ocieplenie fasady
2 min

Dobrze ocieplona elewacja: oszczędność ciepła, trwałość i zdrowie mieszkańców

W jaki sposób wykonać termoizolację ściany zewnętrznej, która zapewni prawidłową wymianę pary wodnej z pomieszczenia.? Jaki materiał termoizolacyjny należy wykorzystać i dlaczego?

Dobry mikroklimat w pomieszczeniach

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja nie wystarczy, aby w budynku wytworzyć mikroklimat wolny od problemu wilgoci czy grzybów. Konieczne jest również zastosowanie do izolacji przegród budowalnych materiałów paroprzepuszczalnych o niskim oporze dyfuzyjnym. Dzięki takim właściwościom oraz poprawnie wykonanej przegrodzie zapobiegają one gromadzeniu się wilgoci w warstwach konstrukcyjnych lub wykończeniowych, a co za tym idzie uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów.

fasada wentylowana

Fasada wentylowana

Wełna mineralna ma odpowiednią strukturę, dzięki czemu przenikanie pary wodnej przez izolację z wełny mineralnej jest takie samo jak dla powietrza. Nie stanowi bariery dla pary wodnej, pozwala ścianom „oddychać”. Dlatego doskonale sprawdza się w izolacji wszystkich przegród zarówno w tradycyjnym budownictwie, jak i nowoczesnym wykorzystującym rekuperację itp. Dla przykładu ścianę zewnętrzną można wykonać, jako fasadę wentylowaną. Doskonale sprawdza się w przypadku projektów renowacyjnych, ponieważ daje ogromną swobodę kształtowania charakteru budynku.

Odpowiednie poszycie jest mocowane do ściany nośnej z użyciem specjalnej konstrukcji wsporczej, aluminiowej, stalowej lub wykonanej z elementów drewnianych. Im cięższe i dalej oddalone od ściany nośnej poszycie, tym solidniejsza musi być konstrukcja. Tak konstruowana przegroda posiada szczelinę wentylacyjną pomiędzy okładziną a materiałem izolacyjnym, a dokładnie wełną mineralną, która – cechując się wysoką paroprzepuszczalnością – pozwala na wydostawanie się (poprzez szczelinę) nadmiaru wilgoci z budynku. Skrojonym na miarę materiałem izolacyjnym dla fasad wentylowanych jest wełna mineralna szklana ISOVER Super-Vent Plus, czyli produkt z najniższą dostępna na rynku lambdą (0,031 W/mK) wśród wełen jednostronnie pokrytych welonem, który dodatkowo zabezpiecza izolację przed czynnikami atmosferycznymi.

Fasada wentylowana to jedna z wielu dostępnych metod. Wełna mineralna zapewni właściwie odprowadzanie pary wodnej również wtedy, gdy wykańczamy ściany zewnętrzne metodą ETICS lub trójwarstwową.