Obiekty referencyjne

Teatr Wybrzeże | Gdańsk

Architekt
Krzysztof Kozłowski Mikołaj Andrzejewski Warsztat Architektury Sopot
Generalny wykonawca
BUDIMEX S.A.
Ukończono
Inwestor
Teatr Wybrzeże
Lokalizacja

Świętego Ducha 2 Gdańsk 80-834 Polska

Remont budynku Teatru Wybrzeże w Gdańsku zakończyć miał się w 2022 roku, jednak w trakcie prac odnaleziono pozostałości z XIX wieku- stare fundamenty oraz liczne przedmioty pochodzące z okresu średniowiecza i epoki renesansu.  Te odkrycia poskutkowały koniecznością przeprowadzenia prac archeologicznych, które w sposób naturalny przesunęły zakończenie remontu obiektu o rok.  

Odnowienie zakładało wyburzenie starej widowni i stworzenie nowej, która nie naruszy konstrukcji budynku, a pracę nad jej wykończenie były prowadzone z najwyższą precyzją. Ciekawostką jest fakt, że teatr wyposażono w scenę obrotową. Poza sceną i widownią w budynku znajduje się również foyer i szatnia, którą otacza złota ściana. W trakcie prac nad remontem dużej sceny o rzucie półkola przeprowadzono również badania akustyczne ponieważ zagadnienia rozpraszania dźwięku są kluczowe w obiektach kulturalnych typu teatry. 

Wyzwania

Wybór odpowiednich rozwiązań akustycznych w teatrze jest złożonym procesem, który wymaga uwzględnienia wielu czynników i wyzwań. Konieczne jest dokładne zbadanie charakterystyki akustycznej teatru, uwzględnienie wymagań artystycznych i budżetu, a także zachowanie równowagi między funkcjonalnością, a estetyką. W procesie inwestycji największym wyzwaniem okazało się być wykonanie łukowej okładziny za widownią oraz krzywoliniowych wysp sufitowych, które miały za zadanie rozpraszać dźwięk.

Rozwiązania

Wymagania zawarte w projekcie dotyczące rozchodzenia się dźwięku zostały spełnione między innymi dzięki zastosowaniu wełny mineralnej ISOVER Aku-Płyta w systemie Rigips 3.22.00 z zastosowaniem płyty Rigips PRO Flexi typ A. Rozwiązanie to znalazło miejsce w okładzinie ściennej wolnostojącej za widownią. Zastosowano też sufity perforowane Gyptone BIG, płyty krzywoliniowe Glasroc F (Riflex) w systemie Rigips 3.75.10, tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance.

Zastosowane produkty

Isover Aku-Płyta w systemie Rigips 3.22.00, sufity perforowane Gyptone BIG, płyta krzywoliniowa Glasroc F (Riflex) w systemie Rigips 3.75.10, tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance.