energooszczędność
zabudowa poddasza

Ile wełny na poddasze? Jak obliczyć, ile należy jej kupić?

Kalkulator korzyści

 

W Twoim domu znajduje się poddasze, które planujesz wykorzystać jako kolejne pomieszczenie użytkowe? A może traktujesz je wyłącznie jako dodatkową przestrzeń - przeznaczoną na przechowywanie najróżniejszych przedmiotów? Bez względu na finalne przeznaczenie - warto pamiętać o tym, że odpowiednia izolacja poddasza zapewni Ci nie tylko komfort cieplny, ale dodatkowo - znacząco ograniczy Twoje rachunki za ogrzewanie oraz klimatyzację.

Co zrobić, aby taka inwestycja została przeprowadzona sprawnie, a przede wszystkim - zapewniła Ci odpowiednią efektywność? Na początku musisz ustalić, jaka ilość wełny będzie odpowiednia do tego typu przedsięwzięcia. Sprawdź ten krótki poradnik, w którym przeprowadzimy Cię przez cały proces i pozwolimy odpowiedzieć na pytanie:

Ile wełny powinno znaleźć się na poddaszu? Co wziąć uwagę?

Oto 3 kroki, które warto wykonać, aby określić dokładne zapotrzebowanie Twojego budynku. 

Po pierwsze – zmierz powierzchnię, którą chcesz ocieplić

Na początku dokonaj dokładnych pomiarów powierzchni poddasza, która ma zostać uzupełniona wełną. Podczas tej operacji pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jej kształt, a zwłaszcza - ewentualne nierówności i specjalne miejsca (belki stropowe, okna dachowe i wiele innych).

Gdy już dowiesz się, ile metrów kwadratowych liczy planowana do ocieplenia połać poddasza - przejdź do kolejnego kroku.

Budowa - pomiar długości - miara

Określ rodzaj i grubość wełny potrzebnej do ocieplenia poddasza

Ten parametr zależy od tzw. współczynnika przenikania ciepła - U, który informuje o poziomie termoizolacyjności przegród zewnętrznych (dachu, ścian) Twojego budynku. A mówiąc dokładniej - jaka ilość energii (watów) przenika przez jeden metr kwadratowy wybranej powierzchni (np. dachu). Podaje się go w W/(m²K). Mniejsza wartość tego współczynnika oznacza lepszą izolację oferowaną przez dany materiał. 

Biorąc pod uwagę obecne normy, które wskazują, że dla poddaszy współczynnik U powinien wynosić 0,15 W/(m²K) - warto rozważyć zakup wełny do montażu w dwóch warstwach (pomiędzy i pod krokwiami) o łącznej grubości co najmniej 25 centymetrów. Oczywiście pod warunkiem, że posiada odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła lambda.  W ofercie Isover znajdziesz bogaty produktów, które  idealnie sprawdzają się do ocieplania poddaszy użytkowych, jak i nieużytkowych.

Kalkulator współczynnika U dla wełny na poddasze

Z pomocą kalkulatora U obliczysz przybliżone wartości U dla różnych rozwiązań izolacyjnych przed budową lub termomodernizacją budynku i dowiesz się, czy wybrane rozwiązanie spełnia wymogi Warunków Technicznych obowiązujących w Polsce.

Kalkulator U - ISOVER - tablet

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. W przypadku obliczeń dla poddaszy pierwszym kroku wybierasz rodzaj i grubość wełny montowanej między krokwiami, a następnie – wełny pod krokwiami.

Kalkulator ISOVER OKPo kliknięciu “oblicz” otrzymasz wynik w postaci uzyskanej wartości U i jej odniesienia do wartości wymaganej w prawie budowlanym dla budynków, obowiązującą od 2021 roku. „Łapka w górę” oznacza dobry wybór!

Po trzecie – oblicz właściwe zapotrzebowanie

Wełna w składach budowlanych sprzedawana jest na metry kwadratowe, zatem znając powierzchnię swego poddasza, zadbaj o to, by:

  • na warstwę między krokwiami zakupić tyle metrów kwadratowych, ile wynosi wyznaczona wcześniej powierzchnia, dodając ok. 5-10% nadwyżki na nieuniknione odpady i przycinki; grubość wełny dobierz tak, by wynosiła nie więcej niż grubość krokwi,
  • na warstwę pod krokwiami zorganizuj tyle samo metrów kwadratowych, co na pierwszą, również dodając 5-10% zapasu powierzchni.

Nie jest konieczne, aby w obu warstwach występował ten sam produkt i ta sama grubość, liczą się łączne grubości i parametry obu warstw.

Jak przeliczyć metry kwadratowe wełny na paczki lub rolki?

Większość dostępnych na rynku rozwiązań jest oferowana w rodzajach opakowań:

  • Rolkach, które zawierają zazwyczaj jedną matę, którą po rozwinięciu i odzyskaniu pełnej grubości z powodzeniem można precyzyjnie dociąć do potrzebnych rozmiarów
  • Paczkach, które zawierają w sobie kilka płyt – dociętych na konkretne wymiary.

Na każdej paczce lub rolce wełny umieszczamy etykietę, na której znajdziesz informację, ile metrów kwadratowych wełny zawiera opakowanie. Na każdą warstwę izolacji poddasza (między i pod krokwiami) należy zakupić tyle opakowań, aby łączna suma metrów kwadratowych była minimalnie większa niż wyznaczona powierzchnia połaci do ocieplenia.

Etykieta wełny ISOVER - etykieto-rączka

Wskazówka: podczas prac remontowych i adaptacyjnych część zamówionej wełny może ulec uszkodzeniu (np. w wyniku pocięcia na zbyt małe kawałki). Weź to pod uwagę i staraj się zamówić nieco więcej materiału, niż wynika to tylko z obliczeń. Zalecamy zastosowanie “buforu” na poziomie 5 – 10%.

Szukasz innych informacji na temat izolacji poddasza?

Odwiedź strefę porad Isover, w której czeka na Ciebie mnóstwo wartościowych wskazówek związanych z termomodernizacją i zabudową poddaszy, ociepleń domów, energooszczędnością, jak i szereg innych ciekawych artykułów.