garaże i pomieszczenia nieogrzewane
izolacja termiczna

Ocieplenie garażu - jak zminimalizować koszty ogrzewania zimą?

Ocieplenie ścian garażu płytami zespolonymi ISOVER EasyTherm - wełna i płyta gk

 

Garaż przydomowy to miejsce, w którym nie potrzebujemy utrzymywać zimą temperatur na tak wysokim poziomie, jak w pomieszczeniach mieszkalnych, jednak zbytnie jego wychłodzenie powoduje znaczne straty ciepła przez ściany i stropy oddzielające garaż od części mieszkalnej, szczególnie kiedy panują mroźne zimy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym zminimalizujesz te straty i towarzyszące im koszty. Jednym z kluczowych kroków jest ocieplenie garażu, ograniczające utratę energii. Zobacz, jak zminimalizować koszty ogrzewania.

Ocieplenie garażu - jak zminimalizować koszty ogrzewania zimą dzięki wełnie mineralnej?

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów do izolacji termicznej ścian i dachu. To właśnie przez te powierzchnie ucieka najwięcej ciepła - w sumie nawet 40-60%! I choć w garażu zwykle panuje niska temperatura, to jednak dobrzez zaizolowana przestrzeń wpływa również na ciepło w domu. Zwłaszcza, jeśli garaż jest z nim połączony. Oto, jakie prace trzeba przeprowadzić, żeby uszczelnić garaż:

 • ocieplenie ścian,
 • ocieplenie dachu,
 • ocieplenie drzwi (jeśli z garażu bezpośrednio wchodzi się do domu),
 • ocieplenie podłogi: zastosuj wełnę mineralną w formie mat lub płyt, a następnie pokryj ją odpowiednim materiałem wykończeniowym,
 • uszczelnienie okien,
 • ocieplenie drzwi garażowych.

Pełna termoizolacja pomieszczenia, które często pełni rolę gospodarczego lub niewielkiego warsztatu, poprawi komfort użytkowania, a Ty zużyjesz mniej energii do ogrzania. Wysokie koszty ogrzewania zawsze bolą, tym bardziej jeśli chodzi o garaż, w którym nie spędzasz całego dnia.

Nawet najlepszy grzejnik nie poradzi sobie, jeśli dach, podłoga i ściany pozostaną nieocieplone. Straty ciepła w sezonie grzewczym będą tak duże, że rachunki za ogrzewanie domu wzrosną, a urządzenie grzewcze będzie pracowało ponad miarę, żeby wyrównać ubytek energii cieplnej. 
Zamiast styropianu, do ocieplania garażu wybierz wełnę mineralną szklaną i skalną, która wykazuje lepsze właściwości podczas użytkowania:

 • zapewnia wysoką skuteczność termoizolacyjną,
 • skutecznie redukuje przewodzenie ciepła,
 • jest odporna na wilgoć,
 • jest odporna na ogień,
 • ma długą żywotność i nie niszczy się w wyniku działania czynników atmosferycznych i w miarę upływu czasu.

Ocieplenie garażu wełną mineralną to inwestycja, która na dłuższą metę może przynieść znaczne oszczędności. Znacznie zmniejszy koszty ogrzewania i zwiększy komfort korzystania z garażu. Zewnętrzne ściany garażu pokryj tynkiem, który przepuszcza parę wodną - wełna musi oddychać. Najlepszy do tego będzie tynk silikonowy.

Garaż - ocieplenie ścian płytami zespolonymi ISOVER EasyTherm - wełna i płyta gk

Kalkulator U - współczynnika przenikania ciepła

Kalkulator U - sprawdź, jakiej izolacji potrzebuje Twój domZastanawiasz się, jak dobrać izolację ścian i dachu czy stropu nad nieogrzewanym garażem, by zapewnić komfort cieplny, oszczędne ogrzewanie i zgodność z przepisami? Skorzystaj z kalkulatora współczynnika U (przenikania ciepła). Z pomocą kalkulatora obliczysz przybliżone wartości U dla różnych rozwiązań izolacyjnych przed budową lub termomodernizacją budynku i dowiesz się, czy wybrane rozwiązanie spełnia wymogi normowe.

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. Po wyborze rodzaju przegrody oraz rodzaju i grubości izolacji, otrzymasz wynik w postaci przybliżonej wartości U i jej odniesienia do wartości wymaganej aktualnym w prawie budowlanym dla budynków. "Łapka w górę" przy wyniku oznacza, że ocieplony w ten sposób dach czy fasada spełnia warunki normowe. Łapka w dół - trzeba pomyśleć o skuteczniejszej izolacji.

Kliknij tutaj i sprawdź nasz kalkulator!

Zmniejsz straty ciepła i rachunki za ogrzewanie - zamontuj nowoczesny system ogrzewania

Jeśli planujesz większy remont, skorzystaj z dofinansowania z programu Czyste Powietrze lub dotacji z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki pozyskanym w ten sposób pieniądzom wymienisz instalację grzewczą, rury, zamontujesz ogrzewanie podłogowe, wentylację z odzyskiem ciepła i nowe źródło ciepła, np. elektryczną pompę ciepła zamiast kotła gazowego.

W ramach wsparcia kupisz również materiały izolacyjne w postaci wełny mineralnej. Tym samym sfinansujesz kompleksową termomodernizację, która skutecznie wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania. Domowy budżet odetchnie, a Ty zyskasz pewność, że Twój dom i garaż w pełni chronione są przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią i pożarem. Jeden generalny remont pozwoli Ci żyć komfortowo bez obaw o kolejną zimę.