej ściany, w tym większa będzie poprawa po zastosowaniu okładziny z wełną ISOVER.

Chcąc poprawić izolacyjność akustyczną ściany między pomieszczeniami możliwe jest wykonanie adaptacji akustycznej w postaci okładziny ściennej wykonane w lekkiej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych na stalowym ruszcie wypełnionym wełną mineralną szklaną Aku-Płyta o gr. 50/75/100 mm. Aku-Płyta osiąga maksymalną wartość ważonego wskaźnika pochłaniania dźwięku αw na poziomie 1,00 już przy grubości 75 mm, a dla grubości 50 mm także imponujący wskaźnik 0,90.