Jakie są zalety i wady ocieplenia poddasza wełną mineralną? Izolacja dachu skośnego

zabudowa poddasza
4 min

Jakie są zalety i wady ocieplenia poddasza wełną mineralną? Izolacja dachu skośnego

Wełna ISOVER w rolkach - ocieplenie poddasza

 

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła? Sprawdź, na czym polega ocieplenie poddasza wełną mineralną. To jeden z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych na rynku. Poznaj jego mocne strony i dowiedz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu nie popełnisz błędów, a jednocześnie podniesiesz właściwości izolacyjne poddasza.

Co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do ocieplenia poddasza wełną?

Wełna mineralna ma dwie postacie - szklaną i skalną. Pierwsza z nich powstaje z piasku kwarcowego, stłuczki szklanej i żywic fenolowo-formaldehydowych. Wełna skalna, tzw. kamienna, wytwarzana jest z włókien bazaltowych (skała poddawana jest wytapianiu w wysokiej temperaturze). Do izolacji poddasza wybieraj wełnę szklaną, która jest bardziej sprężysta. Dzięki temu łatwo mieści się w ciasnych miejscach połaci dachowych, jak np. pomiędzy krokwiami. Wełna skalna ma większą gęstość i jest twardsza, przez co lepiej sprawdza się jako izolacja cieplna ścian i podłóg.

Wełna szklana i skalna ISOVER

Wełna mineralna - jakie ma właściwości fizyczne?

Maty i płyty wełniane świetnie sprawdzają się w termoizolacji. Materiał ten działa zarówno zimą, jak i latem - zatrzymuje ciepło w domu lub nie pozwala gorącemu powietrzu przeniknąć do środka. Przy tym jest ekologiczny, a inwestycja w niego bardzo szybko się zwraca - zwykle po 2-3 sezonach.

Najlepsze na rynku wełny mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W zależności od rodzaju wełny zawiera się on w wartościach od ok. 0,044 W/m*K do 0,030 W/m*K dla najlepiej izolującej termicznie wełny na rynku – ISOVER Multimax 30.

Tu warto podkreślić, że decydując się na wybór wełny mineralnej zyskujemy w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi niepalność, większą trwałość i dopasowane do zastosowania walory mechaniczne, ale chcąc zapewnić jak najlepsze parametry izolacyjności cieplnej, koniecznie też musimy spojrzeć na etykietę i sprawdzić, ile wynosi lambda, bo nie dla każdej wełny jest ona równie korzystna.

Izolacja termiczna, akustyczna i ogniowa - zalety wełny mineralnej

Wełna chroni budynek na kilku płaszczyznach:

  • izoluje termicznie, zapobiegając uciekaniu ciepła - tym samym tworzy komfortowe warunki do życia, a także obniża koszty energii w sezonie grzewczym,
  • tłumi dźwięki, dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu skutecznie wygłusza poddasze. Urządzisz na nim przestrzeń dzienną, a nawet sypialnię, bo wszelkie odgłosy staną się mniej słyszalne.
  • wykazuje odporność na ogień - w wysokiej temperaturze topi się, ale nie pali, dzięki czemu zatrzymuje rozprzestrzenianie się pożaru,
  • zapewnia zdrowy mikroklimat i suche środowisko bez grzybów i pleśni - ale tylko, kiedy jest odpowiednio założona z zachowaniem kolejnych etapów i wentylacją oraz paroizolacją, szczególnie w przyadpku pomieszczeń wilgotnych jak łazienka czy kuchnia

Wełna dostępna jest w formie wygodnych do położenia mat. Produkty ISOVER mają uchwyt, tzw. etykietorączki, dzięki którym łatwo się je przenosi, co usprawnia prace.

Wełna szklana ISOVER

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę ocieplając wełną mineralną?

Wełna mineralna jest wymagająca w zakresie ochrony przed zawilgoceniem. Materiały izolacyjne z wełny mineralnej cechuje naturalna zdolność nasiąkania wilgocią. Produkty Isover są zabezpieczone wieloetapowo poprzez zastosowanie szczelnych opakowań jednostkowych, które to są dodatkowo pakowane w moduły. Następnie opakowanie zbiorcze tzw. stretch hood zabezpiecza całą paletę przed zamoknięciem. Na poddaszu natomiast ważne jest odpowiednie wykonanie przegrody izolacyjnej – z folią paroprzepuszczalną, paroizolacyjną i szczeliną wentylacyjną.

Drugim aspektem jest ciężar – w przypadku wełen skalnych większy niż innych materiałów izolacyjnych, jak styropian czy piana PUR. Dlatego wełny skalne w budownictwie stosujemy głównie na fasadach, gdzie atutem jest ich stabilność wymiarowa i sztywność. Dla poddaszy i stropodachów ISOVER ma w ofercie lekkie i sprężyste wełny szklane, których 7-krotna kompresja pozwala na transport większej ilości potrzebnego materiału izolacyjnego. Zatem ciężar rolki wełny szklanej jest większy niż paczki styropianu, ale doskonale się rozpręża i wypełnia przestrzeń znacznie większą niż miała w postaci rolki.

Trzecią kwestią jest bezpieczeństwo i higiena montażu. Układanie mat wełnianych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pracowników. Najważniejsze są oczy i drogi oddechowe, dlatego trzeba pamiętać o maskach i okularach. Drobinki maty podrażniają także skórę, więc należy zakładać odzież z długimi nogawkami i rękawami oraz rękawice.

Montaż wełny szklanej na poddaszu

Podnieś właściwości termiczne budynku dzięki wełnie mineralnej

Skuteczność ocieplenia dachu wełną mineralną w dużej mierze zależy od precyzji wykonania. Obowiązkowe elementy, które muszą znaleźć się w izolacji poddasza użytkowego, to - licząc od samego dachu: membrana, czyli folia paroprzepuszczalna, pierwsza warstwa ocieplenia, druga warstwa położona prostopadle do niej.

Spód tworzy paroizolacja, zapobiegająca przedostaniu się pary wodnej do wnętrza ocieplenia. Dla lepszej szczelności i wyeliminowania ryzyka powstania mostków termicznych, zarówno folia paroizolacyjna, jak i paroprzepuszczalna, nie mogą mieć luzów. Najlepiej stosować systemowe rozwiązania Isover Vario®, pamiętając że każdy kolejny płat folii powinien zachodzić na sąsiedni na co najmniej 15 cm.

Grubość izolacji zależy od rodzaju wełny - zwykle jest to 30 cm, ale jeśli korzystasz z mat o niższej lambdzie, możesz obniżyć ten próg. Na koniec pozostaje Ci montaż płyt g-k do stelaża z profili i wieszaków. Odpowiednio wykonana izolacja służy przez lata. Dzięki szczelnej izolacyjności termicznej budynek chroniony jest nie tylko przed stratą energii i wysokimi rachunkami za ogrzewanie, ale także staje się bezpiecznym i komfortowym miejscem do życia.

Sposoby na ocieplanie poddasza. Który z nich sprawdzi się w Twoim domu? Skuteczne ocieplenie poddasza wełną mineralną

zabudowa poddasza
3 min

Sposoby na ocieplanie poddasza. Który z nich sprawdzi się w Twoim domu? Skuteczne ocieplenie poddasza wełną mineralną

Rolki PRO - poddasze

 

Planujesz termomodernizację domu i izolację poddasza? Nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj sposoby na ocieplanie poddasza. Dzięki temu pewnie przeprowadzisz prace. Stworzysz przyjazny klimat na poddaszu użytkowym. Wyciszysz je i zahamujesz ucieczkę ciepłego powietrza. A jednocześnie zadbasz o stan swojego portfela, bo rachunki za ogrzewanie nie będą już tak wysokie. 

Sposoby na ocieplanie poddasza, na którym jest już izolacja

Sprawdź, jak wygląda stan materiału termoizolacyjnego. Czy nie ma na nim śladów pleśni, wilgoci i czy nie pojawiły się mostki termiczne. Jeśli wszystko jest w porządku, po prostu połóż drugą warstwę w postaci mat wełnianych (najlepiej szklanych, a nie skalnych, z uwagi na ich niższą gęstość), a następnie osłoń je folią paroizolacyjną, chroniącą przed parowaniem wody z pomieszczenia. 

Poddasze - 6: montaż drugiej warstwy wełny

 

Ocieplenie poddasza wełną mineralną w domu bez izolacji

Jeśli pokrycie dachowe do tej pory nie było zabezpieczone, musisz zrobić termomodernizację w całości. Zacznij od montażu folii wysokoparoprzepuszczalnej albo membrany wiatroizolacyjnej. Przyczep ją mocno do konstrukcji dachu, korzystając ze zszywek. Potem umieść dwie kolejne warstwy wełny - jedną między krokwiami, drugą pod. Obie muszą leżeć prostopadle do siebie, żeby jak najlepiej uszczelniać dach. Na koniec osłoń całość folią paroizolacyjną.

paroizolacja poddasza

Jeśli nie da się ocieplić połaci dachowej od wewnątrz, pozostaje Ci system izolacji nakrokwiowej, czyli montaż na zewnątrz. 

Zawsze pamiętaj o tym, żeby zostawić szczelinę wentylacyjną, która zapewni swobodny przepływ powietrza. Dzięki niej nie zbierze się wilgoć, wełna pozostanie sucha i nie rozwiną się w niej pleśnie i grzyby. 

 

Sposoby na ocieplenie trudno dostępnych miejsc

Kiedy docinasz wełnę, żeby położyć ją na połaci, zostaw kilka centymetrów więcej. Taki naddatek pozwoli Ci szczelnie osłonić krokwie i inne problematyczne miejsca. Wełna szklana jest na tyle elastyczna, że bez problemu wciśniesz ją w nawet najmniejsze zakamarki, dlatego wybieraj właśnie ją, a nie skalną, która jest nieco bardziej zbita. 

 

Wełna mineralna lepsza od pianki poliuretanowej i styropianu?

Najważniejszą zaletą wełny mineralnej, obok doskonałych parametrów cieplnych, jest sprężystość, a co za tym idzie - dowolność jej formowania. To sprawia, że przewyższa styropian, który nie zawsze da się dociąć w pożądany kształt. Żeby ją ułożyć nie potrzebujesz sprzętu, tak jak w przypadku pianki poliuretanowej, do której niezbędny jest natrysk. Mając podstawową wiedzę o montażu wełny szklanej, jesteś w stanie sam wykonać termomodernizację.

Wybieraj wełnę o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda - modele o najniższych wartościach skutecznie blokują ucieczkę ciepłego powietrza i tym samym najlepiej sprawdzają się na poddaszu, przez które tracisz nawet 30% energii.

Poddasze Łączenie płyt gk masą szpachlową

 

Ocieplenie dachu - płyty g-k jako zabudowa warstwy izolacyjnej

Kiedy skończysz prace przy połaciach dachowych, zasłoń izolację przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Zapewnią jej dodatkową stabilność i podniosą estetykę pomieszczenia, zwłaszcza, jeśli ma być ono użytkowe. Stalowy stelaż płyt przydaje się także podczas montowania drugiej warstwy ocieplenia - mocujesz ją właśnie do listw i profili.

Wełniana warstwa izolacji cieplnej chroni przed stratami ciepła, a folie zapobiegają zbieraniu się pary wodnej. Dobrze położone materiały izolacyjne zapewniają bezpieczeństwo i komfort przez lata. 

Jak ocieplić poddasze w starym domu?

termomodernizacja
zabudowa poddasza
3 min

Jak ocieplić poddasze w starym domu?

Dom typu stodoła - termomodernizacja

 

Jak ocieplić poddasze w starym domu? Izolacja strychu - termomodernizacja na lata

Przez dach ucieka najwięcej ciepła - aż do 30%. To bardzo dużo, więc lepiej nie zastanawiać się, nad sensownością wykonania termoizolacji, tylko przystąpić do realizacji. Zobacz, jak ocieplić poddasze w starym domu, żeby oszczędzić na ogrzewaniu i ochronić jego konstrukcję przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jak ocieplić poddasze w starym domu? Skuteczna izolacja termiczna

Zanim przeprowadzisz termomodernizację, najpierw zrób audyt energetyczny. Dzięki niemu stwierdzisz, jaki jest stan techniczny domu i dowiesz się, jakie prace podjąć. Jeśli budynek ma już izolację, musisz sprawdzić, czy materiał izolacyjny jest suchy, nie ma mostków termicznych i czy szczelina wentylacyjna spełnia swoje zadanie. Jeśli nie jesteś pewny chociaż jednego z tych punktów, lepiej zdejmij starą izolację i połóż nową.

Podczas prac budowlanych pominięta została izolacja? W tym przypadku wystarczy skontrolować, jaki jest stan i rodzaj pokrycia oraz czy została zachowana szczelność. Potem można rozpocząć prace termoizolacyjne.

Wełna mineralna, styropian czy pianka - co sprawdzi się w termomodernizacji strychu i stropu?

Najlepiej użyć materiału izolacyjnego, który daje się swobodnie formować i dopasować do konstrukcji dachu. W przeciwieństwie do styropianu, wełna mineralna jest elastyczna, dzięki czemu dotrze w każdy zakątek. Oprócz właściwości termicznych, ma ona również bardzo dobre parametry akustyczne i przeciwogniowe - pod tym względem wypada o wiele lepiej niż pianka.

Wybierając wełna mineralną, sprawdź jej współczynnik przewodzenia ciepła. Najlepsze parametry to 0,030-0,038 W/m*K i im niższa wartość, tym warstwa izolacji może być cieńsza.

Wełna i jej parametry

Czy warto ocieplać stary dom? Nowa izolacja w budynku

Dom bez izolacji traktujesz jak nowy. Instalujesz folię wiatroizolacyjną, pokrywając nią całą konstrukcję dachu - belki i krokwie. Mocujesz ją przy pomocy zszywek, tak by nie zostały żadne luki, przez które mógłby przedostać się wiatr. Z drugiej strony musisz pamiętać, żeby zostawić szczelinę wentylacyjną, która zapewni cyrkulację powietrza i nie pozwoli na osadzanie się wilgoci. 

Następnie między krokwiami kładziesz pierwszą warstwę wełny mineralnej - będziesz musiał ją dociąć w odpowiednich miejscach, żeby ściśle pasowała do połaci. Pamiętaj, żeby zostawić nieco więcej materiału, niż podają wymiary dachu - to pozwoli Ci dokładnie uszczelnić poddasze.

Druga warstwa powinna zostać ułożona prostopadle do pierwszej pod krokwiami, dzięki czemu nie powstaną mostki termiczne. Żeby ją unieruchomić, przydadzą Ci się listwy profili montażowych, do których potem przykręcisz płyty gipsowo-kartonowe.

Od strony poddasza osłaniasz wełnę przy pomocy folii paroizolacyjnej, która blokuje dostęp wilgoci z pomieszczenia - to ważne w przypadku poddasza użytkowego. Jeśli zaś nie będzie ono wykorzystywane, nie musisz stosować paroizolacji.

termowizja domu

Sprawdź stan techniczny dachu i połóż materiał izolacyjny - termomodernizacja z istniejącą izolacją

Jeśli budynek mieszkalny ma już izolację, po prostu dołóż drugą warstwę wełny mineralnej prostopadle do pierwszej. Nie zapomnij na koniec o paroizolacji.

Jeśli od środka nie da się już ulepszyć izolacji, pozostaje Ci termomodernizacja na zewnątrz. W tym przypadku wykorzystaj system izolacji nakrokwiowej, przystosowany do specyficznych warunków, jakie panują na zewnątrz. Zabezpieczysz w ten sposób przestrzenie między belkami przy krokwiach. Ważną kwestią jest montaż wiatroizolacji w postaci membrany, która ochroni dach.

Poddasze użytkowe w starym domu - izolacja dachu to konieczność

Warto poświęcić czas i fundusze na prace termomodernizacyjne. Wełna mineralna chroni dom przed zimnem, hałasem i pożarem. Skutecznie redukuje ucieczkę ciepła przez połacie dachowe i tworzy zdrowe środowisko na poddaszu, pozbawione grzybów i pleśni. Różnicę odczujesz już w najbliższym sezonie grzewczym, kiedy rachunki za ogrzewanie przestaną przyprawiać Cię o ból głowy.

Nowość! Vario® DoubleFit+ - uszczelniacz do zadań specjalnych od ISOVER

nowe produkty
zabudowa poddasza
4 min

Nowość! Vario® DoubleFit+ - uszczelniacz do zadań specjalnych od ISOVER

ISOVER Vario DoubleFit+ - uszczelniacz do zadań specjalnych

 

Asortyment rozwiązań paroizolacyjnych ISOVER wzbogacił uszczelniacz Vario® DoubleFit+, który zastąpił dwa dobrze znane produkty tego typu w portfolio marki – uszczelniacze Vario® DoubleFit i Vario® XtraFit. Vario® DoubleFit+ łączy w sobie w sobie najlepsze właściwości dotychczasowych rozwiązań, oferując produkt zapewniający precyzyjny i szczelny montaż warstwy paroizolacyjnej np. na poddaszu.

Wśród właściwości nowego uszczelniacza Vario® DoubleFit+ znajdują się krótkotrwała odporność na zamarzanie do temperatury -30°C, bardzo duża przyczepność, długotrwała elastyczność połączenia i brak rozpuszczalnika w składzie.

Dlaczego odpowiednia paroizolacja jest tak ważna?

Wraz z ocieplaniem poddaszy zdecydowanie częściej decydujemy się na adaptację tej przestrzeni do celów użytkowych i mieszkalnych, niż kiedyś, a tym samym coraz większą uwagę zwracamy na odpowiednie wykonanie warstwy paroizolacyjnej.

Wynika to z tego, że zaizolowane poddasze należy chronić przed wilgocią, również tą pochodzącą z wnętrza domu. Paroizolacja poddasza i nie tylko, ma na celu hamowanie przenikania pary wodnej w głąb przegrody, stąd montuje się ją pod izolacją, od strony wewnętrznej, czyli „ciepłej”.

Nieszczelności w powłoce paroizolacyjnej mogą prowadzić do wykroplenia się pary wodnej w przegrodzie, a następnie do zawilgocenia warstwy izolacyjnej.

Montaż paroizolacji ISOVER Vario z uszczelniaczem DoubleFit+

Szczelny montaż paroizolacji na poddaszu i nie tylko

Uszczelniacz Vario DoubleFit+Podstawą dobrze wykonanej warstwy paroizolacyjnej powinna być szczelność, również w tych trudno dostępnych miejscach. Jednym z komponentów systemu ISOVER Vario® do odpowiedniego wykonania powłoki paroizolacyjnej, obok dedykowanych taśm, jest trwały i elastyczny uszczelniacz Vario® DoubleFit+.

Powstał on w celu tworzenia precyzyjnych połączeń folii paroizolacyjnych o zmiennym oporze dyfuzyjnym ISOVER Vario® XtraSafe, Vario® KM Duplex UV oraz folii PE do elementów konstrukcji i przegród budowlanych, okien, instalacji itp.

Nowy produkt marki ISOVER można stosować na powierzchniach murowanych, betonie, betonie porowatym, tynku, drewnie i metalu. Uszczelniacz posiada krótkotrwałą odporność na zamarzanie do temp. -30°C.

W razie jej osiągnięcia przed zastosowaniem temperatura masy musi powrócić do wartości brzegowych od +5°C do +40°C. Vario® DoubleFit+ jest produktem, który wyróżnia się ponadto bardzo dużą przyczepnością i długotrwałą elastycznością połączenia.

- Powłoka utworzona z dokładnie sklejonych ze sobą pasów folii paroizolacyjnej powinna być szczelnie połączona również na styku ze ścianami, sufitem czy innymi elementami konstrukcji. Nie można zapomnieć także o miejscach, w których dokładne połączenie folii jest trudniejsze, czyli np. przy przyjściach kabli. W tych przypadkach doskonale sprawdzi się materiał uszczelniający Vario® DoubleFit+, który wraz z innymi rozwiązaniami ISOVER tworzy kompletny system do wykonania warstwy paraizolacyjnej na poddaszu – mówi Marlena Madej, Kierownik Produktu ISOVER.

Dzięki wspomnianym właściwościom, a także łatwej aplikacji, rozwiązanie to szczególnie docenią wykonawcy. Zastosowanie uszczelniacza Vario® DoubleFit+ nie tylko ułatwi i przyśpieszy prace wykończeniowe, ale także będzie gwarantem solidnie wykonanej paroizolacji poddasza.

Vario DoubleFit+ - nowy uszczelniacz w systemie ISOVER Vario

Rozwiązanie przyjazne środowisku

Produkt Vario® DoubleFit+ sygnowany jest znakiem EMICODE® EC PLUS, wykazuje więc wartości emisji 10-krotnie niższe od wymagań UE. Oznaczenie EMICODE®, które pojawia się na naszych wyrobach ISOVER Vario® świadczy o wysokiej jakości w zakresie zrównoważonych rozwiązań ekologicznych, zdrowego powietrza w pomieszczeniach oraz bardzo niskich poziomów emisji.

Z kolei oznaczenie A+ dotyczy stopnia emisji substancji lotnych w powietrzu wewnątrz pomieszczeń, która w skali od A+ do C oznacza, że ta emisja jest na bardzo niskim poziomie.

To wszystko sprawia, że produkt jest w stanie sprostać najwyższym oczekiwaniom wykonawców i inwestorów, ale także jest bezpieczny i ekologiczny.

Poznaj system Vario Xtra

Pobierz katalog Vario Xtra - system paroizolacji

 

Aplikacja Vario® DoubleFit+ krok po kroku

Powierzchnia przeznaczona do klejenia musi być sucha, czysta i odtłuszczona, a także przyczepna lub przepuszczalna.

Dla pewności warto sprawdzić powierzchnię pod względem możliwości klejenia lub opcjonalnie użyć listwy dociskowej.

Masa klejąca posiada krótkotrwałą odporność na zamarzanie do temp.-30°C, w razie jej osiągnięcia przed zastosowaniem temperatura masy musi powrócić do wartości brzegowych od +5°C do +40°C.
Wałek klejący powinien mieć średnicę 6-8 mm dla zapewnienia dobrej przyczepności.

Dociskając folię należy pozostawić pomiędzy palcami wałek ok. 6-8 mm dla uzyskania odpowiedniej grubości masy klejącej.