energooszczędność
innowacje
ocieplenie fasady
termomodernizacja
zabudowa poddasza

NOWOŚĆ: Kalkulator współczynnika U - sprawdź, jakiej izolacji potrzebuje Twój dom

Kalkulator współczynnika U - ISOVER - tablet

 

Budujesz lub remontujesz dom? Na pewno chcesz, aby panowały w nim komfortowe warunki, żeby było ciepło zimą, przyjemnie latem, a rachunki za ogrzewanie były możliwie niskie. Dzięki kalkulatorowi U (współczynnika przenikania ciepła) na isover.pl dowiesz się, jakiej izolacji potrzebuje Twoje poddasze i ściany, aby spełniały warunki techniczne wynikające z polskiego prawa i zapewniały skuteczną izolację termiczną.

Elementy tworzące tzw. kopertę budynku, czyli oddzielające ogrzewane wnętrze od świata zewnętrznego, to powierzchnie, przez które potencjalnie tracimy ciepło. Największe ubytki wynikać mogą ze źle zaizolowanych ścian lub dachu. Aby uniknąć strat ciepła, warto znać parametry termiczne tych przegród, czyli ich zdolność do “oszczędzania” drogiego ciepła.

Co oznacza współczynnik przenikania ciepła U?

Izolacyjność cieplną przegrody opisuje współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2•K)]. Im większa wartość współczynnika U, tym gorsza izolacyjność cieplna przegrody, analogicznie, im niższa wartość, tym lepiej, cieplej …i taniej można ogrzać dom.

Obowiązujące prawo budowlane - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tzw. Warunki Techniczne 2021) - określa wartość maksymalną:

  • 0,20 W/m2•K dla ściany zewnętrznej
  • 0,15 W/m2•K dla dachu skośnego

To maksymalne dopuszczalne wartości - rzeczywista wartość U może być też niższa, dzięki temu oszczędzimy więcej ciepła i pieniędzy na ogrzewaniu, a nasz budynek może nawet spełnić kryteria dla budownictwa pasywnego.

Warunki Techniczne dla poddaszy

Zastanawiasz się, jak dobrać izolację ścian zewnętrznych i ocieplenie dachu skośnego, by zapewnić komfort cieplny, oszczędne ogrzewanie i zgodność z przepisami? Skorzystaj z kalkulatora współczynnika przenikania ciepła U. Z pomocą kalkulatora obliczysz przybliżone wartości U dla różnych rozwiązań izolacyjnych przed budową lub termomodernizacją budynku i dowiesz się, czy wybrane rozwiązanie spełnia wymogi Warunków Technicznych obowiązujących w Polsce.

Kalkulator cieplny ISOVER - wybór przegrody

Obliczenie współczynnika U w prostych krokach

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. W przypadku ścian zewnętrznych na początku wybierz interesujący Cię typ ściany i jej grubość - uwzględniliśmy wszystkie najpopularniejsze w Polsce rodzaje konstrukcji: cegły silikatowe, pustaki, beton komórkowy, cegły pełne, beton zbrojony, w szerokim zakresie grubości. Zarówno rodzaj konstrukcji, jak i grubość ściany, ma wpływ na parametry cieplne – ściana z betonu zbrojonego wymaga dołożenia większej grubości izolacji, niż efektywniejszy energetycznie beton komórkowy lub pustak ceramiczny.

Kolejny krok to wskazanie materiału izolacyjnego oraz jego grubości spośród dostępnych w ofercie ISOVER. Po kliknięciu “oblicz”, w zależności od tego, jakie wełny mineralne i w jakich grubościach wybraliśmy oraz jaka jest konstrukcja ściany, otrzymasz wynik w postaci uzyskanej wartości U i jej odniesienia do wartości referencyjnej, za którą przyjęto wartość wymaganą w prawie budowlanym dla budynków, obowiązującą od 2021 roku.

W przypadku poddaszy zalecana jest izolacja dwuwarstwowa, zatem w pierwszym kroku wybierasz rodzaj i grubość wełny montowanej między krokwiami, a następnie – wełny pod krokwiami.

Kalkulator cieplny ISOVER - wyniki

Po kliknięciu “oblicz”, otrzymasz wynik w postaci uzyskanej wartości U i jej odniesienia do wartości referencyjnej, za którą przyjęto wartość wymaganą w prawie budowlanym dla budynków, obowiązującą od 2021 roku. "Łapka w górę" przy wyniku oznacza, że ocieplony w ten sposób dach czy fasada spełnia warunki normowe.

Dla konstrukcji dachu skośnego różnice w wartości U dla przegrody wynikające z samej konstrukcji i zastosowanych materiałów są niewielkie, a parametry cieplne w decydującym stopniu zależą od rodzaju i grubości materiału izolacyjnego. Dlatego przy podawaniu wartości wejściowych w kalkulatorze pominięto wybór materiału konstrukcyjnego, zakładając dla niego w mechanizmie kalkulatora stałe wartości, dając natomiast wybór między dachem o nachyleniu powyżej bądź poniżej 30 stopni.

Wyznaczona wartość współczynnika U zarówno dla ścian, jak i dachów, odnosi się do całej przegrody – warstwy konstrukcyjnej, izolacji termicznej, warstw wykończeniowych. Uwzględnia też opór przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej oraz zewnętrznej przegrody.