Obiekty referencyjne

Komora bezechowa | Zielona Góra

Inwestor
EKOENERGETYKA - Polska S.A.
Lokalizacja

Nowy Kisielin - Rozwojowa 7a Zielona Góra 66-002 Polska

Komora bezechowa należąca do przedsiębiorstwa Ekoenergetyka jest aktualnie jedną z największych w Polsce. Jej wymiary wewnętrzne to około 11,3 x 11,3 x 7,5 m (wysokość), czyli blisko 960 m3 pojemności.

Wyzwania

Przy tworzeniu komór bezechowych, z samej definicji takich pomieszczeń, kluczowymi i największymi wyzwaniami były aspekty związane z akustyką. W komorze w Zielonej Górze celem było uzyskanie jak najlepszych wyników akustycznych, które miały zostać potwierdzone przez akredytowaną jednostkę badawczą.

Rozwiązania

W komorze bezechowej w Zielonej Górze wykorzystano kliny wykonane z wełny mineralnej szklanej ISOVER w postaci absorberów akustycznych w ilości ponad 7000 sztuk. Do tego celu produkt ISOVER Multimax 30 został wyprodukowany w niestandardowych wymiarach i grubości specjalnie pod realizacje tego przedsięwzięcia. Wyposażenie i budowa komory obejmowała również zastosowanie wibroizolatorów.

Na podstawie badań akustycznych wykonanych przez akredytowane laboratorium uzyskany średni poziom tła akustycznego wewnątrz komory to 1,5 dBA. Dzięki temu komora ta stałą się jednym z najcichszych miejsc w Polsce.