Wełna szklana

Wełna szklana ISOVER

Wełna szklana ISOVER

Lekki, elastyczny i niepalny materiał do izolacji termicznej i akustycznej

Zastosowanie wełny szklanej

Wełna mineralna szklana to materiał stosowany od dziesięcioleci w budownictwie do izolacji termicznej i akustycznej. Jako warstwa izolacji cieplnej chroni przed ucieczką ciepła przez dachy skośne i płaskie, ściany zewnętrzne oraz podłogi, stropy i ściany oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. W odróżnieniu od wełny skalnej jest elastyczna, lekka i poddaje się kompresji - nawet siedmiokrotnie redukując swą objętość, co ma znaczenie podczas magazynowania i transportu.

Zastosowania wełny szklanej w izolacji domu

Właściwości wełny szklanej

W zastosowaniach budowlanych wełna szklana jest stosowana zamiennie z wełną skalną, z wyjątkiem np. ocieplania ścian zewnętrznych metodą ETICS (lekką mokrą), gdzie względy mechaniczne materiału izolacyjnego (sztywność, stabilność wymiarowa) każą zastosować wełnę skalną.

Wełna szklana z kolei ma niewątpliwe przewagi w dachach skośnych, ścianach działowych, lekkich podłogach, fasadach wentylowanych - z racji elastyczności i łatwego transportu. 

Stłuczka szklana

Technologia produkcji wełny szklanej

Wełna szklana wytwarzana jest w procesie topienia w temperaturze 1000°C piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Po roztopieniu mieszanka surowców poddana jest rozwłóknianiu i uzupełniana o lepiszcze, które umożliwia utrzymanie zwartej struktury gotowego produktu.

Na rynek trafia w różnych postaciach, zależnie od zastosowania: maty w rolkach, płyty w paczkach i na paletach, otuliny czy granulat do wdmuchiwania w izolowane przestrzenie. Powierzchnia materiału izolacyjnego wykańczana jest w niektórych przypadkach warstwami welonu szklanego, folii aluminiowej - zależnie od zastosowania. 

Wełny szklane ISOVER