termomodernizacja
zabudowa poddasza

Jak ocieplić poddasze w starym domu?

Dom typu stodoła - termomodernizacja

 

Jak ocieplić poddasze w starym domu? Izolacja strychu - termomodernizacja na lata

Przez dach ucieka najwięcej ciepła - aż do 30%. To bardzo dużo, więc lepiej nie zastanawiać się, nad sensownością wykonania termoizolacji, tylko przystąpić do realizacji. Zobacz, jak ocieplić poddasze w starym domu, żeby oszczędzić na ogrzewaniu i ochronić jego konstrukcję przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak ocieplić poddasze w starym domu? Skuteczna izolacja termiczna

Zanim przeprowadzisz termomodernizację, najpierw zrób audyt energetyczny. Dzięki niemu stwierdzisz, jaki jest stan techniczny domu i dowiesz się, jakie prace podjąć. Jeśli budynek ma już izolację, musisz sprawdzić, czy materiał izolacyjny jest suchy, nie ma mostków termicznych i czy szczelina wentylacyjna spełnia swoje zadanie. Jeśli nie jesteś pewny chociaż jednego z tych punktów, lepiej zdejmij starą izolację i połóż nową.

Podczas prac budowlanych pominięta została izolacja? W tym przypadku wystarczy skontrolować, jaki jest stan i rodzaj pokrycia oraz czy została zachowana szczelność. Potem można rozpocząć prace termoizolacyjne.

Wełna mineralna, styropian czy pianka - co sprawdzi się w termomodernizacji strychu i stropu?

Najlepiej użyć materiału izolacyjnego, który daje się swobodnie formować i dopasować do konstrukcji dachu. W przeciwieństwie do styropianu, wełna mineralna jest elastyczna, dzięki czemu dotrze w każdy zakątek. Oprócz właściwości termicznych, ma ona również bardzo dobre parametry akustyczne i przeciwogniowe - pod tym względem wypada o wiele lepiej niż pianka.

Wybierając wełna mineralną, sprawdź jej współczynnik przewodzenia ciepła. Najlepsze parametry to 0,030-0,038 W/m*K i im niższa wartość, tym warstwa izolacji może być cieńsza.

Wełna i jej parametry

Czy warto ocieplać stary dom? Nowa izolacja w budynku

Dom bez izolacji traktujesz jak nowy. Instalujesz folię wiatroizolacyjną, pokrywając nią całą konstrukcję dachu - belki i krokwie. Mocujesz ją przy pomocy zszywek, tak by nie zostały żadne luki, przez które mógłby przedostać się wiatr. Z drugiej strony musisz pamiętać, żeby zostawić szczelinę wentylacyjną, która zapewni cyrkulację powietrza i nie pozwoli na osadzanie się wilgoci. 

Następnie między krokwiami kładziesz pierwszą warstwę wełny mineralnej - będziesz musiał ją dociąć w odpowiednich miejscach, żeby ściśle pasowała do połaci. Pamiętaj, żeby zostawić nieco więcej materiału, niż podają wymiary dachu - to pozwoli Ci dokładnie uszczelnić poddasze.

Druga warstwa powinna zostać ułożona prostopadle do pierwszej pod krokwiami, dzięki czemu nie powstaną mostki termiczne. Żeby ją unieruchomić, przydadzą Ci się listwy profili montażowych, do których potem przykręcisz płyty gipsowo-kartonowe.

Od strony poddasza osłaniasz wełnę przy pomocy folii paroizolacyjnej, która blokuje dostęp wilgoci z pomieszczenia - to ważne w przypadku poddasza użytkowego. Jeśli zaś nie będzie ono wykorzystywane, nie musisz stosować paroizolacji.

termowizja domu

Sprawdź stan techniczny dachu i połóż materiał izolacyjny - termomodernizacja z istniejącą izolacją

Jeśli budynek mieszkalny ma już izolację, po prostu dołóż drugą warstwę wełny mineralnej prostopadle do pierwszej. Nie zapomnij na koniec o paroizolacji.

Jeśli od środka nie da się już ulepszyć izolacji, pozostaje Ci termomodernizacja na zewnątrz. W tym przypadku wykorzystaj system izolacji nakrokwiowej, przystosowany do specyficznych warunków, jakie panują na zewnątrz. Zabezpieczysz w ten sposób przestrzenie między belkami przy krokwiach. Ważną kwestią jest montaż wiatroizolacji w postaci membrany, która ochroni dach.

Poddasze użytkowe w starym domu - izolacja dachu to konieczność

Warto poświęcić czas i fundusze na prace termomodernizacyjne. Wełna mineralna chroni dom przed zimnem, hałasem i pożarem. Skutecznie redukuje ucieczkę ciepła przez połacie dachowe i tworzy zdrowe środowisko na poddaszu, pozbawione grzybów i pleśni. Różnicę odczujesz już w najbliższym sezonie grzewczym, kiedy rachunki za ogrzewanie przestaną przyprawiać Cię o ból głowy.