akustyka
3 minutes min

Jak odizolować się od głośnych sąsiadów w bloku?

Tupanie, głośna muzyka, rozmowy i inne odgłosy z sąsiedztwa w bloku - znamy te historie lepiej, niż byśmy chcieli? Zdecydowanie potrafią ograniczać nasz komfort. I chociaż odpowiednia izolacja akustyczna powinna być zapewniona na etapie budowy, to są sposoby, aby poprawić akustykę po zamieszkaniu i zyskać komfortową ciszę.

Hałas z góry

Hałas od sąsiadówW pierwszej kolejności musimy ustalić, skąd dochodzi hałas i jakiego on jest rodzaju. Jeśli z mieszkania nad nami, to najlepszym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany doskonały w walce z dźwiękami powietrznymi. Przy jego montażu pamiętajmy, że istniejąca lub planowana ściana działowa powinna być doprowadzona ponad poziom sufitu podwieszanego i zakotwiona w płycie konstrukcyjnej pierwotnego stropu powyżej.

W wolnej przestrzeni sufitu podwieszanego korzystnie jest położyć warstwę lekkiej wełny mineralnej typu Aku-Płyta prostopadle do ściany działowej. Nie pozwoli to fali dźwiękowej na przeniesienie się z jednego pomieszczenia do sąsiedniego przez strop nad konstrukcją ściany działowej. Im większa grubość wełny, tym wyższa izolacyjność akustyczna rozwiązania.

Hałas z boku

Dobrym sposobem na wyciszenie dźwięków jest również montaż przedścianki akustycznej mocowanej do ściany pierwotnej oddzielającej od sąsiada. Warto wybrać materiały, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w).

Rekomendowane są zarówno płyty z wełny mineralnej szklanej (np. ISOVER Aku-Płyta), jak i z wełny mineralnej skalnej (ISOVER Polterm Uni). Dzięki włóknistej strukturze materiały te doskonale pochłaniają dźwięki powietrzne. Charakteryzują się też współczynnikiem pochłaniania dźwięku na poziomie równym 1,00, co oznacza całkowite – 100% pochłanianie. Tak wysokie pochłanianie dźwięku w konsekwencji wpływa na wysoką izolacyjność akustyczną kompletnej przegrody.

Pamiętaj o profilach

Dźwięki uderzeniowe zza ściany przenoszą się w formie drgań przez podłogę, sufit i ściany boczne. Nie zapominajmy o tym, aby profile zewnętrzne (podłogowy, sufitowy i ściennie) były podklejone piankową taśmą akustyczną – metalowe profile nie mogą stykać się bezpośrednio ze sztywnym podłożem.

Właściwy montaż izolacji akustycznej

Ważne również, aby pamiętać o odpowiednio krótszych (1-1,5 cm) od wysokości pomieszczenia pionowych profilach konstrukcyjnych. Uchronimy tym samym ścianę od pęknięć na skutek naturalnych ruchów konstrukcji budynku. 

Nie należy łączyć profili poziomych i pionowych bezpośrednio ze sobą wkrętami. Profile pionowe powinny zostać włożone w podłogowy i sufitowy profil w sposób swobodny. Dopiero podczas montażu okładzin płyty gipsowo-kartonowe mocuje się do profili na ich długości – nie na połączeniach z profilami poziomymi.

Przenoszenie boczne dźwięków można wyeliminować posadawiając ścianę bezpośrednio na płycie stropowej, a nie na gotowej już podłodze z warstwą wyrównawczą jastrychu – należy przy tym pamiętać o oddylatowaniu okładzin ściennych od przyszłej warstwy wylewki/jastrychu cementowego.