energooszczędność
izolacja termiczna

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda – co to jest? Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła U na poddaszu?

Obliczenia lambda U współczynniki termiczne

 

Przed Tobą remont i adaptacja poddasza, które z “pustej” i nieużytkowej przestrzeni, ma się zamienić w pełni funkcjonalne wnętrze do pracy, zabawy lub spędzania wolnego czasu? Zastanawiasz się, jak podejść do kwestii jego ocieplenia, aby nie przepłacać za ogrzewanie i chłodzenie, a przede wszystkim - stworzyć miejsce, które będzie komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych domowników?

Sprawdź ten artykuł, w którym przedstawimy Ci jeden z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę - już na etapie planowania i projektowania poddasza. Poznaj definicję współczynnika lambda, obowiązujące normy oraz dowiedz się, jak wybrać właściwy rodzaj materiałów do izolacji tego typu pomieszczeń.

Czym jest współczynnik lambda?

Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła (o symbolu λ), który dostarcza Ci informacji na temat przewodności cieplnej danego materiału (niezależnie od grubości). Jego wartość jest podawana w W/(mK) (Wat na metr razy kelwin), co informuje, ile ciepła w ciągu jednej sekundy (s) przepłynie przez 1 m2 jednolitego materiału o grubości 1 m przy różnicy temperatury 1 kelwina.

Natomiast współczynnik przenikania ciepła (o symbolu U) odnosi się do właściwości termicznych warstwy lub całej przegrody, na którą mogą składać się różne materiały o różnych lambdach i konkretnych grubościach. Na wartość współczynnika U (im niższa, tym lepiej) wpływ ma lambda (im niższa, tym lepiej) oraz grubość (im większa, tym lepiej).

Zasada co do lambdy i U jest więc prosta: niska wartość wskaźnika lambda oznacza, że dany materiał cechuje się dobrymi parametrami izolacyjności i pozwala na skuteczne “zatrzymanie” temperatury wewnątrz Twojego budynku. Analogicznie niska wartość U w odniesieniu do całej przegrody.

Z kolei wysoka wartość wskaźnika lambda może być niepokojąca i oznaczać, że w zależności od temperatury na zewnątrz - wnętrze budynku będzie szybko się wychładzało lub nagrzewało. Przyczyniając się tym samym do pogorszenia komfortu oraz wzrostu rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie. 

Jeżeli zależy Ci na wysokiej efektywności cieplnej, a także tym, aby Twój budynek spełniał aktualne normy (o nich przeczytasz niżej) - wybieraj materiały, które posiadają jak najniższy współczynnik lambda

Jak policzyć wartość lambdy?

Wzór na ten parametr jest dość skomplikowany. Do obliczeń należy wziąć bowiem pod uwagę takie czynniki, jak: wartość ciepła przepływającego przez materiał, grubość danego materiały, różnicę temperatur, a nawet pole przekroju miejsca, w którym dochodzi do przepływu ciepła. 

Na szczęście, w większości przypadków producenci materiałów budowlanych i dociepleniowych sami podają wartość tego współczynnika, deklarowaną zgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego informacji o wzorze oraz o tym, jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła lambda, nie jest Ci do końca potrzebna. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz bowiem na opakowaniu danego produktu budowlanego, w karcie technicznej oraz w deklaracji właściwości użytkowych. 

W przypadku ociepleń Isover, tego rodzaju informacje zobaczysz, chociażby bezpośrednio na naszej stronie internetowej. W zależności od konkretnego produktu - te wartości wynoszą od 0,040 nawet do 0,030 W/mK, co sprawia, że produkty ISOVER o najlepszej termice plasują się w absolutnej czołówce materiałów izolacyjnych.

Kalkulator współczynnika przenikania ciepła U - ISOVER

Jaka jest optymalna wartość współczynnika przewodności cieplnej (lambda)?

Wiemy już, że im niższa lambda tym lepiej. Skuteczne ocieplenie to zasługa głównie materiału izolacyjnego, ale inne materiały wchodzące w skład konstrukcji przegród budowlanych tj. dachy, stropodachy, ściany zewnętrzne, również mają lepsze lub gorsze parametry termiczne. Także do warstw konstrukcyjnych przegrody warto wybierać materiały budowalne o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda.

Właściwości termoizolacyjne przegród i wymagania jakie stawiane są przegrodom przez Warunki Techniczne są określane za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła U, do którego obliczeń potrzebna jest współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) i grubość każdego materiału z którego składa się przegroda.

 

Współczynnik lambda dla najbardziej popularnych materiałów (wartości przybliżone):

  • Powietrze (gazy): 0,025
  • Styropian: 0,030 - 0,045
  • Wełna mineralna: 0,030 - 0,045
  • Drewno: 0,16 - 0,30
  • Beton: 1,2 - 1,8
  • Metal (stal): 56 - 58 

Jak widać - z kwestią przewodzenia ciepła najsłabiej radzą sobie metale (najlepiej przewodzą ciepło, co oznacza, że są kiepskim materiałem izolacyjnym). Największą skutecznością odznaczają się z kolei gazy, których właściwości są wykorzystywane przy produkcji materiałów budowlanych takich, jak wełna mineralna, styropian, beton komórkowy, czy cegły.

Jaka lambda wełny na poddasze będzie najlepsza?

Choć mogłoby się wydawać, że głównym czynnikiem decydującym o właściwościach izolacyjnych wełny, jest jej grubość - w praktyce zdecydowanie ważniejsze są aspekty związane właśnie z wysokością współczynnika lambda. 

Przykład? 25-centymetrowa warstwa wełny o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,040, ma słabsze parametry, niż cieńsza (20-centymetrowa) wełna - aczkolwiek posiadająca lambdę na poziomie 0,030. 

Kalkulator współczynnika U - ISOVER - tablet

Kalkulator współczynnika U dla wełny na poddasze

Izolacyjność cieplną przegrody opisuje współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2•K)], który zależy od lambdy i grubości warstwy izolacyjnej. Im większa wartość współczynnika U, tym gorsza izolacyjność cieplna przegrody, analogicznie, im niższa wartość, tym lepiej, cieplej …i taniej można ogrzać dom.

Z pomocą kalkulatora U obliczysz przybliżone wartości U dla różnych rozwiązań izolacyjnych przed budową lub termomodernizacją budynku i dowiesz się, czy wybrane rozwiązanie spełnia wymogi Warunków Technicznych obowiązujących w Polsce.

Kakulator U - wyniki

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. W przypadku obliczeń dla poddasza w pierwszym kroku wybierasz rodzaj i grubość wełny montowanej między krokwiami, a następnie – wełny pod krokwiami.

Po kliknięciu “oblicz” otrzymasz wynik w postaci uzyskanej wartości U i jej odniesienia do wartości wymaganej w prawie budowlanym dla budynków, obowiązującą od 2021 roku. „Łapka w górę” oznacza dobry wybór!

Kalkulator cieplny ISOVER umożliwia także wyznaczanie wartości U dla ścian zewnętrznych (fasad) z uwzględnieniem rodzaju i grubości warstwy konstrukcyjnej ściany (beton komórkowy, beton zbrojony, cegła silikatowa, pustak ceramiczny, cegła pełna).

Szukasz sprawdzonych materiałów izolacyjnych?

Zapoznaj się z szerokim asortymentem wełny do izolacji poddaszy, stropodachów i nie tylko, który czeka na Ciebie na naszej stronie.   

A jeżeli potrzebujesz innych porad związanych z ociepleniem poddasza lub prowadzeniem innych prac remontowych i adaptacyjnych – koniecznie zaglądaj na strefę porad Isover, gdzie czekają na inne wartościowe artykuły, porady i inspiracje.