Obiekty referencyjne

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN | Warszawa

Architekt
Rainer Mahlamaki; Lahdelm & Mahlamaki; Nizio Design International
Wykonawca
Polimex–Mostostal
Inwestor
Miasto Stołeczne Warszawa i Minister Kultury oraz Żydowski Instytut Historyczny
Lokalizacja

ul. Mordechaja Anielewicza 6 Warszawa 00-157 Polska

Muzeum w Śródmieściu Warszawy (Muranów), dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce, mieści się w gmachu wzniesionym w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego, który otrzymał I nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym, na który zgłoszono aż 119 projektów konkursowych.

Placówka ukazuje dorobek kultury żydowskiej na terenach polskich w nietypowej, fantazyjnie zaaranżowanej przestrzeni, uzyskanej m.in. przez zastosowanie łukowych ścian działowych z płyt RIGIPS PRO Flexi system 3.75.10. Produktów ISOVER użyto do wypełnienia ścian działowych oraz do izolacji termicznej i akustycznej kanałów wentylacyjnych.

Rozwiązania

W muzeum wykorzystano:
• do izolacji akustycznej lekkich ścian działowych z płyt g-k – Aku-Płytę; jest to produkt z wełny mineralnej otrzymywanej z włókien szklanych, charakteryzujący się sztywnością, niepalnością, elastycznością ułatwiającą dopasowanie do konstrukcji, izolacyjnością akustyczną termiczną λD = 0,037 W/(mK);
• do wykonania izolacji termicznej i akustycznej kanałów wentylacyjnych – Ventilux 6335; jest to płyta z wełny mineralnej z włókien szklanych jednostronnie pokryta zbrojonym welonem szklanym; grubość elementu: 25–100 mm, wymiary: 2/1,2 m.