
Ocieplenie elewacji metodą ETICS krok po kroku
Optymalna termoizolacja domu przekłada się na większy komfort mieszkańców, ale także minimalizuje ilość energii potrzebnej do ogrzania obiektu, a to z kolei przynosi realne oszczędności dla inwestora, zauważalne już w skali roku. Nie można pominąć też ekologicznego aspektu. Mniej wyprodukowanego ciepła, to niższy ślad węglowy i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Sprawdź, co wziąć pod uwagę i jak przeprowadzić prace ociepleniowe elewacji!
Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku systemów ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę.
Na czym polega metoda lekka mokra, czyli ETICS?
Metoda lekka mokra, czyli ETICS, jest najpopularniejszą w Polsce metodą na ocieplenie ścian zewnętrznych budynków istniejących i nowo wznoszonych. ETICS to technologia ocieplania fasad zespolonymi systemami izolacji cieplnej na bazie wełny mineralnej lub innych materiałów, pokrytych cienkowarstwowymi, strukturalnymi wyprawami tynkarskimi wykonywanymi metodą bezspoinową.
Technologia ta jest najbardziej dostępna, biorąc pod uwagę doświadczenie ekip wykonawczych, sposób montażu oraz możliwe do użycia komponenty.
Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku systemów ETICS parametry użytkowe fasady są uzyskiwane z jednej strony dzięki zastosowaniu odpowiedniej jakości chemii budowlanej i siatek zbrojących, a z drugiej dzięki jakości materiału izolacyjnego, którego mechanika odgrywa kluczową rolę.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów termoizolacyjnych. Wprawdzie ich właściwości termiczne są zbliżone, ale różnią się znacznie w przypadku innych parametrów. Najczęściej porównywanym wskaźnikiem jest palność i w tym zestawieniu zdecydowanie wygrywa wełna mineralna jako produkt niepalny. Wełna mineralna jest również paroprzepuszczalna, dzięki czemu wilgoć powstała w wyniku wykroplenia się w przegrodzie nie gromadzi się w niej, tylko może wyparować. Ten materiał ma również bardzo dobre parametry izolacji akustycznej, dzięki czemu podnosi komfort życia mieszkańców.
Płyty ISOVER Fasoterm 35 mają doskonałe właściwości mechaniczne i parametry termiczne – na rynku wyróżniają się bardzo dobrą lambdą (λD= 0,035 W/mK) oraz najwyższą klasą reakcji na ogień A1. Parametry systemów ociepleniowych są przebadane przez niezależne instytucje badawcze i opisane w dokumencie pod nazwą Krajowa Ocena Techniczna. Ich zastosowanie w metodzie ETICS jest gwarancją niepalności przegrody, doskonałej izolacji cieplnej oraz właściwego mikroklimatu, dzięki niskiemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego pary wodnej.
Zadbaj o dokładne przygotowanie podłoża – od tego zależeć będzie komfort wykonywanej pracy i trwałość ocieplenia. Powierzchnia ściany musi być starannie oczyszczona: bez resztek zaprawy, luźnych tynków, ubytków większych niż 10 mm, brudu i kurzu. W przeciwnym wypadku ocieplenie – niezależnie od rodzaju materiału izolacyjnego – nie będzie odpowiednio przylegać do ściany. A to wpłynie na właściwości termoizolacyjne.

Prace ociepleniowe rozpocznij od montażu listwy cokołowej, stanowiącej podstawę dla pierwszej warstwy płyt. Taka podpora zwiększa trwałość konstrukcji i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wełnę przytwierdź do ścian za pomocą kleju. Użyj czystej wody i sprawdź, czy uzyskana konsystencja jest jednorodna i wolna od grudek. Nie nakładaj kleju bezpośrednio na ścianę. Płyty ISOVER Fasoterm 35 powinny być przyklejone i przymocowane za pomocą łączników do płaskiej i odpowiednio przygotowanej powierzchni ścian budynku. Klej aplikuj na obrzeżach wzdłuż wszystkich krawędzi w formie ok. 3-5 cm wałka oraz w 3-6 plackowatych punktach, rozłożonych równomiernie na środku płyty (pokrywając co najmniej 40% powierzchni).

Kolejna czynność to montaż łączników mechanicznych, wzmacniających połączenie klejowe ze ścianą. Zanim przystąpisz do realizacji tego etapu, pamiętaj, że zaprawa mocująca płyty powinna mieć czas na związanie, zwykle do 2-3 dni. Płyty Fasoterm 35 zamocuj mechanicznie łącznikami z trzpieniem stalowym w ilości dobranej przez projektanta, najczęściej jest to od 6 do 8 szt./m2. Na położone warstwy wełny mineralnej nanieś klej, a następnie wtop w niego siatkę szklaną, która wzmocni konstrukcję.

Jeśli wybrałeś tynk kolorowy, malowanie ścian nie jest już konieczne.
W przypadku, kiedy zdecydowałeś się na zwykły tynk lub planujesz odświeżyć i przemalować elewację, zwróć uwagę nie tylko na barwę, ale też rodzaj farby. Nie chodzi tu wyłącznie o względy estetyczne. Ciemne kolory znacznie gorzej odbijają światło, więc w słoneczny dzień ściany mogą ulec znacznemu nagrzaniu. Zimą są narażone na duże skoki temperatury. To wszystko wpływa na trwałość elewacji. Dlatego niektórzy producenci wykorzystują nowoczesne technologie takie jak np. cool pigment w palecie Weber Hematyt, które zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni i uodparniają ją na blaknięcie.