akustyka
bezpieczeństwo pożarowe
izolacja termiczna

5 najpopularniejszych zastosowań wełny mineralnej szklanej i skalnej w budownictwie

Izolacja fasady budynku - wełna ISOVER na elewacji

 

Wełna mineralna znana jest głównie jako materiał ociepleniowy. Niski współczynnik przewodzenia ciepła to jednak tylko jedna z kilku jej zalet. Poznaj 5 najpopularniejszych zastosowań wełny mineralnej. Zobacz, jak wiele zyskasz, dzięki termomodernizacji domu wełną.

5 najpopularniejszych zastosowań wełny mineralnej 

Rodzaje wełny mineralnej są dwa - skalna i szklana. Różnią się od siebie gęstością, sprężystością, a co za tym idzie - również przeznaczeniem. Szklana daje się łatwo kształtować, więc jest niezastąpiona w miejscach o skomplikowanej powierzchni i w trudno dostępnych miejscach, a także w ścianach działowych. Wełna skalna natomiast bardzo dobrze nadaje się jako materiał izolacyjny podłóg i ścian zewnętrznych. Oba rodzaje dostępne są w formie płyt z wełny, rolek i mat. Sprawdzają się zarówno w nowym, jak i starym budownictwie.

Wełna szklana i skalna ISOVER

Izolacja termiczna dachów, poddaszy i stropów

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów w izolacji dachów - zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Działa jako bariera termiczna, zapobiegając utracie ciepła z wnętrza budynku w okresie zimowym oraz chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w okresie letnim. Dzięki niej zyskujesz komfort termiczny na poddaszu i możesz urządzić tu dodatkowe pomieszczenia.

Poddasze bezpieczne pożarowo - ISOVER i RIGIPS

Izolacja termiczna ścian wełną szklana i skalną

Wełny mineralnej używa się zamiast styropianu w roli izolacji wewnętrznej lub zewnętrznej na ścianach budynku. Chroni dom przed stratami energii cieplnej przez elewację i pomaga utrzymać stabilną temperaturę w pomieszczeniach. Bardzo dobre parametry termiczne sprawiają, że stanowi ona jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplania budynków. Co więcej - jest niepalna, dzięki czemu jest bezpieczniejsza od innych materiałów, pozwala też spełnić wymogi prawa budowlanego dla budynków wysokich.

Ocieplenie elewacji metodą ETICS krok po kroku

Izolacja akustyczna w budownictwie starym i nowym

Wełna mineralna to doskonały materiał do izolacji akustycznej. Jej właściwości wygłuszające docenia się w miejscach, w których zachodzi potrzeba ograniczenia dźwięku, takich jak biura, hotele, sale konferencyjne czy mieszkania i budynki wielorodzinne. Dzięki wyciszonym przegrodom wewnętrznym każdy użytkownik ma zapewnioną prywatność i spokój.

cisza hałas od sąsiadów

Izolacja przeciwwilgociowa - paroizolacja z wełną skalną i szklaną

Wełny mineralnej używa się również w połączeniu z filiami paroizolacyjnymi dla izolacji przeciwwilgociowej w zewnętrznych ścianach budynków, w izolacji dachu i poddasza. Wykazuje odporność na osadzanie się wilgoci i chroni przed rozwojem pleśni. Ważne, żeby we właściwy sposób stworzyć przegrodę z folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, które wraz z wełną stworzą skuteczną ochronę.

Zabezpieczenia przed ogniem - zalety wełny mineralnej

Wełna mineralna ma właściwości ognioodporne, co sprawia, że stosuje się ją w budynkach, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru. Może być używana w systemach ognioodpornej izolacji lub jako izolacja wewnętrzna, która pomaga w opóźnianiu rozprzestrzeniania się ognia.

Izolacyjność przeciwogniowa wełny bierze się stąd, że jej składniki są niepalne. Pod wpływem wysokiej temperatury wytapiają się lepiszcza, ale włókna materiału nie zajmują się ogniem.

Niepalna wełna szklana ISOVER w rolkach - gaśnica

Inne zastosowania wełny w budownictwie - nie tylko ocieplenia

To tylko 5 głównych zastosowań wełny mineralnej. Oprócz tego wykorzystuje się ją w przemyśle, przy izolacji rurociągów, systemów wentylacji i klimatyzacji lub przemyśle motoryzacyjnym do izolacji termicznej i akustycznej.

Wełna mineralna jest materiałem wszechstronnym, który oprócz komfortu termicznego zapewnia również bezpieczeństwo na wielu innych poziomach.