instrukcja montażu
zabudowa poddasza
3 minutes min

Błędy w ocieplaniu dachu skośnego i okien dachowych - jak ich uniknąć?

Aby uniknąć błędów w izolacji dachu skośnego – najbardziej popularnej formy zwieńczenia budynków w Polsce - wystarczy przestrzegać kilku dość prostych zasad, a przede wszystkim być dobrze przygotowanym już na etapie projektu.

Sprawdź projekt pod kątem izolacji

Zawsze pamiętajmy o sprawdzeniu projektu izolacji. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocy cały przekrój pionowy budynku. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnej przerwy w izolacji.

 

obrys izolacji

 

Dobrze wybierz materiał - sprawdź parametry materiałów izolacyjnych

Do izolacji dachu skośnego dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał. Nie obciąży on konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła. Optymalnym materiałem do izolacji dachów skośnych jest wełna mineralna szklana, z uwagi na jej elastyczną strukturę i właściwości termiczne.

Przez nieodpowiednio ocieplony dach może uciec nawet 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie domu, dlatego tak ważna jest dobrze zaprojektowana i zamontowana izolacja. Zapewnia ona komfort ekonomiczny, odpowi

dnią temperaturę przez cały rok (dom nie traci ciepła zimą i nie przegrzewa się latem), właściwą akustykę oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W domach jednorodzinnych w Polsce najbardziej popularne są dachy skośne. Do ich izolacji dobrze jest zastosować lekki i sprężysty materiał, jakim jest wełna szklana. Nie obciąży ona konstrukcji, a jednocześnie pozwoli wypełnić całą przestrzeń pomiędzy krokwiami, dzięki czemu unikniemy strat ciepła. Najlepszą izolacyjność termiczną gwarantują produkty o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – oznaczonym na etykiecie literą λD (lambda).

Prawidłowy montaż wełny

Produkty Super-Mata-Plus, Super-Mata, Profit-Mata są niepalne, łatwe w montażu i nie wymagają sznurkowania. Dodatkowo Super-Mata Plus PRO i Super-Mata PRO produkowane w technologii Thermistar wyposażone są w welon, który podnosi estetykę wykonania i znacznie zwiększa komfort montażu. Idealnie zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – beż żadnych przerw. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zapewnić ciągłość izolacji każdej z zewnętrznych przegród z dużą dbałością o wszelkie połączenia przegród zewnętrznych tzn. dachu, fasady, fundamentu i podłóg, aby później nie tracić ciepła.

Najlepiej gdy stolarka okienna będzie zamontowana w warstwie ocieplenia. Następnie odmierzmy rozstaw między krokwiami i potnijmy rolkę na kawałki o szerokości większe o około 2 cm niż rozstaw krokwi. Zawsze stosujmy dwie warstwy – po ułożeniu warstwy podstawowej między krokwiami, dodatkowo zaizolujmy połać prostopadle. Pozwala to uniknąć liniowych mostków termicznych, występujących wzdłuż krokwi. Całkowita grubość izolacji dachu powinna wynosić min. 30 cm.

Ocieplenie poddasza wełną Isover i zabudowa płytami Rigips

Co oprócz wełny?

Stosując folię wiatroizolacyjną nad izolacją oraz szczelny montaż paroizolacji na całej powierzchni połaci dachowej pod izolacją (od wnętrza budynku), zabezpieczamy przegrodę przed przedostawaniem się do niej wilgoci. ISOVER poleca wykorzystanie do tego celu specjalistycznych produktów w rodzaju membran o zmiennym oporze dyfuzyjnym (zimą wysokim, latem niskim), które tworzą blokadę przepływu wilgoci do warstw przegrody w okresie zimowym oraz możliwość jej podeschnięcia w okresie letnim.

Jeśli izolacja dachu jest zbyt słaba (np. ze względu na zbyt małą jej grubość, czy jednowarstwowy układ), można ją polepszyć, prowadząc prace również od zewnątrz budynku z zastosowaniem systemu izolacji nakrokwiowej w oparciu o płyty z wełny szklanej lub specjalne belki nakrokwiowe.