Ocieplenie z wykończeniem - płyty zespolone ISOVER EasyTherm

ISOVER EasyTherm - więcej miejsca, więcej ciepła - płyty zespolone

Ocieplenie z wykończeniem

Zastosowanie płyt ISOVER EasyTherm

Wełny mineralnej nie trzeba przedstawiać ani rekomendować. Płyty gipsowo-kartonowe też są doskonale znane oraz doceniane. Nie każdy jednak miał okazję przekonać się, jak wyjątkowym produktem jest połączenie obu tych materiałów. Przedstawiamy zatem innowacyjne płyty zespolone ISOVER EasyTherm – idealne do ocieplania i wykańczania nowych domów oraz doskonale sprawdzające się podczas renowacji termicznej w starych budynkach.

Płyta zespolona: zdrowa, ciepła kanapka

EasyTherm pod lupąPowszechne użycie wełny mineralnej w budownictwie wynika z faktu, że jest ona znakomitym materiałem izolacyjnym. Powstrzymuje ucieczkę ciepła z miejsc ogrzewanych do nieogrzewanych, poprawia izolacyjność akustyczną przegrody, a także wpływa na bezpieczeństwo pożarowe budynku.

Płyty gipsowo-kartonowe są wyjątkowym materiałem: mogą zastąpić tynk, stanowić wykończenie ścian, służyć do zabudowy poddaszy. Dodatkowo ze względu na swoje właściwości i łatwość obróbki bardzo często używane są do elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu.

ISOVER EasyTherm to swego rodzaju kanapka – połączenie obu tych materiałów. Płyty g-k dzięki naturalnym własnościom higroskopijnym regulują poziom wilgoci w pomieszczeniu, przyczyniając się do uzyskania dobrego mikroklimatu. Zastosowanie tak skonstruowanych płyt zespolonych pozwala jednocześnie ocieplać i wykańczać wnętrza - stąd określa się je jako suchy tynk.

Suchy tynk z izolacją EasyTherm

EasyTherm - korytarz 2

Płyty ISOVER EasyTherm są przeznaczone do wykańczania wnętrz w pomieszczeniach nieogrzewanych, graniczących przez ścianę z ogrzewanymi. Powstaje dzięki temu tak zwany suchy tynk, czyli twarda, równa płaszczyzna gotowa do finalnego wykończenia.

Dzięki zespoleniu z wełną zyskuje dodatkową funkcję - izolacji termicznej -  potrzebnej, by ciepło nie migrowało tam, gdzie jest zimniej, obniżając tym samym temperaturę w pomieszczeniu ogrzewanym i powodując straty. Płyta zespolona EasyTherm dzięki swoim warstwom zyskuje dodatkowy atut, jakim jest poprawa izolacyjności akustycznej ściany.

Do niedawna, żeby wykonać podobną zabudowę, trzeba było przy zimnej ścianie montować ruszt z profili stalowych, między nimi umieszczać płyty lub maty wełniane i na koniec przykręcać płyty g-k.

Zastosowanie płyt warstwowych zamiast tradycyjnej przedścianki ułatwia i przyśpiesza pracę, ale to nie jedyna korzyść. W płytach ISOVER EasyTherm zastosowano najwyższej jakości płyty gipsowo-kartonowe o oznaczeniu DFIREH1, odznaczające się ponadprzeciętną twardością. Powstała z nich zabudowa jest wyjątkowo odporna na wgniecenia i zarysowania oraz inne twego typu uszkodzenia mechaniczne.

Suche tynki EasyTherm w domu jednorodzinnym

Gdzie możemy wykonać ocieplający suchy tynk? Przykładów jest wiele. W przypadku domu jednorodzinnego będzie to przedsionek/ganek, kotłownio-pralnia czy nieogrzewany garaż przylegający do budynku. 

Budowa w takim miejscu rusztu przyściennego byłaby pod wieloma względami niekorzystna:

  • Po pierwsze rozwiązanie to zabrałoby sporo z kubatury pomieszczenia.
  • Po drugie, na ścianie o szkieletowej podkonstrukcji trudniej jest wieszać ciężkie przedmioty, a tak, przez suchy tynk bez problemu zakotwimy w murze haki do przymocowania półek na urządzenia techniczne lub spokojnie zamocujemy wieszaki na rowery.

Zyskaj przestrzeń, nie trać ciepła

Garaż - ocieplenie ścian płytami zespolonymi ISOVER EasyTherm - wełna i płyta gk
Ocieplenie ścian garażu płytami zespolonymi ISOVER EasyTherm - wełna i płyta gk

Modernizacja termiczna domów, bloków i kamienic

Pojawienie się takich płyt w sprzedaży powinno ucieszyć wspólnoty mieszkaniowe i zarządców budynków wielorodzinnych. Będzie można teraz w niezwykle prosty i szybszy sposób docieplić zimne części wspólne w podobnych obiektach.

Ogromnym polem do popisu są tu klatki schodowe, wyposażone często w wielkie przeszklenia, które wychładzają pomieszczenia, a następnie chłód przez ściany jest przenoszony do mieszkania.

Stosując płyty EasyTherm będzie można je za jednym zamachem estetycznie wykończyć i zapewnić otulinę termiczną, zatrzymującą ciepło w mieszkaniach, które przylegają do takich przestrzeni.

W budynkach wielorodzinnych znajdziemy więcej chłodnych miejsc, podstępnie „wysysających” energię cieplną z pomieszczeń ogrzewanych. 

Zobacz realizację - osiedle Bella Vista w Kielcach
Ocieplenie korytarzy płytą zespoloną ISOVER EasyTherm na osiedlu Bella Vista w Kielcach

Korytarze i klatki schodowe w budynkach wielorodzinnych - trwałe i energooszczędne wykończenie

EasyTherm - korytarz 1
EasyTherm - korytarz 2

Wyjątkowe połączenie: płyta gk i wełna

Przyjrzyjmy się teraz parametrom zespolonej płyty ISOVER EasyTherm. Wielkością odpowiada ona typowym płytom g-k. Ma wysokość 260 cm i szerokość 120 cm. Jej łączna grubość to 32,5 mm, z czego płyta g-k ma 12,5 mm, a wełna 20 mm.

Tym, co najbardziej nas interesuje jest izolacyjność termiczna tych płyt. Skoro mają służyć dociepleniu nowych i starszych budynków powinny mieć jak najwyższy opór cieplny TR i tak też jest. Wynosi on 0,69 (m2.K)/W.

Produkt jest niepalny i posiada wysoką klasę reakcji na ogień: B-s1,d0 , co zawdzięcza zarówno wełnie mineralnej, będącej materiałem niepalnym, jak i gipsowi, który także tworzy bardzo skuteczną barierę przeciwogniową.

Dodajmy, że płyta g-k (specjalny typ DFIREH1) wykorzystana w tym produkcie jest wzmocniona włóknem szklanym, w razie pożaru wydłużającym czas, w którym będzie ona pozostawała w stanie niemal nienaruszonym. Ten rodzaj płyty g-k charakteryzuje się również zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Gips i karton są ponadto zaimpregnowane środkiem hydrofobowym, aby zmniejszyć ich podatność na działanie wilgoci.

EasyTherm - podstawowe informacje

Gdzie można stosować płyty ISOVER Easy Therm?

👉 korytarze;

👉 klatki schodowe;

👉 przedsionki;

👉 garaże sąsiadujące z pomieszczeniami ogrzewanymi;

👉 garaże podziemne;

👉 nieogrzewane piwnice;

👉 pomieszczenia, które wymagają wyciszenia.

Tani, łatwy i szybki montaż płyt zespolonych EasyTherm

Na koniec pokrótce wyjaśnijmy, jak płyty ISOVER EasyTherm są mocowane do ścian. Łatwość montażu zawarta jest w ich nazwie, więc można się domyślić, że wykonawcy nie będą mieć z tym większego problemu.

Płyty przykleja się mianowicie do suchych, oczyszczonych podłoży przy użyciu kleju gipsowego RIGIPS lub kleju cementowego weberbase UNI W. Klej taki nanosi się na spód płyt w formie placków, ale wełna musi zostać uprzednio zaszpachlowana tym klejem na całej powierzchni, aby powstała tak zwana warstwa kontaktowa.

Płyty mają wysokość dostosowaną do wysokości standardowych pomieszczeń, więc ich skracanie ograniczone jest do minimum. Mocowanie na klej pozwala w pewnym zakresie wyrównać krzywizny ścian oraz zamaskować inne ich niedoskonałości. Gdy klej montażowy zwiąże, okładzinę trzeba zaspoinować na połączeniach płyt, co polega na wypełnieniu masą szpachlową i wtopieniu w nią taśmy spoinowej. Płyty mają krawędzie typu PRO – charakterystycznie spłaszczone, zapewniające szybszy montaż, ale również sprawiające, że zużywa się mniej masy szpachlowej.

Prace przy wykańczaniu murów płytami ISOVER EasyTherm postępują bardzo sprawnie. Nie angażują licznej ekipy, wystarczy dwóch lub trzech fachowców.

Jak montować płyty zespolone ISOVER EasyTherm?

Jak montować płyty zespolone ISOVER EasyTherm? Montaż ocieplenia od wewnątrz krok po kroku.

Jak montować płyty zespolone ISOVER EasyTherm? Montaż ocieplenia od wewnątrz krok po kroku.

Jak płyty zespolone pozwalają zaoszczędzić na metrażu?

Metoda ocieplania i jednoczesnego wykańczania wnętrz płytami ISOVER EasyTherm jest nie tylko szybka i skuteczna, ale ma dodatkową przewagę nad alternatywnym rozwiązaniem, którym jest mocowanie płyt do grubego rusztu nośnego z wypełnieniem termicznym.

Pozwala bowiem zaoszczędzić więcej miejsca w pomieszczeniu w porównaniu do takiej technologii.

Każda ocieplona ściana będzie bowiem o kilka cm cieńsza. Troska o kubaturę liczy się zwłaszcza w takich miejscach jak wąskie klatki schodowe, korytarze, małe pokoje, niewielkie pomieszczenia techniczne – mówi Robert Kupczewski, Kierownik Produktu ISOVER EasyTherm.