Dawniej ponure strychy, dzisiaj - modne lofty, czyli jak można wykorzystać poddasze

Życie na poddaszu
Poddasze to przestrzeń, która znajduje się między dachem a najwyższym stropem w budynku. Chociaż jeszcze na początku XX wieku kojarzyło się z tanim i nie do końca funkcjonalnym miejscem zamieszkania, to jednak obecnie na równi z loftem jest synonimem mieszkania dla osób szczególnie wymagających i kreatywnie zagospodarowujących przestrzeń życiową.
Poddasze użytkowe rozumiane jest jako miejsce przystosowane do przebywania tam ludzi. Wymaga więc odpowiedniego ocieplenia, wykończenia oraz doświetlenia pomieszczeń. Trzeba również pamiętać o tym, że zaliczenie poddasza jako użytkowego powoduje zwiększenie kwoty płaconych podatków od nieruchomości, bo jako zagospodarowane jest opodatkowane oraz wliczone w powierzchnię użytkową całego domu.
Warto pamiętać, że zarówno powierzchnia, jak też kształt poddasza uzależnione są od sposobu i pomysłu na aranżację, bo wyznacza je nie tylko konstrukcja więźby dachowej, ale też wysokość ścianki kolankowej i wkomponowane ściany działowe.
Zdrowo, komfortowo i bezpiecznie z wełną szklaną
Produktem, który świetnie sprawdza się do ocieplenia użytkowego poddasza jest wełna mineralna szklana. Zalety tego rozwiązania okazują się wychodzić naprzeciw wymaganiom specyficznej konstrukcji owej przestrzeni.
Szklana wełna jest materiałem bezpiecznym, dzięki swojej niepalności. W przypadku wystąpienia zaprószenia ognia nie przyczyni się do jego większego rozprzestrzenia. Szklana wełna jest sprężysta oraz lekka, przez co precyzyjnie wypełnia izolowaną przestrzeń, bez powstawania pustych miejsc, przez które uchodziłoby ciepło oraz nie stanowi obciążenia dla drewnianej konstrukcji dachu.
W ofercie ISOVER znajdują się produkty z wełny mineralnej szklanej dedykowane do ocieplenia dachu skośnego, są to zrolowane maty. Należą do nich takie rozwiązania, jak Super-Mata Plus (lambda 0,032 [W/mK]), Super-Mata (lambda 0,033 [W/mK]), Profit-Mata (lambda 0,035 [W/mK]) oraz Uni-Mata Plus (lambda 0,038 [W/mK]).
Deklarowany dla każdego produktu parametr λD (lambda) informuje, ile ciepła przenika przez dany materiał. Im lambda ma niższą wartość dla danego produktu, tym funkcjonalnie lepszy jest materiał izolacyjny. W praktyce, grubszy materiał o danej lambdzie, stawia większy opór przenikającemu z wewnątrz pomieszczeń ciepłu. Wełna do ocieplenia ISOVER zapewnia też dobrą izolację akustyczną pomieszczeń.