Obiekty referencyjne

Komora bezechowa | Kraków

Wykonawca - izolacje
Artivent
Inwestor
APTIV
Lokalizacja

Podgórki Tynieckie 2 Kraków 30-399 Polska

Komora bezechowa znajduje się w firmie APTIV w Krakowie, w przedsiębiorstwie związanym z elektroniką motoryzacyjną oraz zaawansowanymi technologiami bezpieczeństwa tworzącą innowacyjne rozwiązania dla rynku automotive. W tej komorze badane są dźwięki wydawane przez podzespoły elektroniczne w trakcie ich pracy w warunkach symulowanej jazdy samochodu. Wymiary tej komory bezechowej to 6,2 m x 4,2 m x 3,5 m .

Wyzwania

Kluczowymi wyzwaniami były aspekty związane z akustyką - zaprojektowanie i dobór produktów do montażu na potrzeby modernizacji nowoczesnego laboratorium badawczego do przeprowadzania badań nad urządzeniami służącymi do ładowania pojazdów elektrycznych musiały spełniać wyśrubowane normy akustyczne.

Rozwiązania

W ramach modernizacji krakowskiej komory wykonano nowe absorbery akustyczne z wełny mineralnej skalnej Isover PT100 . Produkt ten został wyprodukowany w specjalnych, specyficznych wymiarach i grubości szytych na miarę pod realizację tego projektu.

Wełnę mineralną skalną ISOVER PT100 zamontowano w miejsce uszkodzonych absorberów oraz zmodernizowano drzwi do komory, zwiększając ich izolacyjność i szczelność. W efekcie tych prac uzyskano zwiększenie izolacyjności drzwi, oraz obniżenie tła akustycznego z około 18 dBA przed modernizacją do 9,3 dBA. Wyniki zostały udokumentowane pomiarami poprzez akredytowane laboratorium akustyczne.