Obiekty referencyjne

Przedszkole OmkiSiomki | Rumia

Architekt
Pracownia Projektowa Grupy Inwestycyjnej Hossa
Wykonawca
Korporacja Budowlana Michał Szczepankowski
Ukończono
Inwestor
HS Dom
Lokalizacja

ul. Kosynierów 80 Rumia Polska

foto: Tomasz Przedpełski

Przedszkole OmkiSiomki zlokalizowane w Rumi wyróżnia się estetyczną i nowoczesną bryłą. Obiekt powstał tuż przy nowo wybudowanym osiedlu Novum, wnosząc do przestrzeni bardzo istotną funkcję jaką jest edukacja przedszkolna najmłodszych dla okolicznych rodzin. Budynek placówki wyposażony został w 6 przestronnych sal przeznaczonych do zabawy i edukacji dzieci, w których zadbano nie tylko o estetykę ale również o dobre warunki akustyczne i te związane z doświetleniem wnętrz. Obiekt wyposażony został również w salę do zajęć sportowych by zapewnić podopiecznym również pełny i harmonijny rozwój fizyczny.

Wyzwania

Projektując budynki o przeznaczaniu jakim jest przedszkole bardzo ważnym aspektem jest stworzenie przestrzeni, która harmonijnie wspierać będzie rozwój najmłodszych. Edukacja przedszkolna to bardzo ważny filar rozwoju małego człowieka, ponieważ to czas zyskiwania nie tylko twardych umiejętności jak liczenie, czy pisanie ale również nabywanie kompetencji społecznych i emocjonalnych, która umożliwią małemu człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie w świecie.

By rozwój, nauka i zdobywanie kolejnych kompetencji przebiegało bezproblemowo placówki przedszkolne powinny stwarzać odpowiednie warunki do bytowania. Podstawowym czynnikiem jest zatem kwestia ochrony przed hałasem, który bywa w placówkach przedszkolnych sporym problemem. Duże skupisko dzieci na stosunkowo małych przestrzeniach potęguje niekorzystny wpływ przebywania w pomieszczaniach o zbyt dużym natężeniu dźwięku na koncentracje i samopoczucie.

Rozwiązania

W celu ochrony pracowników i podopiecznych przedszkola OmkiSiomki przed hałasem w budynku we wszystkich ścianach działowych rozdzielających sale przedszkolne zastosowano wełnę szklaną Isover Aku-Płyta w postaci płyty do izolacji termicznej i akustycznej ścian działowych i szkieletowych. Produkt ten wykorzystano przy tej realizacji jako wypełnienie systemów suchej zabudowy Rigips 3.41.01 w ilości 400 m2 uzyskując dzięki temu rozwiązaniu izolacyjność akustyczną na poziomie 60 dB.

Poza ochroną przed hałasem sal przedszkolnych zadbano o komfort akustyczny również w pomieszczeniach biurowych. Do konstrukcji ścianek działowych w ilości 300m2 wykorzystano zalety systemu 3.40.04 wraz z Aku-Płytą dla najlepszego pochłaniania dźwięków.

Zastosowane produkty i systemy:

Rigips 3.41.01 i Rigips 3.40.04