
Ocieplenie poddasza
dachy skośne
Izolacje akustyczne i termiczne dachów skośnych - poddaszy użytkowych i nieużytkowych
Izolacja dachów skośnych
Specjalizujemy się w produkcji materiałów ociepleniowych wykorzystywanych przy izolacji dachów skośnych, czyli, m.in. wszelkiego rodzaju poddaszy. W przypadku termoizolacji bardzo wiele zależy od samej budowy zadaszenia – montowanie systemu ociepleń jest tym trudniejsze, im bardziej skomplikowana konstrukcja. Mimo wszystko dotarcie do małych powierzchni jest możliwe przy użyciu materiałów izolacyjnych o mniejszej grubości, głównie wełen skalnych i szklanych.
Ciepło zimą i chłodno latem
Najkorzystniejszym rozwiązaniem izolacji poddaszy jest ciągły, dwuwarstwowy układ wełny mineralnej szklanej, która jest niepalna, łatwa w montażu, paroprzepuszczalna i doskonale wypełnia przestrzeń w przegrodzie.
Układ dwuwarstwowy pozwala na zminimalizowanie mostków termicznych, jakie tworzą elementy konstrukcji nośnej. Odpowiednia grubość izolacji termicznej oraz jej parametry zapewniają izolację cieplną, jak również akustyczną, a poprawne zaprojektowanie przegród – z folią paroizolacyjną, wiatroizolacją i szczeliną wentylacyjną – uniemożliwi zbieranie się w ich wnętrzu wilgoci. W ten sposób przegrody są cały rok suche, a wewnątrz domu jest ciepło zimą i chłodno latem.
Do izolacji dachów skośnych rekomendowanymi produktami są wełny szklane – szczególnie w postaci mat. Łączna grubość takiej wełny zależy od konstrukcji dachu i parametrów samego materiału izolacyjnego, ale nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Ciągłość izolacji i szczelność połączeń folii paroizolacyjnej są gwarantem prawidłowego funkcjonowania całej przegrody.
Wełna mineralna szklana jest lekka i sprężysta, nie obciąża nadmiernie konstrukcji. Ponadto gwarantuje izolację termiczną i akustyczną, jest niepalna oraz odporna na rozwój grzybów oraz pleśni.
Rekomendowane rozwiązania ISOVER
Rekomendujemy produkty do dachów skośnych w matach z wełny szklanej, niewymagające sznurkowania. Doskonale wypełniają przestrzeń i same utrzymują się pomiędzy krokwiami, co pozwala zaoszczędzić czas podczas montażu. Pamiętajmy, że efektywna i właściwie wykonana izolacja ma wpływ na wydatki związane z ogrzewaniem. Inwestycja w dobre ocieplenie poddasza to gwarancja zmniejszenia kosztów za ogrzewanie, a oprócz korzyści finansowej także poprawa komfortu użytkowania poprzez zapewnienie:
- właściwej temperatury,
- zdrowego mikroklimatu,
- cichych wnętrz,
- bezpieczeństwa pożarowego,
- braku problemów z grzybem i pleśnią,
- trwałości konstrukcji poddasza dzięki odprowadzeniu wilgoci.
Poznaj produkty do termoizolacji poddasza

Super-Mata Plus PRO
Produkt wykonany w technologii Thermistar o znakomitych parametrach cieplnych, doskonałej sprężystości i delikatności włókna. Wykończenie maty welonem zapewnia najwyższy komfort pracy i estetykę zaizolowanej przestrzeni. Produkt otrzymał godło TERAZ POLSKA.

Super-Mata PRO
Produkt wykonany w technologii Thermistar o znakomitych parametrach cieplnych, doskonałej sprężystości i delikatności włókna. Wykończenie maty welonem zapewnia najwyższy komfort pracy i estetykę zaizolowanej przestrzeni. Produkt otrzymał godło TERAZ POLSKA.

Vario® DoubleFit
Dwuskładnikowa masa klejąca z kolorowym kodowaniem do mocnych połączeń wrozwiązaniu Isover Vario.

Super-Mata
Produkt paroprzepuszczalny, zapewnia odpowiedni mikroklimat pomieszczeń. Pownien być stosowany wszędzie tam, gdzie najważniejsze są parametry izolacyjne przergody. Produkt otrzymał godło Teraz Polska.

ISOVER Multimax 30
Płyty z wełny mineralnej szklanej o najlepszym współczynniku
przewodzenia ciepła wśród izolacyjnych materiałów włóknistych. Do stosowania jako izolacja termiczna i akustyczna: fasad wentylowanych, murów warstwowych, okładzin i obudów ściennych, konstrukcji szkieletowych.
Ocieplenie poddasza krok po kroku

Ponieważ drugą warstwę wełny montujemy pod krokwiami między pierwszą warstwą wełny
a płytą kartonowo-gipsową konieczny jest montaż stelaża. Rozpocznij od przymocowania wieszaków dystansowych.

Odmierz odcinki wełny o 2 cm większe od odmierzonej pomiędzy krokwiami odległości.

Umieść pierwszą warstwę wełny pomiędzy krokwiami, montując ją na lekki wcisk dzięki dodatkowym 2cm szerokości.

Drugą warstwę wełny układamy prostopadle do warstwy poprzedniej, nabijając ja na wieszaki.

Po ułożeniu drugiej warstwy wełny wpinamy profile typu C umożliwiających zamocowanie paroizolacji i przykręcenie płyt gk.

Na całej powierzchni poddasza zamontuj paroizolację (Vario XtraSafe, Vario KM Duplex lub Stopair) z min. 10 cm zakładem łącząc ją ze stelażem za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

Aby zapewnić szczelność paroizolacji poszczególne warstwy dodatkowo połącz ze sobą za
pomocą taśmy klejącej KB1 lub XtraTape. Przy przejściach instalacyjnych zastosuj Multitape.

Do łączenia paroizolacji ze ścianą oraz innych specjalnych połączeń służy uszczelniacz Vario XtraFit lub DoubleFit.











Zobacz również porady i instrukcje
Płyty gk z krawędzią PRO na ściany i sufity
Do wykończenia poddasza ocieplonego wełną szklaną ISOVER w rolkach rekomendowane są płyty gipsowo-kartonowe ze spłaszczonymi krawędziami, dzięki którym przy zastosowaniu odpowiednich mas szpachlowych można uzyskać idealną gładkość powierzchni, a jednocześnie oszczędzić czas oraz ilość masy szpachlowej niezbędną do uzyskania trwałej i mocnej spoiny. Warto polecić płyty Rigips PRO (2 spłaszczone krawędzie) lub Rigips 4PRO (aż 4 spłaszczone krawędzie) oraz masę szpachlową Rigips Vario, umożliwiającą wykończenie powierzchni w najwyższym standardzie Q4.
Ocieplenie poddasza krok po kroku
Poddasze ocieplamy dwiema warstwami wełny - pierwsza między krokwiami, druga poprzecznie pod krokwiami. Po zamontowaniu wełny, do profili mocujemy paroizlację, uszczelniamy ją taśmami i uszczelniaczami, a następnie montujemy płyty gk i wykańczamy ich powierzchnię. Zobacz, jakie czynności wykonujemy kolejno i czego do nich potrzebujemy.
Szczelność powietrzna budynku
Najlepsze ocieplenie przełoży się na efektywność energetyczną, jeśli poszczególne przegrody będą szczelne. Dowiedz się więcej.
Jak prawidłowo ocieplić poddasze?
Wprowadzając się do domu – czy to nowego, czy starego – w pierwszej kolejności remontowane są jego niższe piętra, które muszą służyć mieszkańcom już od pierwszego dnia po wprowadzeniu. Zagospodarowanie poddasza często odkładane jest na „później”. Tymczasem powierzchnia pod skosami jest idealna, aby powiększyć przestrzeń mieszkalną w domu. Od czego zatem zacząć planowanie zabudowy poddasza lub prac remontowych?
Feng shui i izolacja domu? Tak, to ma sens!
Świat nauki i świat rozwoju duchowego w dziejach ludzkości często się spotykają i wzajemnie inspirują. Jak się okazuje, innowacyjne rozwiązania izolacji poddasza wypracowały system zabezpieczeń, który najprościej tłumaczy starożytna chińska praktyka Feng shui.