Hero Image
Ocieplenie fasady ETICS - system ISOVER i WEBER
nowe produkty
ocieplenie fasady

Fasada ETICS - system ociepleń ISOVER i WEBER

Inżynierowie ISOVER i WEBER opracowali rozwiązanie dla fasad budynków, które łączy izolacyjność termiczną na poziomie zgodnym z Warunkami Technicznymi 2021, właściwości mechaniczne, odporność na warunki pogodowe, bezpieczeństwo pożarowe, trwałość i estetykę.

Dlaczego izolujemy metodą ETICS?

Z całą pewnością metoda lekka mokra to w Polsce najbardziej popularny sposób izolacji ścian zewnętrznych, biorąc pod uwagę doświadczenie ekip wykonawczych, łatwość montażu oraz dostępność możliwych do użycia komponentów. Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku systemów ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę. Uzyskany dzięki zastosowaniu tego systemu efekt – komfort termiczny, akustyczny i dobrej jakości powietrze – będzie miał długofalowe przełożenie na jakość życia mieszkańców i budżet domowy.

Dlaczego wełna mineralna jest najlepsza na elewacje?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów ociepleniowych - jedne sprawdzone od dziesiątków lat, inne pojawiły się niedawno. Ich właściwości termoizolacyjne są zbliżone, natomiast różnią się znacznie pod względem innych parametrów. Najczęściej braną pod uwagę cechą w przypadku ścian zewnętrznych i innych przegród jest palność i w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa wełna mineralna.

To produkt niepalny, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników podczas wystąpienia pożaru i hamuje jego rozprzestrzenianie się, zmniejszając straty materialne. Na korzyść wełny mineralnej przemawia również paroprzepuszczalność. Umożliwia przenikanie pary wodnej i zmniejsza ryzyko wykraplania się wewnątrz ściany, zwłaszcza w budynkach o mało efektywnej wentylacji. Wełna ma również bardzo dobre parametry izolacji akustycznej, co ma znaczenie dla komfortu mieszkańców domu.

Siła elementów - przewaga całości

Na skuteczność izolacji, oprócz doboru materiału ociepleniowego, ma również wpływ zastosowana chemia budowlana. Te elementy razem składają się na gotowe i zweryfikowane przez producentów systemy ociepleń ETICS. Wybór gotowego systemu to gwarancja, że poszczególne jego elementy są ze sobą kompatybilne i będą skutecznie spełniały swoje zadanie, utrzymując ciepło w środku budynku.

Przykładem polecanego zestawu jest rozwiązanie ISOVER i WEBER, gdzie wełna mineralna skalna w płytach Fasoterm 35 doskonale łączy się z całą gamą produktów WEBER wchodzących w skład systemu weber.therm WM. Kompatybilna oferta zawierająca różnego rodzaju tynki i farby elewacyjne pozwala ocieplić fasady domów zarówno użytkowanych, jak i nowych metodą ETICS.

Elewacja lekka mokra z zestawem ISOVER i WEBER

Zastosowanie rozwiązania ISOVER Fasoterm 35 i weber.therm WM jest gwarancją niepalności przegrody (klasa A1), doskonałej izolacji cieplnej λD= 0,035 W/(m*K), co zwiększa komfort użytkowania budynku i realnie obniża koszty jego ogrzewania oraz tworzy właściwy mikroklimat, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej.

Ponadto jej parametry pozwalają na osiągnięcie zgodnej z Warunkami Technicznymi 2021 izolacji przy zastosowaniu cieńszej warstwy materiału. W zależności od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana zewnętrzna, już 15 cm wełny Fasoterm 35 pozwoli spełnić warunki techniczne w zakresie współczynnika przenikania ciepła obowiązujące od 2021 roku. 

Dokładność wymiarowa T5 powoduje, że mocowane płyty dobrze się licują i tworzą płaską powierzchnię, co upraszcza etap przygotowania warstwy zbrojonej. Jest to istotne dla wykonawcy w prawidłowym i szybkim wykonaniu systemu ociepleń ETICS. System składa się również z chemii budowlanej oraz tynków marki Weber.