Obiekty referencyjne

Akademik Student Depot | Kraków

Architekt
ns Moon Studio sp.zo.o., BL Architekt Bartłomiej Łobaziewicz
Generalny wykonawca
Erbud S.A.
Ukończono
Wykonawca
Temex Sp. z o.o. Sp.k., PRUCPOL, GB INVEST
Lokalizacja

al. Pokoju 1 Kraków Polska

Akademik Student Depot należy do sieci prywatnych domów akademickich. Opisywany obiekt usytuowany jest w sercu studenckiego miasta nieopodal najważniejszych uczelni akademickich w Krakowie. Obiekt składa się łącznie z 795 kwater studenckich w podziale na mieszkania jedno- i dwu pokojowe. Każde mieszkanie wyposażone jest w łazienkę i aneks kuchenny. Dodatkowo wyposażono budynek w wiele udogodnień takich jak strefa chilloutu, sala multimedialna, sala do nauki czy siłownia.

Wyzwanie

Przy realizacji inwestycji jaką był dom studencki Student Depot w Krakowie napotkano na liczne wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej i termicznej m.in. dla ścian międzylokalowych oraz stropu nad garażem podziemnym. Jednym z kluczowych wyzwań było spełnienie wymagań izolacyjności akustycznej wynikających z normy PN-B 02151 dla ścian w tym budynku przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonej grubości przegród. Kolejnym wyzwaniem była odpowiednia termoizolacja stropu nad garażem podziemnym, a dodatkowo poprawa akustyki - gdzie również miejsce przeznaczone na izolację było ograniczone.

Rozwiązanie

By spełnić wymagania normy akustycznej, w obiekcie zastosowano ścianę zbudowaną na bazie systemu suchej zabudowy RIGIPS 3.40.04 z dźwiękoizolacyjnymi płytami Rigips PRO AKU z wypełnieniem wełną mineralną ISOVER Aku-Płyta – produktem rekomendowanym przez Isover przede wszystkim do dźwiękoizolacyjnych ścian działowych. Rozwiązanie pozytywnie przeszło badania polowe i zostało zatwierdzone przez eksperta akustyki. Dzięki takiej kombinacji udało się uzyskać wymaganą izolacyjność akustyczną, a także zachować wymaganą, ograniczoną grubość ścian. W budynku zostały użyte również produkty Isover do termoizolacji garażu podziemnego. Dzięki doskonałym parametrom termicznym produktu Stropmax 31 (l=0,031 W/mK) udało się osiągnąć odpowiednią izolacyjność cieplną mimo ograniczonego miejsca, a dodatkowo uzyskano poprawę akustyki garażu i estetyczny wygląd stropu w szarym kolorze nawiązującym do betonu architektonicznego.

Zastosowane produkty: ISOVER Aku-Płyta w systemie Rigips 3.40.04 z płytami PRO AKU, ISOVER Stropmax 31.