izolacja termiczna
zabudowa poddasza

Poddasze z pełnym deskowaniem. Jak zadbać o izolację dachu?

Poddasze z pełnym deskowaniem

 

Planujesz remont lub budowę domu i zastanawiasz się, jaki typ deskowania dachu sprawdzi się najlepiej? Poszukujesz dodatkowych informacji, które pozwolą Ci podjąć właściwą decyzję? Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest i jak przebiega pełne deskowanie dachu. Poznaj jego główne zalety, od czego zależy cena i co ma wspólnego z izolacją poddasza.

Na czym polega pełne deskowanie poddasza?

Deskowanie poddasza (dachu) polega na montażu jednolitej warstwy dodatkowego materiału, na której z kolei umieszcza się izolację (np. papę lub membranę), a na końcu - właściwe pokrycie zewnętrzne (np. dachówkę lub blachodachówkę).

Pomimo faktu, że sama nazwa jest dość jednoznaczna - materiałem niezbędnym do wykonania tej czynności mogą być zarówno tytułowe deski, jak i z powodzeniem sprawdzą się również klasyczne płyty OSB.

Pełne deskowanie dachu – czy warto?

Taki zabieg podczas inwestycji niesie za sobą kilka kluczowych zalet, do których zaliczamy:

  • Podwójną ochronę - nawet jeśli zewnętrzna warstwa dachu “zawiedzie”, zostanie uszkodzona i zacznie przeciekać - pełne odeskowanie nadal będzie chroniło wnętrze Twojego domu przed zalaniem oraz innymi zagrożeniami.
  • Stabilizację konstrukcji - takie podejście pozwoli Ci również odciążyć Twój budynek, a co za tym idzie - “rozłożyć” siłę uderzającego wiatru na większą powierzchnię, co może ochronić obiekt przed bardziej poważnymi uszkodzeniami.
  • Izolację - pełne odeskowanie poddasza stanie się także podwaliną pod kolejne warstwy materiałów, które pozwolą skutecznie zabezpieczyć wnętrze domu.
Poddasze_welna_ISOVER_realizacja_5_Damian_Wicher (4)

Kiedy pełne deskowanie dachu jest niezbędne?

Mimo tego, że w wielu przypadkach decyzja o takiej inwestycji jest w pełni dobrowolna - istnieją również sytuacje, w których przeprowadzenie pełnego deskowania poddasza jest wręcz wskazane.

Czynność taką warto przeprowadzić na każdym dachu skośnym, który ma niskie pochylenie (około 10 - 15 stopni), jak również takim, który posiada skomplikowaną konstrukcję (wiele skosów i nieregularnych kształtów).

Ile kosztuje poddasze z desek? Informacje o cenach inwestycji.

Na finalne koszty składa się przede wszystkim rozmiar (metry kwadratowe powierzchni) oraz poziom skomplikowania samego dachu (np. liczba skosów).

Jak łatwo się domyślić - wydatki na pełne deskowanie dachu są zdecydowanie wyższe, niż ma to miejsce w przypadku wyboru alternatywnych metod budowy tego typu konstrukcji. Zastosowanie takiego podejścia naturalnie skutkuje zarówno wzrostem wydatków na potrzebne materiały, jak i kosztów samej robocizny.

Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że takie działanie umożliwia umiejętne podzielenie całej inwestycji “na pół”. Mianowicie, odeskowany i zabezpieczony dach może posłużyć jako regularna ochrona - dając Ci tym samym dodatkowy czas na zebranie funduszy potrzebnych do zakupu finalnego pokrycia.

Poddasze_welna_ISOVER_realizacja_Czerbud (3)

Ocieplenie poddasza z pełnym deskowaniem. Jak zaplanować i przeprowadzić izolację?

Bez względu na to, czy planujesz stworzenie poddasza użytkowego, czy też nieużytkowego - pierwszym krokiem zmierzającym do skutecznej termoizolacji tej przestrzeni, jest przygotowanie szkieletu, a następnie - szczelne pokrycie go deskami lub płytami OSB.

W kolejnym etapie zadbaj o górną izolację, którą możesz wykonać z papy bądź membrany, zastosowanie szczeliny wentylacyjnej, a w dalszej kolejności - pokrycie całości dachówką bądź blachą.

Gdy prace na zewnątrz będą już za Tobą - pora przejść do środka budynku i zająć się ociepleniem poddasza. W tym celu zastosuj wełnę o odpowiednim współczynniku lambda*, którą szczelnie wypełnisz całą powierzchnię pod dachem. W praktyce może to oznaczać konieczność położenia dwóch warstw wełny. Jedna powinna zagościć pomiędzy krokwiami, zaś druga - bezpośrednio na niej, aby w ten sposób uzyskać jednolitą i równą powierzchnię izolacji.

Następnie użyj folii paroizolacyjnej, aby na końcu przykryć całość przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych.

Potrzebujesz dodatkowych danych? Szczegółowe informacje, wraz z rysunkiem oraz wytycznymi i wymaganiami znajdziesz w tym miejscu – w naszej strefie architekta.

* Wysokość tego współczynnika powinna być dopasowana zarówno do przeznaczenia, jak i parametrów danego wnętrza. Co ważne, czym niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym lepszą izolację zapewni nam wybrany materiał. W przypadku poddasza użytkowego, czyli ogrzewanego z utrzymywaną temperaturą powyżej 16 stopni Celsjusza - współczynnik izolacyjności cieplnej przegrody Uc, zależny do lambdy, powinien wynosić maksymalnie 0,15 W/(m²K).

Zależy Ci na trwałej, sprawnej i niezawodnej izolacji poddasza z pełnym deskowaniem?

W naszej ofercie Isover czeka na Ciebie bogaty wybór różnych rodzajów wełny służącej do izolacji poddaszy oraz stropodachów. Jeśli poza takimi materiałami, chcesz również zdobywać nową wiedzę oraz umiejętności z zakresu remontów i adaptacji - odwiedź strefę porad, na której znajdziesz wiele wartościowych artykułów.