Współczynnik przewodzenia ciepła lambda – co to jest? Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła U na poddaszu?

energooszczędność
izolacja termiczna
5 min

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda – co to jest? Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła U na poddaszu?

Obliczenia lambda U współczynniki termiczne

 

Przed Tobą remont i adaptacja poddasza, które z “pustej” i nieużytkowej przestrzeni, ma się zamienić w pełni funkcjonalne wnętrze do pracy, zabawy lub spędzania wolnego czasu? Zastanawiasz się, jak podejść do kwestii jego ocieplenia, aby nie przepłacać za ogrzewanie i chłodzenie, a przede wszystkim - stworzyć miejsce, które będzie komfortowe zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych domowników?

Sprawdź ten artykuł, w którym przedstawimy Ci jeden z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę - już na etapie planowania i projektowania poddasza. Poznaj definicję współczynnika lambda, obowiązujące normy oraz dowiedz się, jak wybrać właściwy rodzaj materiałów do izolacji tego typu pomieszczeń.

Czym jest współczynnik lambda?

Lambda to współczynnik przewodzenia ciepła (o symbolu λ), który dostarcza Ci informacji na temat przewodności cieplnej danego materiału (niezależnie od grubości). Jego wartość jest podawana w W/(mK) (Wat na metr razy kelwin), co informuje, ile ciepła w ciągu jednej sekundy (s) przepłynie przez 1 m2 jednolitego materiału o grubości 1 m przy różnicy temperatury 1 kelwina.

Natomiast współczynnik przenikania ciepła (o symbolu U) odnosi się do właściwości termicznych warstwy lub całej przegrody, na którą mogą składać się różne materiały o różnych lambdach i konkretnych grubościach. Na wartość współczynnika U (im niższa, tym lepiej) wpływ ma lambda (im niższa, tym lepiej) oraz grubość (im większa, tym lepiej).

Zasada co do lambdy i U jest więc prosta: niska wartość wskaźnika lambda oznacza, że dany materiał cechuje się dobrymi parametrami izolacyjności i pozwala na skuteczne “zatrzymanie” temperatury wewnątrz Twojego budynku. Analogicznie niska wartość U w odniesieniu do całej przegrody.

Z kolei wysoka wartość wskaźnika lambda może być niepokojąca i oznaczać, że w zależności od temperatury na zewnątrz - wnętrze budynku będzie szybko się wychładzało lub nagrzewało. Przyczyniając się tym samym do pogorszenia komfortu oraz wzrostu rachunków za ogrzewanie lub chłodzenie. 

Jeżeli zależy Ci na wysokiej efektywności cieplnej, a także tym, aby Twój budynek spełniał aktualne normy (o nich przeczytasz niżej) - wybieraj materiały, które posiadają jak najniższy współczynnik lambda

Jak policzyć wartość lambdy?

Wzór na ten parametr jest dość skomplikowany. Do obliczeń należy wziąć bowiem pod uwagę takie czynniki, jak: wartość ciepła przepływającego przez materiał, grubość danego materiały, różnicę temperatur, a nawet pole przekroju miejsca, w którym dochodzi do przepływu ciepła. 

Na szczęście, w większości przypadków producenci materiałów budowlanych i dociepleniowych sami podają wartość tego współczynnika, deklarowaną zgodnie z obowiązującymi normami. Dlatego informacji o wzorze oraz o tym, jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła lambda, nie jest Ci do końca potrzebna. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz bowiem na opakowaniu danego produktu budowlanego, w karcie technicznej oraz w deklaracji właściwości użytkowych. 

W przypadku ociepleń Isover, tego rodzaju informacje zobaczysz, chociażby bezpośrednio na naszej stronie internetowej. W zależności od konkretnego produktu - te wartości wynoszą od 0,040 nawet do 0,030 W/mK, co sprawia, że produkty ISOVER o najlepszej termice plasują się w absolutnej czołówce materiałów izolacyjnych.

Kalkulator współczynnika przenikania ciepła U - ISOVER

Jaka jest optymalna wartość współczynnika przewodności cieplnej (lambda)?

Wiemy już, że im niższa lambda tym lepiej. Skuteczne ocieplenie to zasługa głównie materiału izolacyjnego, ale inne materiały wchodzące w skład konstrukcji przegród budowlanych tj. dachy, stropodachy, ściany zewnętrzne, również mają lepsze lub gorsze parametry termiczne. Także do warstw konstrukcyjnych przegrody warto wybierać materiały budowalne o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda.

Właściwości termoizolacyjne przegród i wymagania jakie stawiane są przegrodom przez Warunki Techniczne są określane za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła U, do którego obliczeń potrzebna jest współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) i grubość każdego materiału z którego składa się przegroda.

 

Współczynnik lambda dla najbardziej popularnych materiałów (wartości przybliżone):

  • Powietrze (gazy): 0,025
  • Styropian: 0,03 - 0,045
  • Wełna mineralna: 0,3 - 0,045
  • Drewno: 0,16 - 0,30
  • Beton: 1,2 - 1,8
  • Metal (stal): 56 - 58 

Jak widać - z kwestią przewodzenia ciepła najsłabiej radzą sobie metale (najlepiej przewodzą ciepło, co oznacza, że są kiepskim materiałem izolacyjnym). Największą skutecznością odznaczają się z kolei gazy, których właściwości są wykorzystywane przy produkcji materiałów budowlanych takich, jak wełna mineralna, styropian, beton komórkowy, czy cegły.

Jaka lambda wełny na poddasze będzie najlepsza?

Choć mogłoby się wydawać, że głównym czynnikiem decydującym o właściwościach izolacyjnych wełny, jest jej grubość - w praktyce zdecydowanie ważniejsze są aspekty związane właśnie z wysokością współczynnika lambda. 

Przykład? 25-centymetrowa warstwa wełny o współczynniku przenikania ciepła na poziomie 0,040, ma słabsze parametry, niż cieńsza (20-centymetrowa) wełna - aczkolwiek posiadająca lambdę na poziomie 0,030. 

Kalkulator współczynnika U - ISOVER - tablet

Kalkulator współczynnika U dla wełny na poddasze

Izolacyjność cieplną przegrody opisuje współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2•K)], który zależy od lambdy i grubości warstwy izolacyjnej. Im większa wartość współczynnika U, tym gorsza izolacyjność cieplna przegrody, analogicznie, im niższa wartość, tym lepiej, cieplej …i taniej można ogrzać dom.

Z pomocą kalkulatora U obliczysz przybliżone wartości U dla różnych rozwiązań izolacyjnych przed budową lub termomodernizacją budynku i dowiesz się, czy wybrane rozwiązanie spełnia wymogi Warunków Technicznych obowiązujących w Polsce.

Kakulator U - wyniki

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. W przypadku obliczeń dla poddasza w pierwszym kroku wybierasz rodzaj i grubość wełny montowanej między krokwiami, a następnie – wełny pod krokwiami.

Po kliknięciu “oblicz” otrzymasz wynik w postaci uzyskanej wartości U i jej odniesienia do wartości wymaganej w prawie budowlanym dla budynków, obowiązującą od 2021 roku. „Łapka w górę” oznacza dobry wybór!

Kalkulator cieplny ISOVER umożliwia także wyznaczanie wartości U dla ścian zewnętrznych (fasad) z uwzględnieniem rodzaju i grubości warstwy konstrukcyjnej ściany (beton komórkowy, beton zbrojony, cegła silikatowa, pustak ceramiczny, cegła pełna).

Szukasz sprawdzonych materiałów izolacyjnych?

Zapoznaj się z szerokim asortymentem wełny do izolacji poddaszy, stropodachów i nie tylko, który czeka na Ciebie na naszej stronie.   

A jeżeli potrzebujesz innych porad związanych z ociepleniem poddasza lub prowadzeniem innych prac remontowych i adaptacyjnych – koniecznie zaglądaj na strefę porad Isover, gdzie czekają na inne wartościowe artykuły, porady i inspiracje. 

Poddasze z pełnym deskowaniem. Jak zadbać o izolację dachu?

izolacja termiczna
zabudowa poddasza
4 min

Poddasze z pełnym deskowaniem. Jak zadbać o izolację dachu?

Poddasze z pełnym deskowaniem

 

Planujesz remont lub budowę domu i zastanawiasz się, jaki typ deskowania dachu sprawdzi się najlepiej? Poszukujesz dodatkowych informacji, które pozwolą Ci podjąć właściwą decyzję? Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest i jak przebiega pełne deskowanie dachu. Poznaj jego główne zalety, od czego zależy cena i co ma wspólnego z izolacją poddasza.

Na czym polega pełne deskowanie poddasza?

Deskowanie poddasza (dachu) polega na montażu jednolitej warstwy dodatkowego materiału, na której z kolei umieszcza się izolację (np. papę lub membranę), a na końcu - właściwe pokrycie zewnętrzne (np. dachówkę lub blachodachówkę).

Pomimo faktu, że sama nazwa jest dość jednoznaczna - materiałem niezbędnym do wykonania tej czynności mogą być zarówno tytułowe deski, jak i z powodzeniem sprawdzą się również klasyczne płyty OSB.

Pełne deskowanie dachu – czy warto?

Taki zabieg podczas inwestycji niesie za sobą kilka kluczowych zalet, do których zaliczamy:

  • Podwójną ochronę - nawet jeśli zewnętrzna warstwa dachu “zawiedzie”, zostanie uszkodzona i zacznie przeciekać - pełne odeskowanie nadal będzie chroniło wnętrze Twojego domu przed zalaniem oraz innymi zagrożeniami.
  • Stabilizację konstrukcji - takie podejście pozwoli Ci również odciążyć Twój budynek, a co za tym idzie - “rozłożyć” siłę uderzającego wiatru na większą powierzchnię, co może ochronić obiekt przed bardziej poważnymi uszkodzeniami.
  • Izolację - pełne odeskowanie poddasza stanie się także podwaliną pod kolejne warstwy materiałów, które pozwolą skutecznie zabezpieczyć wnętrze domu.
Poddasze_welna_ISOVER_realizacja_5_Damian_Wicher (4)

Kiedy pełne deskowanie dachu jest niezbędne?

Mimo tego, że w wielu przypadkach decyzja o takiej inwestycji jest w pełni dobrowolna - istnieją również sytuacje, w których przeprowadzenie pełnego deskowania poddasza jest wręcz wskazane.

Czynność taką warto przeprowadzić na każdym dachu skośnym, który ma niskie pochylenie (około 10 - 15 stopni), jak również takim, który posiada skomplikowaną konstrukcję (wiele skosów i nieregularnych kształtów).

Ile kosztuje poddasze z desek? Informacje o cenach inwestycji.

Na finalne koszty składa się przede wszystkim rozmiar (metry kwadratowe powierzchni) oraz poziom skomplikowania samego dachu (np. liczba skosów).

Jak łatwo się domyślić - wydatki na pełne deskowanie dachu są zdecydowanie wyższe, niż ma to miejsce w przypadku wyboru alternatywnych metod budowy tego typu konstrukcji. Zastosowanie takiego podejścia naturalnie skutkuje zarówno wzrostem wydatków na potrzebne materiały, jak i kosztów samej robocizny.

Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że takie działanie umożliwia umiejętne podzielenie całej inwestycji “na pół”. Mianowicie, odeskowany i zabezpieczony dach może posłużyć jako regularna ochrona - dając Ci tym samym dodatkowy czas na zebranie funduszy potrzebnych do zakupu finalnego pokrycia.

Poddasze_welna_ISOVER_realizacja_Czerbud (3)

Ocieplenie poddasza z pełnym deskowaniem. Jak zaplanować i przeprowadzić izolację?

Bez względu na to, czy planujesz stworzenie poddasza użytkowego, czy też nieużytkowego - pierwszym krokiem zmierzającym do skutecznej termoizolacji tej przestrzeni, jest przygotowanie szkieletu, a następnie - szczelne pokrycie go deskami lub płytami OSB.

W kolejnym etapie zadbaj o górną izolację, którą możesz wykonać z papy bądź membrany, zastosowanie szczeliny wentylacyjnej, a w dalszej kolejności - pokrycie całości dachówką bądź blachą.

Gdy prace na zewnątrz będą już za Tobą - pora przejść do środka budynku i zająć się ociepleniem poddasza. W tym celu zastosuj wełnę o odpowiednim współczynniku lambda*, którą szczelnie wypełnisz całą powierzchnię pod dachem. W praktyce może to oznaczać konieczność położenia dwóch warstw wełny. Jedna powinna zagościć pomiędzy krokwiami, zaś druga - bezpośrednio na niej, aby w ten sposób uzyskać jednolitą i równą powierzchnię izolacji.

Następnie użyj folii paroizolacyjnej, aby na końcu przykryć całość przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych.

Potrzebujesz dodatkowych danych? Szczegółowe informacje, wraz z rysunkiem oraz wytycznymi i wymaganiami znajdziesz w tym miejscu – w naszej strefie architekta.

* Wysokość tego współczynnika powinna być dopasowana zarówno do przeznaczenia, jak i parametrów danego wnętrza. Co ważne, czym niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda, tym lepszą izolację zapewni nam wybrany materiał. W przypadku poddasza użytkowego, czyli ogrzewanego z utrzymywaną temperaturą powyżej 16 stopni Celsjusza - współczynnik izolacyjności cieplnej przegrody Uc, zależny do lambdy, powinien wynosić maksymalnie 0,15 W/(m²K).

Zależy Ci na trwałej, sprawnej i niezawodnej izolacji poddasza z pełnym deskowaniem?

W naszej ofercie Isover czeka na Ciebie bogaty wybór różnych rodzajów wełny służącej do izolacji poddaszy oraz stropodachów. Jeśli poza takimi materiałami, chcesz również zdobywać nową wiedzę oraz umiejętności z zakresu remontów i adaptacji - odwiedź strefę porad, na której znajdziesz wiele wartościowych artykułów.

 

Garaże i piwnice z ISOVER Stropmax 31: energooszczędnie i elegancko

energooszczędność
izolacja termiczna
2 min

Garaże i piwnice z ISOVER Stropmax 31: energooszczędnie i elegancko

ISOVER Stropmax 31 - ocieplenie sufitu garażu lub piwnicy

 

Przełomowe rozwiązanie w izolacji termicznej i akustycznej sufitów garaży podziemnych i pomieszczeń technicznych Stropmax 31 zyskało korzystniejszy wygląd. Dzięki nowemu kolorowi welonu wykończeniowego o odcieniu bliskim do betonu architektonicznego i talerzyków dociskowych ma lepsze właściwości montażowe i użytkowe. 

 

ISOVER Stropmax 31 w nowej odsłonie to korzyści dla inwestorów w postaci wyższej odporności na uszkodzenia, zabrudzenia i zakurzenia w trakcie montażu oraz podczas eksploatacji. Dodatkowo nowa faktura powierzchni eliminuje niepożądane odbicia światła.

Korzyści dla projektanta i inwestora

  • Produkt niepalny - zarówno rozwiązanie jak i sam produkt: klasa reakcji na ogień A2-s1,d0,
  • Doskonała izolacyjność termiczna – najniższy na rynku współczynnik przewodności cieplnej (λD = 0,031 W/mK) dla tego typu aplikacji,
  • Ciche garaże – rozwiązanie charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem pochłaniania dźwięku – doskonale sprawdzające się w obiektach z wymaganiami DSO. Współczynnik pochłaniania dźwięku AW = 1,00 już od 50 mm grubości,
  • Praca bez ograniczeń pogodowych – suchy montaż. Montaż „jednooperacyjny” – jedno podejście do stropu i gotowe,
  • Pewny montaż – niezależnie od jakości powierzchni sufitu, który często jest zatłuszczony od szalunków, zawilgocony, co uniemożliwia prawidłową aplikację systemów opartych na klejeniu.
Poznaj Stropmax 31

Ocieplenie stropu garażu - ISOVER Stropmax 31 / Izolacja wełną mineralną bez kleju krok po kroku

Korzyści dla wykonawcy 

  • Najszybszy montaż na rynku – ok. 15 m2 systemu gotowego do odbioru w godzinę (brygada 3 osobowa) lub 30m2 (brygada 5 osobowa),
  • Łatwy i lekki montaż – materiał o masie ok. 67% niższej niż standardowe rozwiązania z wełny skalnej, wymaga jedynie noża, wiertarki udarowej z cienkim wiertłem O5 oraz wkrętarki,
  • Nic nie sypie się na głowę – Stropmax 31 jest zabezpieczony podczas montażu przed obsypywaniem się na głowę wykonawcy niechcianych drobin włókna,
  • Praca bez ograniczeń pogodowych – suchy montaż,
  • Sprężysta struktura wełny szklanej – Stropmax 31 toleruje i „pochłania” przewody, kable i nierówności stropu konstrukcyjnego zachowując równe lico izolowanej powierzchni,
  • Produkt z wykończeniem – nie wymaga dodatkowego zabezpieczania instalacji i powierzchni już zakończonych = szybszy i tańszy montaż.

Kiedy warto zastosować ocieplenia grubszą niż przewidziano w projekcie?

izolacja termiczna
1 min

Kiedy warto zastosować ocieplenia grubszą niż przewidziano w projekcie?

Grubsza warstwa ocieplenia oznacza lepszą izolacyjność termiczną ścian lub dachu, co oznacza, że mniej energii "ucieknie" z budynku i tym samym będzie będzie mniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą, a latem łatwiej będzie zachować komfort termiczny. To oznaczana niższe rachunki i zdrowszy mikroklimat pomieszczeń. Inwestując w grubszą warstwę ocieplenia, można liczyć na korzyści i oszczędności przez wiele lat.

Dowiedz się więcej >

Ocieplenie grubsze niż w projekcie - kiedy warto?

energooszczędność
izolacja termiczna
1 min

Ocieplenie grubsze niż w projekcie - kiedy warto?

Poddasze - 6: montaż drugiej warstwy wełny

Jeżeli na etapie projektowania naszego domu większą uwagę skupiliśmy na jego funkcjonalności i lokalizacji, a projekt został opracowany, spełniając minimalne
wymagania pod względem oszczędności energii, warto przemyśleć zastosowanie grubszej warstwy ocieplenia niż ta, która została przewidziana w projekcie.

Grubsza warstwa ocieplenia zapewni lepszą izolacyjność termiczną przegrodom, co oznacza, że budynek będzie tracił mniej energii i tym samym będzie potrzebował jej mniej – latem do chłodzenia, a zimą do ogrzewania. To bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki oraz komfort jego użytkowania. Inwestując zatem w grubszą warstwę ocieplenia, trzeba mieć świadomość, że korzyści z jej zastosowania będziemy czerpać przez wiele lat.

Wprowadzając zmiany w projekcie, nie zapominajmy, że zaproponowane przez projektantów rozwiązania techniczno-materiałowe stanowią spójną całość. Przy doborze rozwiązań i materiałów niejednokrotnie kierują się względami technicznymi, estetycznymi i ekonomicznymi. Wybierając wełnę mineralną – jako trwały, niepalny materiał izolacyjny o bardzo dobrych parametrach cieplnych – mamy pewność, że przy prawidłowym montażu będzie nam służyć przez cały okres użytkowania naszego domu.

Wełna mineralna szklana i skalna - co je różni, a co łączy?

akustyka
energooszczędność
izolacja termiczna
5 min

Wełna mineralna szklana i skalna - co je różni, a co łączy?

Wełna szklana i skalna ISOVER

 

Wełny mineralne – skalna i szklana – to jedne z najpopularniejszych materiałów gwarantujących izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową. Pomimo wielu wspólnych cech, warto poznać różnice w ich produkcji, właściwościach i zastosowaniu. Podstawowe różnice pomiędzy dwoma rodzajami wełny stanowią surowce, z których są wytwarzane, a także sam proces produkcji. O tym, jak powstaje wełna skalna i szklana można się przekonać w najnowocześniejszym w Polsce zakładzie produkcyjnym w Gliwicach, gdzie wytwarzane są materiały marki ISOVER. Fabryka jest wyposażona w trzy linie produkcyjne: dwie dla wełny szklanej i jedną dla wełny skalnej. To jedyne miejsce w Polsce, w którym produkowane są dwa rodzaje wełny. W obu przypadkach proces produkcji rozpoczyna się na składowisku surowców. W zależności od pożądanych paramentów produktów izolacyjnych surowce miesza się w różnych proporcjach, uzyskując włókno mineralne.

Wełna mineralna a wełna szklana

Wełna szklana to rodzaj wełny mineralnej. Wytwarzana jest z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody, które w piecu (tzw. wannie szklarskiej) są roztapiane w temperaturze 1200°C – 1500°C. Następnie tworzywo kierowane jest do maszyn rozwłókniających, gdzie strumień ciekłego szkła trafia na dysk rozwłókniający tworząc włókno szklane. Opada ono na bębny formujące. Włókna przelatują przez pierścień spryskujący, z którego podawane jest lepiszcze. Bębny strefy formowania obracają się przeciwbieżnie, formując kobierzec wełny.

Tak uformowana wełna trafia do komory polimeryzacyjnej, gdzie następuje utwardzenie lepiszcza. Gęstość produktu reguluje się, dobierając prędkość przenośników linii produkcyjnej. Obrzeża kobierca obcinane są za pomocą piły wodnej. Ścinki trafiają do młynków i kierowane są do ponownego wykorzystania. Woda z procesu produkcyjnego jest również ponownie zawracana. Wełna szklana po wyjściu z komory polimeryzacyjnej ma 200°C i następnie jest chłodzona na linii. Utwardzony i odpowiednio szeroki kobierzec zostaje poddany kontroli równomiernego rozkładu włókna za pomocą izotopowego miernika gramatury.

W zależności od potrzeb produkty są pokrywane papierem, folią aluminiową lub włókniną. Kolejnym etapem jest cięcie poprzeczne oraz pakowanie. Produkty elastyczne są zwijane w rolki. Lekkie płyty są sztaplowane, kompresowane i pakowane w paczki. Dzięki technologii ThermiStar stopień kompresji niektórych produktów ISOVER przekracza nawet stosunek 1:7 ­– wyjaśnia ekspert ISOVER. 

Wełna mineralna a wata szklana

Na polskich budowach w czasach PRL spotykało się watę szklaną. Szklana wata do ocieplania domów w takiej postaci, gryząca, luźna i mało efektywna, to już przeszłość. W laboratoriach ISOVER na świecie i od 30 lat w Polsce wypracowano innowacyjne technologie produkcji, dzięki którym wełna mineralna szklana ma znakomite parametry termiczne, akustyczne, jest zwarta, elastyczna i niekłopotliwa w montażu. 

Stłuczka szklana

Wełna mineralna skalna

Proces produkcji wełny skalnej wygląda podobnie. – Surowce – bazalt, gabro, dolomit lub kruszywa wapienne – trafiają do silosów dobowych, skąd pod kontrolą komputerowego systemu trafiają do pieca szybowego. Pod wpływem gorącego powietrza koks się zapala i następuje roztopienie tłucznia skalnego. Lawa trafia na maszyny rozwłókniające. Podobnie, jak w przypadku wełny szklanej, włókna pokrywane są lepiszczem.

Następnie wpadają do komory osadczej, gdzie zostają równomiernie rozłożone i uformowane w kobierzec. Tak przygotowana wełna skalna poddawana jest procesowi zmiany kierunku włókien – ten zabieg udoskonala właściwości mechaniczne produktu. Następnie wełna skalna trafia do komory polimeryzacyjnej. Tutaj nadaje się odpowiednią grubość produktu i właściwości wytrzymałościowe. Kolejnym etapem jest cięcie przez zespół pił – poprzecznej, wzdłużnych i grubościowej taśmowej ­– mówi ekspert ISOVER.

Surowce - piasek, żwir
Surowce - piasek, żwir

Różnice w zastosowaniu - wełna skalna i szklana

Agata Wołkowiecka, ekspert ISOVER: Wełny mineralne – skalna i szklana – to jedne z najpopularniejszych materiałów gwarantujących izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową. Różnią się one przede wszystkim składem surowcowym oraz sposobem wytwarzania.

Wełna szklana wytwarzana jest z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody, które w piecu (tzw. wannie szklarskiej) są roztapiane w temperaturze 1200°C – 1500°C. Surowcami wykorzystywanymi do produkcji wełny skalnej są natomiast bazalt, gabro, dolomit lub kruszywa wapienne, które w odpowiedniej proporcji trafiają do pieca szybowego.

Wełna szklana, dzięki elastycznej strukturze włókna, jest bardzo sprężysta, dzięki czemu możliwa jest nawet kilkukrotna jej kompresja, bez obaw o zniszczenia materiału, a także idealne wypełnienie przestrzeni pomiędzy elementami konstrukcyjnymi (np. w dachach skośnych, ścianach działowych, fasadach wentylowanych). 

Wełny skalne mają natomiast wyższą gęstość, co trzeba brać po uwagę, gdy konstrukcja nie może być za bardzo obciążona. W przypadku wełny skalnej łatwiej też osiągnąć bardzo dobre parametry wytrzymałościowe. Oba rodzaje wełny odznaczają się za to podobną, bardzo dobrą paroprzepuszczalnością, a także mają bardzo zbliżone parametry, jeśli chodzi o nasiąkliwość. Zarówno wełna szklana, jak i skalna są materiałem niepalnym.

 

  • wełny szklane, z uwagi na mniejszą gęstość, są zalecane do izolacji dachów skośnych, ponieważ nie obciążają nadmiernie konstrukcji.
  • na dachach płaskich częściej montuje się wełnę skalną ze względu na większą zwartość i sztywność tego materiału.
  • w ścianach działowych kluczowa jest zdolność materiału do tłumienia hałasu pomiędzy pomieszczeniami - w ofercie ISOVER mamy zarówno wełnę szklaną, jak i skalną, które spełniają ten wymóg w stopniu doskonałym: szklana Aku-Płyta już przy grubości 75mm posiada maksymalny współczynnik pochłaniania dźwięku aw=1,0, osiągany także przez płyty z wełny skalnej Polterm Uni przy nieco większej grubości.
  • oba produkty do ścian działowych dostarczane są w wymiarach odpowiadających standardowemu rozstawowi profili aluminiowych 
  • w przypadku fasad w metodzie lekkiej mokrej (BSO, ETICS) częściej stosuje się twardą wełnę skalną w płytach - rekomendowany Fasoterm 35
  • mury warstwowe oraz fasady wentylowane - to zarówno wełna szklana, jak i skalna - pod względem trwałości, bezpieczeństwa pożarowego i walorów mechanicznych nie ma między nimi w tej aplikacji znaczących różnic, a produkty z obu rodzajów wełen występują w podobnej gamie parametrów termicznych.
  • zarówno wełna skalna, jak i szklana są niepalne, a o ich izolacyjności decyduje współczynnik lambda – im mniejszy, tym lepsze właściwości.
Zastosowania wełen w budownictwie jednorodzinnym