zabudowa poddasza

Sposoby na ocieplanie poddasza. Który z nich sprawdzi się w Twoim domu? Skuteczne ocieplenie poddasza wełną mineralną

Rolki PRO - poddasze

 

Planujesz termomodernizację domu i izolację poddasza? Nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj sposoby na ocieplanie poddasza. Dzięki temu pewnie przeprowadzisz prace. Stworzysz przyjazny klimat na poddaszu użytkowym. Wyciszysz je i zahamujesz ucieczkę ciepłego powietrza. A jednocześnie zadbasz o stan swojego portfela, bo rachunki za ogrzewanie nie będą już tak wysokie. 

Sposoby na ocieplanie poddasza, na którym jest już izolacja

Sprawdź, jak wygląda stan materiału termoizolacyjnego. Czy nie ma na nim śladów pleśni, wilgoci i czy nie pojawiły się mostki termiczne. Jeśli wszystko jest w porządku, po prostu połóż drugą warstwę w postaci mat wełnianych (najlepiej szklanych, a nie skalnych, z uwagi na ich niższą gęstość), a następnie osłoń je folią paroizolacyjną, chroniącą przed parowaniem wody z pomieszczenia. 

Poddasze - 6: montaż drugiej warstwy wełny

 

Ocieplenie poddasza wełną mineralną w domu bez izolacji

Jeśli pokrycie dachowe do tej pory nie było zabezpieczone, musisz zrobić termomodernizację w całości. Zacznij od montażu folii wysokoparoprzepuszczalnej albo membrany wiatroizolacyjnej. Przyczep ją mocno do konstrukcji dachu, korzystając ze zszywek. Potem umieść dwie kolejne warstwy wełny - jedną między krokwiami, drugą pod. Obie muszą leżeć prostopadle do siebie, żeby jak najlepiej uszczelniać dach. Na koniec osłoń całość folią paroizolacyjną.

paroizolacja poddasza

Jeśli nie da się ocieplić połaci dachowej od wewnątrz, pozostaje Ci system izolacji nakrokwiowej, czyli montaż na zewnątrz. 

Zawsze pamiętaj o tym, żeby zostawić szczelinę wentylacyjną, która zapewni swobodny przepływ powietrza. Dzięki niej nie zbierze się wilgoć, wełna pozostanie sucha i nie rozwiną się w niej pleśnie i grzyby. 

 

Sposoby na ocieplenie trudno dostępnych miejsc

Kiedy docinasz wełnę, żeby położyć ją na połaci, zostaw kilka centymetrów więcej. Taki naddatek pozwoli Ci szczelnie osłonić krokwie i inne problematyczne miejsca. Wełna szklana jest na tyle elastyczna, że bez problemu wciśniesz ją w nawet najmniejsze zakamarki, dlatego wybieraj właśnie ją, a nie skalną, która jest nieco bardziej zbita. 

 

Wełna mineralna lepsza od pianki poliuretanowej i styropianu?

Najważniejszą zaletą wełny mineralnej, obok doskonałych parametrów cieplnych, jest sprężystość, a co za tym idzie - dowolność jej formowania. To sprawia, że przewyższa styropian, który nie zawsze da się dociąć w pożądany kształt. Żeby ją ułożyć nie potrzebujesz sprzętu, tak jak w przypadku pianki poliuretanowej, do której niezbędny jest natrysk. Mając podstawową wiedzę o montażu wełny szklanej, jesteś w stanie sam wykonać termomodernizację.

Wybieraj wełnę o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda - modele o najniższych wartościach skutecznie blokują ucieczkę ciepłego powietrza i tym samym najlepiej sprawdzają się na poddaszu, przez które tracisz nawet 30% energii.

Poddasze Łączenie płyt gk masą szpachlową

 

Ocieplenie dachu - płyty g-k jako zabudowa warstwy izolacyjnej

Kiedy skończysz prace przy połaciach dachowych, zasłoń izolację przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Zapewnią jej dodatkową stabilność i podniosą estetykę pomieszczenia, zwłaszcza, jeśli ma być ono użytkowe. Stalowy stelaż płyt przydaje się także podczas montowania drugiej warstwy ocieplenia - mocujesz ją właśnie do listw i profili.

Wełniana warstwa izolacji cieplnej chroni przed stratami ciepła, a folie zapobiegają zbieraniu się pary wodnej. Dobrze położone materiały izolacyjne zapewniają bezpieczeństwo i komfort przez lata.