
Płyty EasyTherm - montaż krok po kroku
Płyty zespolone EasyTherm to połączenie płyt gk z wełną mineralną - nowoczesne rozwiązanie dla korytarzy i klatek schodowych, do izolacji cieplnej i akustycznej wewnętrznych ścian, rozdzielających w budynku pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych lub słabiej ogrzewanych. Płyty stosuje się od strony pomieszczenia o niższej temperaturze, zgodnie z normą EN 13950:2014.
Montaż płyt EasyTherm w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wyróżnia się krótkim czasem realizacji i dużą oszczędnością przestrzeni. Warunkiem sukcesu jest ścisłe przestrzeganie wskazówek montażowych. Oto instrukcja montażu płyt zespolonych EasyTherm krok po kroku.
Przed montażem
Ocena podłoża: Stosowanie płyt EasyTherm musi być poprzedzone fachową oceną podłoża i warunków panujących w budynku.
Transport na budowie: Do przenoszenia pojedynczych płyt potrzebne są dwie osoby, które przy jej podnoszeniu będą trzymać ją za krótsze boki. Płyta powinna znajdować się w ułożeniu prostopadłym do podłoża (pionowo), aby nie była narażona na wygięcie i złamanie.
Składowanie: Na oryginalnej palecie w pozycji poziomej, w pomieszczeniu suchym i bez wpływu czynników zewnętrznych.
Ochrona przed zapyleniem: Przed i w trakcie prac płyty czekające na montaż powinny być przykryte folią.
Dobór kleju: Do płyt EasyTherm należy stosować klej gipsowy Rigips lub klej cementowy weberbase UNI W (przy przylegających do siebie płytach należy używać jeden rodzaj kleju).
Płyty zespolone EasyTherm przyklejamy do podłoża nośnego, stabilnego, czystego i niezawilgoconego, bez starej farby, płytek, tynku czy pozostałości środków antyadhezyjnych.
Wilgotność mniejsza niż 3% (metoda CM) i nierówności powierzchni do 2 cm (większe odchyłki należy wyrównać)
Powierzchnie nienasiąkliwe (np. gładki beton) należy pokryć preparatem RIKOMBI KONTAKT lub Prim Kwarc.
Powierzchnie nasiąkliwe (np. gazobeton) należy pokryć preparatem RIKOMBI GRUND.
Zaleca się prowadzenie instalacji elektrycznej w ścianie, aby można było montować płyty EasyTherm na mniejszą grubość kleju niż potrzebna do pokrycia instalacji. Otwory pod puszki elektryczne i wyprowadzenie kabli elektrycznych zaleca się wykonać w ścianie nośnej odpowiednio wcześniej, przed montażem płyt EasyTherm. Puszki elektryczne należy osadzić po pełnym związaniu kleju użytego do montażu płyt EasyTherm.
1. Puszka elektryczna
2. Płyta ISOVER EasyTherm
3. Warstwa kontaktowa kleju wtarta w wełnę mineralną
4. Klej do montażu płyt ISOVER EasyTherm
5. Ściana nośna
6. Klej do osadzenia puszki elektrycznej
d - wgłębienie konieczne do osadzenia puszki elektrycznej w ścianie

Płyty zespolone EasyTherm należy przyciąć na wymiar o 15 mm mniejszy niż wysokość pomieszczenia, cięcie płyt należy wykonać od strony wełny.

Pod płytę przed jej ułożeniem podkłada się kawałki płyty gipsowo-kartonowej, dzięki czemu uzyskuje się szczelinę dolną i górną (elementy usuwa się po związaniu kleju).
Maksymalna wysokość okładziny wynika z długości handlowej płyty EasyTherm, a w przypadku wyższych pomieszczeń dopuszcza się doklejenie górnej płyty o wysokości max. 60 cm z poziomym przesunięciem względem dolnej o minimum 40 cm (unikanie krzyżowych łączeń).
UWAGA: doklejenie docinki płyt jest możliwe dopiero po sprawdzeniu czy pierwsza warstwa płyt jest stabilnie przytwierdzona do podłoża (minimum 24 godz. po całkowitym związaniu kleju.).
W przypadku pomieszczeń wyższych niż 3,2 m zaleca się stosowanie systemu ETICS z użyciem wełny mineralnej ISOVER.
Spoiny nie powinny schodzić się w narożnikach otworów, a płyty powinny być docięte w kształcie litery L z minimalną długością wcięcia 15 cm (istnieje możliwość doklejenia wstawki).
Nakładanie kleju i ustawianie płyt zespolonych EasyTherm

Wtarcie w wełnę cienkiej warstwy kleju (klej gipsowy Rigips lub klej cementowy weberbase UNI W) na całej powierzchni płyty.
Naniesienie placków kleju (tego samego, którego użyto w warstwie kontaktowej) w czterech rzędach wzdłuż dłuższych krawędzi płyty i rozstawach co ok. 30 cm w każdym kierunku, a na obrzeżach wszystkich 4 krawędzi kładziemy placki podłużne (10 x 30 cm).
Ilość kleju - pokrycie minimum 50% powierzchni płyty, a przy nierównej ścianie objętość placków należy odpowiednio zwiększyć. Na krótkich krawędziach konieczne są przerwy między plackami w celu zapewnienia wysychania, za wyjątkiem naroży i otworów, kiedy klej nanosi się ciągłym pasem.
Podłoża bardzo równe (odchyłka 5 mm/2 m) - dopuszcza się klejenie na grzebień 12 mm na całej powierzchni płyty.

Płytę należy dociskać przez łatę w celu równomiernego rozprowadzenia kleju i uzyskania równej płaszczyzny
w kierunku pionowym i poziomym. Nie dopuszcza się nadmiernego ostukiwania płyty młotkiem gumowym przez łatę.
Klejenie płyt zespolonych - narożniki
Kluczowym celem w przypadku klejenia płyt EasyTherm w narożnikach jest unikanie mostków termicznych (mostków cieplnych)