zabudowa poddasza
2 min

Feng shui i izolacja domu? Tak, to ma sens!

Świat nauki i świat rozwoju duchowego w dziejach ludzkości często się spotykają i wzajemnie inspirują. Jak się okazuje, innowacyjne rozwiązania izolacji poddasza wypracowały system zabezpieczeń, który najprościej tłumaczy starożytna chińska praktyka Feng shui.

Metoda izolacji poddasza

Metoda izolacji poddasza ISOVER to zaawansowany, innowacyjny system, który najprościej można opisać jako centralnie oparty o wełnę, która dba o termikę oraz zabezpieczające ją po obu stronach folie, pełniące funkcje wiatroizolacyjne i paroizolacyjne. Za sprawą folii zewnętrznej nad izolacją wiatr nie niszczy wełny od strony poszycia, a folia paroizolacyjna powstrzymuje nadmiar wilgoci przedostający się od wnętrza pomieszczeń.

feng shui w budownictwie

Żywioły, pory roku i idealne poddasze

Jednocześnie, cały system izolacyjny stworzony przez ISOVER umożliwia sprawne oddychanie domu, bezustanną wymianę powietrza i wilgoci powiązaną z rytmem pór roku. Czy wiesz, że właśnie na tym oparta jest starożytna, azjatycka praktyka tworzenia przestrzeni mieszkalnej zapewniającej komfort i zgodnej ze środowiskiem naturalnym? Feng shui - chociaż określa pewną filozofię, życiową, nieuchwytną siłę - to znaczy po chińsku dosłownie ‘wiatr’(feng) oraz ‘shui’ (woda).

Dwa niezwykłe pierwiastki, czyli woda i powietrze, są przecież zarówno podstawą wszelkiego życia, jak i potężnym dla niego zagrożeniem. Bo chociaż bez bezustannego dopływu tlenu i bez zasobów świeżej wody organizm ludzki długo nie przetrwa, to jednak powódź, wilgoć, tornado, czy tylko niekontrolowane ciągi powietrza w pomieszczeniach mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

ładne poddasze isover

Wiatr i woda pod kontrolą

Isover Vario XtraSafeDlatego warto pochylić się i zrozumieć znaczenie, jakie niesie ze sobą siła wilgoci i wiatru. W systemie ISOVER nie chodzi o zablokowanie, ale o kontrolowaną, zdrową wymianę, tego co niedostrzegalne (powietrze) oraz nieuchwytne (woda).

Dlatego wełna i wiatroizolacja chronią skutecznie pomieszczenia przed siłą powietrza, ale umożliwiają poddaszu oddychanie, a folia paroizolacyjna Vario XtraSafe posiada zmienny opór dyfuzyjny, który jest zimą wysoki (chroni wnętrze przegrody przed parą z mieszkania), a niski latem (pozwala wilgoci odparować z konstrukcji).
 
Już od wieków, planując postawienie domu inwestorzy analizują położenie pomieszczeń względem Słońca, ukształtowanie terenu i wilgotność podłoża. Dzięki rozwojowi nauki i technologii budowlanych możemy stosować zaawansowane systemy, które pozwalają wykorzystać naturalne oświetlenie, wodę i wiatr. Dzięki temu życie może być pełne komfortu, zdrowe i zgodne z otaczającą nas naturą.

Współczesny dom zapewnia mieszkańcom skuteczną izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz od wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Warto pamiętać, że wiedzę, jak to zrobić zdobywaliśmy od tysięcy lat.