zabudowa poddasza

Jakie są zalety i wady ocieplenia poddasza wełną mineralną? Izolacja dachu skośnego

Wełna ISOVER w rolkach - ocieplenie poddasza

 

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom przed utratą ciepła? Sprawdź, na czym polega ocieplenie poddasza wełną mineralną. To jeden z najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych na rynku. Poznaj jego mocne strony i dowiedz się, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu nie popełnisz błędów, a jednocześnie podniesiesz właściwości izolacyjne poddasza.

Co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do ocieplenia poddasza wełną?

Wełna mineralna ma dwie postacie - szklaną i skalną. Pierwsza z nich powstaje z piasku kwarcowego, stłuczki szklanej i żywic fenolowo-formaldehydowych. Wełna skalna, tzw. kamienna, wytwarzana jest z włókien bazaltowych (skała poddawana jest wytapianiu w wysokiej temperaturze). Do izolacji poddasza wybieraj wełnę szklaną, która jest bardziej sprężysta. Dzięki temu łatwo mieści się w ciasnych miejscach połaci dachowych, jak np. pomiędzy krokwiami. Wełna skalna ma większą gęstość i jest twardsza, przez co lepiej sprawdza się jako izolacja cieplna ścian i podłóg.

Wełna szklana i skalna ISOVER

Wełna mineralna - jakie ma właściwości fizyczne?

Maty i płyty wełniane świetnie sprawdzają się w termoizolacji. Materiał ten działa zarówno zimą, jak i latem - zatrzymuje ciepło w domu lub nie pozwala gorącemu powietrzu przeniknąć do środka. Przy tym jest ekologiczny, a inwestycja w niego bardzo szybko się zwraca - zwykle po 2-3 sezonach.

Najlepsze na rynku wełny mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W zależności od rodzaju wełny zawiera się on w wartościach od ok. 0,044 W/m*K do 0,030 W/m*K dla najlepiej izolującej termicznie wełny na rynku – ISOVER Multimax 30.

Tu warto podkreślić, że decydując się na wybór wełny mineralnej zyskujemy w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi niepalność, większą trwałość i dopasowane do zastosowania walory mechaniczne, ale chcąc zapewnić jak najlepsze parametry izolacyjności cieplnej, koniecznie też musimy spojrzeć na etykietę i sprawdzić, ile wynosi lambda, bo nie dla każdej wełny jest ona równie korzystna.

Izolacja termiczna, akustyczna i ogniowa - zalety wełny mineralnej

Wełna chroni budynek na kilku płaszczyznach:

  • izoluje termicznie, zapobiegając uciekaniu ciepła - tym samym tworzy komfortowe warunki do życia, a także obniża koszty energii w sezonie grzewczym,
  • tłumi dźwięki, dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu skutecznie wygłusza poddasze. Urządzisz na nim przestrzeń dzienną, a nawet sypialnię, bo wszelkie odgłosy staną się mniej słyszalne.
  • wykazuje odporność na ogień - w wysokiej temperaturze topi się, ale nie pali, dzięki czemu zatrzymuje rozprzestrzenianie się pożaru,
  • zapewnia zdrowy mikroklimat i suche środowisko bez grzybów i pleśni - ale tylko, kiedy jest odpowiednio założona z zachowaniem kolejnych etapów i wentylacją oraz paroizolacją, szczególnie w przyadpku pomieszczeń wilgotnych jak łazienka czy kuchnia

Wełna dostępna jest w formie wygodnych do położenia mat. Produkty ISOVER mają uchwyt, tzw. etykietorączki, dzięki którym łatwo się je przenosi, co usprawnia prace.

Wełna szklana ISOVER

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę ocieplając wełną mineralną?

Wełna mineralna jest wymagająca w zakresie ochrony przed zawilgoceniem. Materiały izolacyjne z wełny mineralnej cechuje naturalna zdolność nasiąkania wilgocią. Produkty Isover są zabezpieczone wieloetapowo poprzez zastosowanie szczelnych opakowań jednostkowych, które to są dodatkowo pakowane w moduły. Następnie opakowanie zbiorcze tzw. stretch hood zabezpiecza całą paletę przed zamoknięciem. Na poddaszu natomiast ważne jest odpowiednie wykonanie przegrody izolacyjnej – z folią paroprzepuszczalną, paroizolacyjną i szczeliną wentylacyjną.

Drugim aspektem jest ciężar – w przypadku wełen skalnych większy niż innych materiałów izolacyjnych, jak styropian czy piana PUR. Dlatego wełny skalne w budownictwie stosujemy głównie na fasadach, gdzie atutem jest ich stabilność wymiarowa i sztywność. Dla poddaszy i stropodachów ISOVER ma w ofercie lekkie i sprężyste wełny szklane, których 7-krotna kompresja pozwala na transport większej ilości potrzebnego materiału izolacyjnego. Zatem ciężar rolki wełny szklanej jest większy niż paczki styropianu, ale doskonale się rozpręża i wypełnia przestrzeń znacznie większą niż miała w postaci rolki.

Trzecią kwestią jest bezpieczeństwo i higiena montażu. Układanie mat wełnianych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pracowników. Najważniejsze są oczy i drogi oddechowe, dlatego trzeba pamiętać o maskach i okularach. Drobinki maty podrażniają także skórę, więc należy zakładać odzież z długimi nogawkami i rękawami oraz rękawice.

Montaż wełny szklanej na poddaszu

Podnieś właściwości termiczne budynku dzięki wełnie mineralnej

Skuteczność ocieplenia dachu wełną mineralną w dużej mierze zależy od precyzji wykonania. Obowiązkowe elementy, które muszą znaleźć się w izolacji poddasza użytkowego, to - licząc od samego dachu: membrana, czyli folia paroprzepuszczalna, pierwsza warstwa ocieplenia, druga warstwa położona prostopadle do niej.

Spód tworzy paroizolacja, zapobiegająca przedostaniu się pary wodnej do wnętrza ocieplenia. Dla lepszej szczelności i wyeliminowania ryzyka powstania mostków termicznych, zarówno folia paroizolacyjna, jak i paroprzepuszczalna, nie mogą mieć luzów. Najlepiej stosować systemowe rozwiązania Isover Vario®, pamiętając że każdy kolejny płat folii powinien zachodzić na sąsiedni na co najmniej 15 cm.

Grubość izolacji zależy od rodzaju wełny - zwykle jest to 30 cm, ale jeśli korzystasz z mat o niższej lambdzie, możesz obniżyć ten próg. Na koniec pozostaje Ci montaż płyt g-k do stelaża z profili i wieszaków. Odpowiednio wykonana izolacja służy przez lata. Dzięki szczelnej izolacyjności termicznej budynek chroniony jest nie tylko przed stratą energii i wysokimi rachunkami za ogrzewanie, ale także staje się bezpiecznym i komfortowym miejscem do życia.