
Paroizolacja ISOVER
Ochrona przed wilgocią - zdrowy mikroklimat i trwałość konstrukcji
Do czego służy paroizolacja? Zdrowe i trwałe poddasze.
Ocieplenie wełną o dobrych parametrach izolacyjnych jest istotne dla komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych, a także oszczędności energii. Dopełnieniem izolacji termicznej jest paroizolacja - to szczelnie zamontowana warstwa folii w ścianie lub w stropie, której celem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw przegrody budowlanej.
Pojawienie się na ścianach grzybów i pleśni jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia domowników (m.in. alergie, astma), jak i konstrukcji całego budynku.
Nieuniknione występowania pary wodnej będzie zupełnie nieszkodliwe, jeśli zapewnimy jej odpowiedni odpływ na zewnątrz budynku. Dach i ściany zewnętrzne powinny „oddychać”. A to zadanie dla właściwego systemu izolacji termicznej i paroizolacji.

Sprawdź działanie inteligentnej paroizolacji
Współczynnik oporu dyfuzyjnego (Sd) to równoważna dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza stanowiącej opór dla pary wodnej. Sd wyraża się w metrach, im wyższa wartość tym wyższy opór, czyli tym trudniej parze wodnej przedostać się na drugą stronę folii. Sd 20 m oznacza, że materiał stanowi barierę dla pary wodnej porównywalną do warstwy powietrza o grubości 20 m. Na rynku dostępne są folie paroizolacyjne o stałym oraz zmiennym oporze dyfuzyjnym Sd. Pierwsze z nich są standardem, chronią konstrukcję przed wilgocią w sposób bierny - nie przepuszczając wilgoci w jedną ani drugą stronę.
Z kolei inteligentne folie paroizolacyjne o zmiennym oporze dyfuzyjnym mają charakter aktywny - działają podwójnie: zimą dzięki wysokiemu oporowi nie dopuszczają do przenikania pary wodnej z pomieszczeń do konstrukcji dachu, z kolei latem, gdy opór jest niski - pozwalają na swobodne przedostanie się wilgoci do wnętrza pomieszczenia.
System ISOVER Vario XtraSafe oprócz folii o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego (Sd 0,3-25m) zawiera również odpowiednie taśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń) montażu. W połączeniu z termoizolacją ISOVER uzyskujemy zdrowe, bezpieczne pożarowe, ciepłe i energooszczędne poddasze.

Poznaj folie paroizolacyjne ISOVER
Vario® KM Duplex UV
Inteligenta folia paroizolacyjna o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Wzór nadruku z elementami ułatwiającymi przycinanie folii, np. Przejścia rur kanalizacyjnych, wentylacyjnych, itp.
Vario® XtraSafe
Aktywna folia paroizoalcyjna o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego - jeszcze bardziej efektywny system inteligentnej paroizolacji. Nowy rewolucyjny system montażu folii działający na zasadzie mechanicznego montażu do konstrukcji typu RZEP. Do stosowania jako szczelna bariera razem z elementami systemu: XtraFix taśmą montażową, XtraFit masą uszczelniającą, XtraTape taśmą wysokoadhezyjną do szczelnych połączeń.
Akcesoria montażowe zapewniające szczelność paroizolacji
Vario® DoubleFit+
Dwuskładnikowa masa klejąca z kolorowym kodowaniem do mocnych połączeń w rozwiązaniu Isover Vario.
Vario® MultiTape+
Jednostronna bardzo elastyczna taśma klejąca. Idealne rozwiązanie dla szczelnego wykonywania kłopotliwych połączeń na przejściach, np. kabli, rur, itp. oraz do elementów konstrukcyjnych.
Vario® KB 1
Jednostronna taśma klejąca o bardzo dużej sile klejenia. Taśma specjalnie opracowana dla pewnego i hermetycznego zaklejania styków i zakładów folii Vario® KM Duplex UV.
Vario® XtraTape
Jednostronna bardzo elastyczna taśma klejąca szczelnego wykonywania kłopotliwych połączeń na przejściach, np. kabli, rur, itp.
Vario® BOND
Taśma Vario® Bond zapewnia szczelność połączeń okien, drzwi oraz murłat z konstrukcją przegrody. Stworzona z myślą do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Bezpośrednio na powierzchnię Vario® Bond można aplikować warstwy typu tynk, klej, płyta
gipsowo-kartonowa. Doskonała przyczepność do murów, betonów, porobetonów, tynków, drewna i metali.
Jaka wełnę zastosować w ściance działowej? Szklaną czy skalną?
Do wykonywania ścian działowych w systemach suchej zabudowy można z powodzeniem wykorzystywać zarówno materiały z wełny mineralnej szklanej, jak i skalnej. Ze względu na niski ciężar, łatwość obróbki i doskonałe właściwości pochłaniania dźwięku już przy stosunkowo niewielkiej grubości ISOVER rekomenduje wykorzystywanie wełny szklanej Aku-Płyta, jako materiału tłumiącego dźwięki w systemach suchych ścian działowych.
Wełna mineralna szklana i skalna - co je różni, a co łączy?
Wełna mineralne skalna i szklana to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych jako izolacja termiczna, akustyczna i przeciwogniowa. Podstawowe walory wełny szklanej i skalnej są zbliżone, jednak o różnicach w zastosowaniu do poddaszy czy elewacji decydują np. właściwości mechaniczne.
Poddasze bezpieczne pożarowo z ISOVER i RIGIPS
Dowiedz się, jak wybudować poddasze, które jest ciepłe, trwałe i zapewnia bezpieczeństwo pożarowe.
Ciepłe poddasze w domu. Jak ocieplić poddasze?
Ociepl poddasze i zyskaj dodatkową przestrzeń mieszkalną. Od czego zacząć planowanie zabudowy poddasza lub prac remontowych?