energooszczędność
termomodernizacja

​Projekt: termomodernizacja

Nadmierne wychłodzenie pomieszczeń zimą oraz stale rosnące rachunki za ogrzewanie to klasyczne symptomy źle zbilansowanej gospodarki cieplnej budynku. Aby zlikwidować tego typu problem, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem termomodernizacji.

Termomodernizacja

Dzięki niej, bez względu na porę roku i panującą pogodę, będziemy mogli cieszyć się ciepłą i przytulną atmosferą w naszym domu. Właściwie przeprowadzona termomodernizacja budynku pozwoli nam zmniejszyć jego zapotrzebowanie energetyczne oraz znacznie ograniczyć koszty ogrzewania. Na proces składa się kilka etapów, dlatego też prace mające na celu zrównoważenie bilansu cieplnego naszego domu najlepiej zacząć wraz z początkiem wiosny. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie niezbędne czynności zdążymy wykonać przed nadejściem następnych mrozów.

Energia pod ochroną

Etapem poprzedzającym termomodernizację budynku powinien być audyt energetyczny. Na jego podstawie dowiemy się, gdzie znajduje się przyczyna zbyt dużego zapotrzebowania na energię, a specjalista wskaże, które elementy naszego domu powinny być poddane renowacji lub wymianie.

– Za utratę ciepła najczęściej odpowiedzialne są źle zaizolowane ściany zewnętrzne, dach, fundamenty, nieszczelne okna i drzwi, a także wady systemu wentylacji naturalnej. Jeśli zależy nam, by termomodernizacja przeprowadzona została kompleksowo, warto rozważyć wymianę lub odnowienie także tych miejsc, które na obecną chwilę nie stanowią poważnego problemu, niemniej w perspektywie kilku lat mogą niekorzystnie wpłynąć na bilans energetyczny domu. Dzięki szerokiemu spektrum prac, wykluczymy wszelkie możliwe przyczyny nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń, a także skutecznie zabezpieczymy dom na przyszłość – mówi ekspert z firmy ISOVER.

Przed zleceniem audytu należy także ocenić, czy wykonująca je osoba posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Rzetelnych specjalistów znajdziemy na liście Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

 

renowacja dachu isover renover

 

Bezbłędna izolacja poddasza

Na problem utraty przez dom energii należy spoglądać całościowo. Nie wystarczy podjąć się jedynie wymiany okien lub kotła. Jeśli inny element konstrukcji domu szwankuje, to nawet dodatkowe źródło ciepła nie ograniczy jego utraty. Pułapką jest również kierowanie się przy wyborze materiałów izolacyjnych względami ekonomicznymi. Jedynie solidne, sprawdzone i przede wszystkim dopasowane do specyfiki izolowanej powierzchni produkty mogą trwale zatroszczyć się o zrównoważony bilans energetyczny domu.

– Warto zwrócić uwagę na prawidłowy montaż wybranych materiałów izolacyjnych. Przykładowo wełna szklana, taka jak Profit-Mata (λ = 0,035 [W/m2K]), aby właściwie chronić nasze poddasze, musi być montowana nie w jednej, ale dwóch warstwach – zarówno pomiędzy, jak i pod krokwiami. Ważne jest również to, by wełnę przycinać w poprzek, a nie wzdłuż rolki, gdyż tym sposobem niweczymy jej izolacyjny potencjał. Najważniejszy jest jednak współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne posiadać będzie dany materiał. Do grona produktów low-lambda, poza Profit-Mata, należą również takie produkty jak Super-Mata (λ = 0,033 [W/m2K]) oraz ISOVER Multimax 30 (λ = 0,030 [W/m2K]) – radzi ekspert ISOVER.

Termomodernizacja dachu

Wysoce efektywnym sposobem na termomodernizację poddasza jest nakrokwiowy system opracowany przez inżynierów ISOVER. Składa się on z płyt izolacyjnych ISOVER Taurus, wysokoprzepuszczalnej membrany ISOVER Draftex, inteligentnej paroizolacji Vario® XtraSafe oraz wkrętów. Metoda ta polega na podłużnym oraz poprzecznym wzmocnieniu konstrukcji dachu za pomocą deski montażowej oraz zamocowaniu izolacji ISOVER bezpośrednio do krokwi. Rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie remontu bez konieczności ingerowania w wewnętrzną część domu, a zatem wszystkie uciążliwe prace mogą być wykonywane od zewnątrz.

Plan i realizacja

Aby jak najlepiej przygotować się do termomodernizacji domu, szczegółowy plan działań możemy sporządzić już u schyłku zimy. Bez pośpiechu dopilnujemy niezbędnych formalności, wybierzemy fachowców oraz stworzymy orientacyjny harmonogram prac. Warto pamiętać, że termomodernizacja, mimo iż jest przedsięwzięciem na dużą skalę, stanowi pewną inwestycję, która wraz z każdą kolejną zimą przynosić nam będzie same korzyści.

Termomodernizacja piwnic budynków - szybko i bez uciążliwości dla mieszkańców

Przełomowe rozwiązanie w izolacji sufitów piwnic, pomieszczeń technicznych i garaży ISOVER Stropmax 31 to dla wielu administratorów budynków gotowe rozwiązanie dla szybkiej i łatwej w przeprowadzeniu izolacji sufitów piwnic w budynkach nowych i podlegających renowacji termicznej.

ISOVER Stropmax 31 to niepalna płyta z wełny mineralnej szklanej z szarym welonem wykończeniowym o najniższym na rynku współczynniku przewodzenia ciepła – lambda 0,031 W/mK i najwyższym współczynniku pochłaniania dźwięku AW1,00.

Oparte o szybki suchy montaż (bez użycia chemii budowlanej, drogiego sprzętu i zabezpieczeń podłoża) zapewnia firmom wykonawczym łatwość stosowania w każdym budynku podlegającym termomodernizacji.

Mieszkańcy nie muszą przejmować się zabezpieczaniem zmagazynowanych w piwnicach regałów z wekami, rowerami i innym wyposażeniem, a inwestorzy i administratorzy takich budynków mogą szybko zorganizować prace renowacji termicznej.

Ze względu na swoje parametry cieplne (najniższy współczynnik przewodzenia ciepła – lambda 0,031 W/mK) i niepalność systemu, stropy nad piwnicami w starszych budynkach oddanych do użytkowania przed 1983 do 2001 roku, mogą być zaizolowane materiałem o grubości tylko 8–10 cm.

Zestaw wyrobów do wykonywania izolacji cieplnej i akustycznej ISOVER Stropmax 31 posiada Krajową Ocenę Techniczną (KOT), obejmującą składniki zestawu: płyty z wełny mineralnej szklanej oraz stalowe łączniki do mocowania izolacji ze stalowymi talerzykami dociskowymi.

Ocieplenie stropu garażu - ISOVER Stropmax 31 / Izolacja wełną mineralną bez kleju krok po kroku