Kiedy warto zastosować ocieplenia grubszą niż przewidziano w projekcie?

izolacja termiczna
1 min

Kiedy warto zastosować ocieplenia grubszą niż przewidziano w projekcie?

Grubsza warstwa ocieplenia oznacza lepszą izolacyjność termiczną ścian lub dachu, co oznacza, że mniej energii "ucieknie" z budynku i tym samym będzie będzie mniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą, a latem łatwiej będzie zachować komfort termiczny. To oznaczana niższe rachunki i zdrowszy mikroklimat pomieszczeń. Inwestując w grubszą warstwę ocieplenia, można liczyć na korzyści i oszczędności przez wiele lat.

Dowiedz się więcej >

Ocieplenie grubsze niż w projekcie - kiedy warto?

energooszczędność
izolacja termiczna
1 min

Ocieplenie grubsze niż w projekcie - kiedy warto?

Poddasze - 6: montaż drugiej warstwy wełny

Jeżeli na etapie projektowania naszego domu większą uwagę skupiliśmy na jego funkcjonalności i lokalizacji, a projekt został opracowany, spełniając minimalne
wymagania pod względem oszczędności energii, warto przemyśleć zastosowanie grubszej warstwy ocieplenia niż ta, która została przewidziana w projekcie.

Grubsza warstwa ocieplenia zapewni lepszą izolacyjność termiczną przegrodom, co oznacza, że budynek będzie tracił mniej energii i tym samym będzie potrzebował jej mniej – latem do chłodzenia, a zimą do ogrzewania. To bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki oraz komfort jego użytkowania. Inwestując zatem w grubszą warstwę ocieplenia, trzeba mieć świadomość, że korzyści z jej zastosowania będziemy czerpać przez wiele lat.

Wprowadzając zmiany w projekcie, nie zapominajmy, że zaproponowane przez projektantów rozwiązania techniczno-materiałowe stanowią spójną całość. Przy doborze rozwiązań i materiałów niejednokrotnie kierują się względami technicznymi, estetycznymi i ekonomicznymi. Wybierając wełnę mineralną – jako trwały, niepalny materiał izolacyjny o bardzo dobrych parametrach cieplnych – mamy pewność, że przy prawidłowym montażu będzie nam służyć przez cały okres użytkowania naszego domu.

Kalkulatory wełny ISOVER

dla wykonawców
innowacje
izolacja termiczna
3 min

Kalkulatory wełny ISOVER

Aplikacja ISOVERPL

Aby ułatwić wybór najwłaściwszego materiału izolacyjnego dla danego budynku nowego lub remontowanego, a także dobór grubości zapewniającej zgodność z aktualnymi Warunkami Technicznymi, ISOVER udostępnia w swej aplikacji mobilnej ISOVERPL kalkulator cieplny. Na dalszym etapie inwestycji - gdy już wiemy, jaką wełnę należy kupić - możemy skorzystać z kalkulatora rolek i paczek, który pomoże przeliczyć powierzchnię dachu czy ściany na odpowiednią ilość opakowań jednostkowych.

Kalkulator cieplny w aplikacji ISOVERPL

Jaką wełnę wybrać na poddasze, a jaką na ściany? Jak gruba warstwa jest potrzebna?

Pierwszy z kalkulatorów dostępnych w aplikacji ISOVERPL umożliwia wyznaczenie wartości współczynnika przenikania ciepła U (wymagane wg norm prawa budowlanego) dla przegród tworzących kopertę budynku – dachów skośnych, dachów płaskich, ścian zewnętrznych oraz stropów garaży. Przegrody te oddzielają wnętrze budynku od zewnętrza, w związku z tym jednym z kluczowych parametrów jest dla nich izolacyjność termiczna, mająca zasadniczy wpływ na efektywność energetyczną i komfort cieplny.

Krótko mówiąc: dzięki właściwej izolacji możemy sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji, a w domu mieć taką temperaturę, jaką lubimy.

Po uruchomieniu w aplikacji mobilnej ISOVERPL sekcji kalkulator cieplny, wybieramy przykładowo dach skośny, po czym dobieramy z listy produkt do izolacji między krokwiami i określamy, jaką grubość chcemy sprawdzić. Tak samo postępujemy przy doborze wełny pod krokwiami – dobór produktu i jego grubości. W zależności od tego, jakie wełny i w jakich grubościach wybraliśmy, poniżej otrzymujemy wynik w postaci uzyskanej wartości U i jej odniesienia do wartości referencyjnej, za którą przyjęto wartość wymaganą w prawie budowlanym dla budynków obowiązującą od roku 2021.

Wyznaczana wartość U odnosi się do całej przegrody – w tym przypadku dachu skośnego – obejmującej także dachówki, folie wiatro- i paroizolacyjne, płyty gipsowo-kartonowe, obliczenia uwzględniają też opór przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni przegrody. W przypadku dachu płaskiego uwzględniono wpływ membrany, stropu żelbetowego i tynku na parametry przegrody. Dzięki temu wyznaczone orientacyjne wartości U stają się bardziej miarodajne.

Analogicznie działa mechanizm wyznaczania wartości U dla pozostałych przegród, przy czym w przypadku dachów płaskich umożliwia dobór całych zestawów, bądź też samodzielne zestawienie dostępnych produktów, a w przypadku stropów garaży – umożliwia wybór między obliczeniami dla stropu w garażu otwartym a stropem nad pomieszczeniem nieogrzewanym.

Kalkulator rolek i paczek w aplikacji ISOVERPL

Kalkulator rolek i paczek

Gdy jest nam za gorąco lub za zimno – myśli się trudniej, o przeliczaniu metrów kwadratowych nie wspominając.

Tymczasem nawet w przyjaznych temperaturach kalkulator w aplikacji ISOVERPL błyskawicznie zdejmie nam z głowy parę kwestii:
- wskaże, jaki produkt możemy wybrać do dachu skośnego, jaki do płaskiego, a jaki np. do ściany działowej, dając też wybór dostępnych grubości
- wyliczy, ile sztuk (rolek, paczek czy palet) wybranego produktu potrzebne jest, aby szczelnie zaizolować podaną mu powierzchnię przegrody
- w obliczeniach uwzględni sztukę prawidłowego izolowania bez mostków termicznych - w przypadku poddaszy oznacza to wyznaczenie dwóch warstw (między krokwiami, pod krokwiami), podobnie w przypadku dachu płaskiego (zalecane 2 warstwy, łączące izolacyjność termiczną z parametrami mechanicznymi)

Z taką wiedzą możemy już spokojnie uzgadniać szczegóły z firmą wykonawczą, której chcemy powierzyć ocieplenie naszego domu, bądź prosić o ofertę jednego lub kilku dystrybutorów oferujących asortyment wełen ISOVER.

Wełna mineralna szklana i skalna - co je różni, a co łączy?

akustyka
energooszczędność
izolacja termiczna
5 min

Wełna mineralna szklana i skalna - co je różni, a co łączy?

Wełna szklana i skalna ISOVER

 

Wełny mineralne – skalna i szklana – to jedne z najpopularniejszych materiałów gwarantujących izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową. Pomimo wielu wspólnych cech, warto poznać różnice w ich produkcji, właściwościach i zastosowaniu. Podstawowe różnice pomiędzy dwoma rodzajami wełny stanowią surowce, z których są wytwarzane, a także sam proces produkcji. O tym, jak powstaje wełna skalna i szklana można się przekonać w najnowocześniejszym w Polsce zakładzie produkcyjnym w Gliwicach, gdzie wytwarzane są materiały marki ISOVER. Fabryka jest wyposażona w trzy linie produkcyjne: dwie dla wełny szklanej i jedną dla wełny skalnej. To jedyne miejsce w Polsce, w którym produkowane są dwa rodzaje wełny. W obu przypadkach proces produkcji rozpoczyna się na składowisku surowców. W zależności od pożądanych paramentów produktów izolacyjnych surowce miesza się w różnych proporcjach, uzyskując włókno mineralne.

Wełna mineralna a wełna szklana

Wełna szklana to rodzaj wełny mineralnej. Wytwarzana jest z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody, które w piecu (tzw. wannie szklarskiej) są roztapiane w temperaturze 1200°C – 1500°C. Następnie tworzywo kierowane jest do maszyn rozwłókniających, gdzie strumień ciekłego szkła trafia na dysk rozwłókniający tworząc włókno szklane. Opada ono na bębny formujące. Włókna przelatują przez pierścień spryskujący, z którego podawane jest lepiszcze. Bębny strefy formowania obracają się przeciwbieżnie, formując kobierzec wełny.

Tak uformowana wełna trafia do komory polimeryzacyjnej, gdzie następuje utwardzenie lepiszcza. Gęstość produktu reguluje się, dobierając prędkość przenośników linii produkcyjnej. Obrzeża kobierca obcinane są za pomocą piły wodnej. Ścinki trafiają do młynków i kierowane są do ponownego wykorzystania. Woda z procesu produkcyjnego jest również ponownie zawracana. Wełna szklana po wyjściu z komory polimeryzacyjnej ma 200°C i następnie jest chłodzona na linii. Utwardzony i odpowiednio szeroki kobierzec zostaje poddany kontroli równomiernego rozkładu włókna za pomocą izotopowego miernika gramatury.

W zależności od potrzeb produkty są pokrywane papierem, folią aluminiową lub włókniną. Kolejnym etapem jest cięcie poprzeczne oraz pakowanie. Produkty elastyczne są zwijane w rolki. Lekkie płyty są sztaplowane, kompresowane i pakowane w paczki. Dzięki technologii ThermiStar stopień kompresji niektórych produktów ISOVER przekracza nawet stosunek 1:7 ­– wyjaśnia ekspert ISOVER. 

Wełna mineralna a wata szklana

Na polskich budowach w czasach PRL spotykało się watę szklaną. Szklana wata do ocieplania domów w takiej postaci, gryząca, luźna i mało efektywna, to już przeszłość. W laboratoriach ISOVER na świecie i od 30 lat w Polsce wypracowano innowacyjne technologie produkcji, dzięki którym wełna mineralna szklana ma znakomite parametry termiczne, akustyczne, jest zwarta, elastyczna i niekłopotliwa w montażu. 

Stłuczka szklana

Wełna mineralna skalna

Proces produkcji wełny skalnej wygląda podobnie. – Surowce – bazalt, gabro, dolomit lub kruszywa wapienne – trafiają do silosów dobowych, skąd pod kontrolą komputerowego systemu trafiają do pieca szybowego. Pod wpływem gorącego powietrza koks się zapala i następuje roztopienie tłucznia skalnego. Lawa trafia na maszyny rozwłókniające. Podobnie, jak w przypadku wełny szklanej, włókna pokrywane są lepiszczem.

Następnie wpadają do komory osadczej, gdzie zostają równomiernie rozłożone i uformowane w kobierzec. Tak przygotowana wełna skalna poddawana jest procesowi zmiany kierunku włókien – ten zabieg udoskonala właściwości mechaniczne produktu. Następnie wełna skalna trafia do komory polimeryzacyjnej. Tutaj nadaje się odpowiednią grubość produktu i właściwości wytrzymałościowe. Kolejnym etapem jest cięcie przez zespół pił – poprzecznej, wzdłużnych i grubościowej taśmowej ­– mówi ekspert ISOVER.

Surowce - piasek, żwir
Surowce - piasek, żwir

Różnice w zastosowaniu - wełna skalna i szklana

Agata Wołkowiecka, ekspert ISOVER: Wełny mineralne – skalna i szklana – to jedne z najpopularniejszych materiałów gwarantujących izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową. Różnią się one przede wszystkim składem surowcowym oraz sposobem wytwarzania.

Wełna szklana wytwarzana jest z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody, które w piecu (tzw. wannie szklarskiej) są roztapiane w temperaturze 1200°C – 1500°C. Surowcami wykorzystywanymi do produkcji wełny skalnej są natomiast bazalt, gabro, dolomit lub kruszywa wapienne, które w odpowiedniej proporcji trafiają do pieca szybowego.

Wełna szklana, dzięki elastycznej strukturze włókna, jest bardzo sprężysta, dzięki czemu możliwa jest nawet kilkukrotna jej kompresja, bez obaw o zniszczenia materiału, a także idealne wypełnienie przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi (np. w dachach skośnych, ścianach działowych, fasadach wentylowanych). 

Wełny skalne mają natomiast wyższą gęstość, co trzeba brać po uwagę, gdy konstrukcja nie może być za bardzo obciążona. W przypadku wełny skalnej łatwiej też osiągnąć bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Oba rodzaje wełny odznaczają się za to podobną, bardzo dobrą paroprzepuszczalnością, a także mają bardzo zbliżone parametry, jeśli chodzi o nasiąkliwość. Zarówno wełna szklana, jak i skalna są materiałem niepalnym.

 

 • wełny szklane, z uwagi na mniejszą gęstość, są zalecane do izolacji dachów skośnych, ponieważ nie obciążają nadmiernie konstrukcji.
 • na dachach płaskich częściej montuje się wełnę skalną ze względu na większą zwartość i sztywność tego materiału.
 • w ścianach działowych kluczowa jest zdolność materiału do tłumienia hałasu pomiędzy pomieszczeniami - w ofercie ISOVER mamy zarówno wełnę szklaną, jak i skalną, które spełniają ten wymóg w stopniu doskonałym: szklana Aku-Płyta już przy grubości 75mm posiada maksymalny współczynnik pochłaniania dźwięku aw=1,0, osiągany także przez płyty z wełny skalnej Polterm Uni przy nieco większej grubości.
 • oba produkty do ścian działowych dostarczane są w wymiarach odpowiadających standardowemu rozstawowi profili aluminiowych 
 • w przypadku fasad w metodzie lekkiej mokrej (BSO, ETICS) częściej stosuje się twardą wełnę skalną w płytach - rekomendowany Fasoterm 35
 • mury warstwowe oraz fasady wentylowane - to zarówno wełna szklana, jak i skalna - pod względem trwałości, bezpieczeństwa pożarowego i walorów mechanicznych nie ma między nimi w tej aplikacji znaczących różnic, a produkty z obu rodzajów wełen występują w podobnej gamie parametrów termicznych.
 • zarówno wełna skalna, jak i szklana są niepalne, a o ich izolacyjności decyduje współczynnik lambda – im mniejszy, tym lepsze właściwości.
Zastosowania wełen w budownictwie jednorodzinnym

Etykieta - co oznaczają parametry na etykiecie materiału do izolacji?

bezpieczeństwo pożarowe
energooszczędność
izolacja termiczna
4 min

Etykieta - co oznaczają parametry na etykiecie materiału do izolacji?

Etykieta wełny ISOVER - etykieto-rączka

Przed zakupem należy sprawdzić etykietę produktu, izolacja nie jest od tej zasady wyjątkiem. A jak czytać wartości pokazane na etykietach materiałów izolacyjnych, takich jak wełna szklana i skalna, styropian czy płyty PIR lub PUR?

Wybór materiału izolacyjnego ma ogromny wpływa na komfort użytkowania budynku, energooszczędność, zależy od niego bezpośrednio temperatura latem i zimą, poziom hałasu i bezpieczeństwo pożarowe.

Dobierając izolację optymalną do zastosowania warto porównać parametry techniczne oferowanych na rynku produktów. Przed zakupem należy sprawdzić etykietę produktu, izolacja nie jest od tej zasady wyjątkiem. A jak czytać wartości pokazane na etykietach materiałów izolacyjnych, takich jak wełna szklana i skalna, styropian czy płyty PIR lub PUR?

Etykieta ISOVER - jak czytać parametry i co oznaczają?
Etykieta wełny ISOVER - legenda

A. Lambda deklarowana (λD)*/ Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła 

To parametr charakteryzujący właściwości termoizolacyjne materiału. Im jest niższa, tym materiał lepiej izoluje. 
Litera D w indeksie dolnym jest obowiązkowa - potwierdza, że podana wartość jest wartością deklarowaną (czyli bezpieczną, bo wynikającą z serii pomiarów i zaokrąglaną w górę), a nie jedynie wynikiem jednostkowego badania).
Pamiętaj! Każda cyfra ma tutaj znaczenie.

 

B. Numer i adres Deklaracji Właściwości Użytkowych wyrobu

 

Deklaracja, opisywana często symbolami DWU lub DoP, to dokument wystawiany przez producenta wyrobu budowlanego. Znajdziesz w nim informacje na temat deklarowanych cech wyrobu. Deklaracja jest prawnym zobowiązaniem producenta, do zachowania przez wyrób wszystkich właściwości opisanych w dokumencie.

 

C. Opór cieplny RD

 

Od lambdy oraz grubości izolacji zależy opór cieplny, którego wartość określa zdolność produktu do powstrzymywania strat cieplnych. Im niższa lambda i grubsza warstwa izolacji, tym wyższy opór cieplny. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej zaizolowana cieplnie przegroda.

 

D. Klasa reakcji na ogień

 

Klasa reakcji na ogień informuje, jak materiał został sklasyfikowany w zakresie palności. Najwyższe klasy opisane są symbolami A1 i A2. Takimi symbolami określane są materiały niepalne, poprawiające bezpieczeństwo pożarowe
budynku. Wyroby określone jako niepalne, oprócz stałego nadzoru producenta podlegają również nadzorowi
niezależnych jednostek certyfikujących, dlatego można powiedzieć że ich jakość jest pod podwójnym nadzorem.

 

E. Kod wyrobu

 

Dla wełen mineralnych w budownictwie rozpoczyna się symbolami „MW-EN13162”. Każdy kolejny symbol
oznacza deklarowane przez producenta parametry produktu. Na ich podstawie możesz „dopasować” produkt do zastosowania. 
W krajach UE wyroby budowlane zgodnie z normami zharmonizowanymi są oznaczone symbolem CE.
W przypadku wełny mineralnej znakowaniu CE towarzyszy kod produktu. Kod produktu (kod oznaczania wyrobu) informuje, które parametry spośród wielu opisanych w normie są deklarowane przez producenta dla danego wyrobu i jaka jest klasa lub poziom ich spełnienia. Przykładowy kod na etykiecie:
 
Najczęściej stosowane symbole w kodach produktów to:

 1. MW – skrót terminu wełna mineralna (Mineral Wool).
 2. EN13162 – numer normy europejskiej, która obejmuje wyrób.
 3. Ti – tolerancja grubości; symbol na etykiecie określa klasę tolerancji. ISOVER w kartach katalogowych swoich produktów podaje tolerancje grubości odpowiadające poszczególnym produktom.
 4. MUi – przenikanie pary wodnej; wełna mineralna jest produktem paroprzepuszczalnym, tzw. oddychającym, dlatego też parametr ten dla produktów z wełny mineralnej określany jest najlepszą wartością liczbową 1.
 5. TR – wytrzymałość na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych; parametr określający wytrzymałość produktu na działanie sił zrywających, np. wiatru.
 6. WS – krótkotrwała nasiąkliwość wodą; parametr nie jest wyrażany wartością liczbową, lecz jedynie symbolem, określa brak nasiąkliwości; parametr w sposób szczególny wyróżnia produkty, które dedykowane są do zastosowań tam, gdzie produkt pracuje w warunkach zwiększonej wilgotności, np. jako izolacja ścian zewnętrznych.
 7. WL(P) – długotrwała nasiąkliwość wodą; parametr nie jest wyrażany wartością liczbową, lecz jedynie symbolem, określa brak nasiąkliwości; parametr w sposób szczególny wyróżnia produkty, które dedykowane są do zastosowań, gdzie produkt pracuje w warunkach przejściowego kontaktu z wodą, np. wełny fasadowe pod tynk.
 8. AWi – ważony współczynnik pochłaniania dźwięku; jest jednym z parametrów określających zdolność produktu do pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne); wyrażany jest wartością liczbową od 0 (co odpowiada całkowitemu odbiciu dźwięku) do 1 (co odpowiada całkowitemu pochłanianiu dźwięku).
 9. AFi – oporność przepływu powietrza; jest jednym z parametrów określających zdolność produktu do pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne); parametr określany jest liczbowo, a zależność zdolności pochłaniania od jego wartości nie jest liniowa. Na podstawie badań tej zależności ISOVER przyjmuje wartość AFi na poziomie 5, jako tę, która charakteryzuje produkt, jako materiał pochłaniający dźwięki powietrzne.
 10. SDi – deklarowany poziom sztywności dynamicznej; parametr charakteryzujący produkt pod kątem zdolności pochłaniania dźwięków uderzeniowych, tzn. wynikających np. z chodzenia po podłodze, czy przesuwania krzesła. Parametr określany jest liczbowo, im mniejsza wartość, tym większa zdolność produktu do tłumienia dźwięków uderzeniowych. Sztywność dynamiczna deklarowana jest w poziomach co 1 MN/m³.

F. Producent

Ta informacja daje Ci wiedzę o tym, kto wyprodukował materiał i tym samym, kto bierze odpowiedzialność za to, że spełnia on deklarowane parametry. Producent jest Twoim gwarantem.


Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami

Nasi inżynierowie – konsultanci służą swoją wiedzą pod bezpłatnym numerem telefonu 800 163 121 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 17:00.
Zachęcamy również do kontaktu pod adresem: doradcy.techniczni@saint-gobain.com 

 

Co to jest izolacja i do czego służy?

akustyka
izolacja termiczna
2 min

Co to jest izolacja i do czego służy?

Dom i jego izolacja

Komfortowy i energooszczędny dom zapewnia swoim mieszkańcom izolację od gorąca, zimna, hałasu oraz... wysokich rachunków za ogrzewanie i klimatyzację. Dodatkowo pomaga tworzyć zdrowy mikroklimat pomieszczeń.

Izolacja termiczna (cieplna)

Izolacja termiczna

Głównym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent λD (lambda z indeksem D). Im jego wartość jest niższa, tym lepiej - materiał jest lepszym izolatorem.

Dla efektywności izolacji ważny jest również opór cieplny. Oznaczany na etykiecie literą RD– określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może zostać skuteczniej zaizolowana termicznie.

Izolacja przeciwpożarowa

Niepalna wełna szklana ISOVER w rolkach - gaśnica

Izolacyjność przeciwpożarowa, podobnie jak akustyczna, też jest cechą przegrody, nie materiału, więc na etykietach wyrobów izolacyjnych nie ma informacji dotyczących bezpośrednio odporności ogniowej. Natomiast “przeciwogniową” cechą materiału jest klasa reakcji na ogień, na etykiecie zamieszczana jako ciąg liter i liczb, np. A1; B2- s1,d1 i tp. 

Pierwsze litery alfabetu są  bardziej korzystne niż kolejne, niższe liczby są bardziej korzystne niż wyższe. Czyli A1 jest lepsze niż A2, A1 jest lepsze niż B1, A2 jest lepsze niż B1 itd. Warto wiedzieć, że wełna szklana i skalna mają klasy A (są niepalne), z kolei styropian, pianka PUR i płyty PIR są palne.

Izolacja akustyczna

cisza hałas od sąsiadów

Izolacyjność akustyczna jest cechą przegrody, nie materiału, więc na etykietach wyrobów izolacyjnych nie ma informacji dotyczących bezpośrednio izolacyjności akustycznej, która jest wyrażana w decybelach [dB].

Cechą samego wyrobu jest współczynnik pochłaniania, na etykiecie zamieszczany jako “Awxx” np. AW1,0 lub AW0,9. Im większa liczba, tym lepszy efekt. Wartość 1,0, którą posiada ISOVER Aku-Płyta już przy grubości 75 mm to maksymalna osiągalna wartość.

Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji

Działanie inteligentnej paroizolacji ISOVER Vario zimą i latem

Zastosowanie paroizolacji zabezpiecza przegrodę przed przedostawaniem się do niej wilgoci i powstawaniem pleśni oraz grzyba.

ISOVER poleca w tym celu wykorzystanie membrany o zmiennym oporze dyfuzyjnym (zimą wysokim, latem niskim), dzięki czemu uzyskamy blokadę przepływu wilgoci do warstw przegrody w okresie zimowym oraz możliwość jej odeschnięcia w okresie letnim. Efekt ten zapewniają produkty z serii ISOVER VARIO XtraSafe.

Zatrzymaj ciepło w domu

energooszczędność
izolacja termiczna
4 min

Zatrzymaj ciepło w domu

70%. Aż tyle energii dom zużywa na ogrzewanie. Rachunki rosną szczególnie zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera i zwiększa się promieniowanie na zewnątrz pomieszczenia, co prowadzi do wyziębienia domu. Jak zadbać o odpowiednie ocieplenie domu, aby uniknąć wysokich opłat za ogrzewanie i cieszyć się komfortem ciepłego mieszkania?

Jak ucieka ciepło z budynku?

Ciepło z pomieszczenia ucieka przez okna (10-20%), ściany (20-30%), dach (20-30%), wentylację (25-35%) i przez podłogę na gruncie (5%). Aby nie pozwolić na zbyt duże straty ciepła, należy pamiętać przede wszystkim o efektywnej izolacji, wyborze szczelnych materiałów i profesjonalnym montażu, ale również kilku ważnych zasadach, które często pomijamy, nie zdając sobie sprawy z ich wpływu na wysokość naszych rachunków. Wszystko zależy od tego, czy budujemy dom od podstaw czy też chcemy zwiększyć efektywność już istniejącego budynku.

 

straty ciepła w domu

Zwiększ efektywność. Wentylacja i okna.

Niezwykle ważne dla zaoszczędzenia energii jest umiejętne wietrzenie mieszkania – tzn. takie, podczas którego z pomieszczenia nie ucieknie ciepło. Nigdy nie zostawiajmy uchylonego okna na cały dzień – znacznie efektywniejsze będzie otwarcie go na oścież, np. na 10 minut. Istotne też, aby podczas wietrzenia przykręcać kaloryfery – w ten sposób, dzięki odpowiedniej wymianie powietrza, dbamy o jego jakość.

Aby sprawdzić, czy nasze okna są szczelne, wystarczy przyłożyć dłoń w kilku miejscach, w okolicach framugi. Jeśli poczujemy wyraźny chłód, oznacza to, że powinniśmy dodatkowo uszczelnić okna (do tego najlepiej sprawdzą się uszczelki gumowo-silikonowe). Warto jednak zacząć od ich dokładnego umycia – nierzadko bowiem okazuje się, że zalegające na uszczelkach, łączeniach czy zawiasach kurz i brud zmniejszają ochronę przed zimnym powietrzem. Nieszczelności mogą wystąpić na styku ramy okiennej i ściany lub ramy okiennej i szyby.

W największym stopniu o właściwościach izolacyjnych okna decyduje szyba, ale nie bez znaczenia są również rama okienna, jej wzmocnienia oraz system uszczelnień. Dlatego wybierając okna, sprawdzajmy współczynnik Uw, określający izolacyjność cieplną całego okna. Najlepszą izolację zapewniają okna typowe dla budownictwa pasywnego, a więc takie, które posiadają Uw niższe niż 0,8 W/m2K.

Budując dom, pamiętaj o izolacji ścian i dachów

Budując dom od podstaw warto pomyśleć o jak najbardziej skutecznej izolacji ścian zewnętrznych. Odpowiednio dobrane materiały muszą zapewniać w pomieszczeniu ciepło bez konieczności dokładania kolejnych warstw izolacji, dlatego najlepiej wybrać wełnę mineralną o wysokiej lambdzie, czyli współczynniku przewodzenia ciepła. Co istotne, warto inwestować w tego typu wysoko efektywne materiały, ponieważ już od 2020 roku obowiązuje ustawa, która nakazuje, aby wszystkie wznoszone budynki były energooszczędne.

Najczęstszą przyczyną utraty ciepła w budynku są prowadzące do nieszczelności mostki termiczne, powstałe w wyniku niepoprawnej izolacji. Wpływ na utratę ciepła przez ściany ma również jakość wybranych materiałów do izolacji – dlatego najlepiej decydować się na takie o niskim współczynniku przenikania ciepła. Wełna mineralna ISOVER o grubości 20 cm, Fasoterm 35, daje opór cieplny prawie taki sam, jak 24 cm standardowej wełny mineralnej o lambdzie (λ) = 0,042 W/mK, a co za tym idzie, spełnia wymogi energooszczędności.

 

przekrój ocieplenia w domu

Jeśli mieszkamy w domu, którego izolacja nie spełnia naszych wymagań, warto pomyśleć o termomodernizacji ścian i dachów. Szczególnie w przypadku starego budownictwa zdarza się, że dachy nie są poprawnie zaizolowane i ucieka przez nie wiele ciepła. W takim przypadku warto podjąć decyzję o dociepleniu go materiałami izolacyjnymi wysokiej jakości – wełną mineralną szklaną lub skalną. Niezwykle ważne jest również zabezpieczanie dachu przed niepożądanym działaniem wilgoci, w innym przypadku materiały izolacyjne nie spełnią swojej funkcji.

Warto pamiętać

 • Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną.
 • Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, dlatego warto przykręcać kaloryfer, szczególnie, kiedy wychodzimy z domu na dłużej.
 • To, jaką temperaturę powinniśmy utrzymywać w mieszkaniu zależy od pomieszczeń, w których przebywamy. O najwyższą, bo ok. 22-24° C, powinniśmy zadbać w łazience. Z kolei w sypialni temperatura nie powinna być zbyt wysoka – najlepiej jeśli nie przekracza 18° C