energooszczędność
termomodernizacja

Ocieplenie poddasza a koszty energii - jakie korzyści daje izolacja termiczna?

Dofinansowanie do termomodernizacji domu - pieniądze

 

Przez ściany ucieka nawet 30% ciepła. Podobnie przez dach. To bardzo dużo, a razem z energią cieplną znikają Twoje pieniądze. Jeśli Twój dom nie ma ocieplenia lub jest ono stare i pełne luk, zdecyduj się na termomodernizację. Dzięki niej podniesiesz komfort życia, zimą przestaniesz chodzić po domu w grubym swetrze, a przy okazji zaoszczędzisz na rachunkach. Ocieplenie poddasza a koszty energii - jakie korzyści daje izolacja termiczna?

Ocieplenie poddasza a koszty energii - jakie korzyści daje izolacja termiczna?

Izolacja z wełny szklanej i skalnej nie tylko zatrzyma ciepło wewnątrz w zimnych miesiącach. Latem, kiedy panują upały, nie dopuści do przenikania gorącego powietrza do środka budynku, dzięki czemu zaczniesz rzadziej uruchamiać klimatyzator.

Jak dokładnie wyglądają straty energii? Najmniej ciepła, bo tylko 5% ucieka przez podłogę, dwa razy tyle przez okna, do 30% przez ściany i dach, aż do 40% przez wentylację (naturalną).

Finansowe plusy ocieplenia domu wełną mineralną

Już sama izolacja ścian sprawia, że więcej ciepła zostaje wewnątrz. Rocznie zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Izolując do tego dach, zabezpieczasz się przed aż 60% stratą energii.

Chcesz ocieplić cały dom? Koszty inwestycji mogą zwrócić się już nawet po 5 latach, a sama izolacja to inwestycja na dekady i nie wymaga kolejnych nakładów.

Jeśli jest taka możliwość, ocieplenie domu dobrze wykonać przed wymianą źródła ciepła, tak aby dobrać piec znając już zapotrzebowanie na ogrzewanie zmniejszone dzięki skutecznej izolacji. Efektywny piec, pompa czy fotowoltaika zapewnią ciepło przy niższym poborze energii. Takie rozwiązanie plus szczelna izolacja podniosą efektywność energetyczną budynku, a koszty ogrzewania znacząco spadną.

Poddasze bezpieczne pożarowo - ISOVER i RIGIPS

Ocieplanie poddasza wełną - jaki model wybrać?

W roli izolatora wybieraj wełny mineralne o niskim współczynniku przenikania ciepła, dzięki którym potrzebnych będzie mniej warstw. To przełoży się na oszczędności związane z zakupem materiałów, a ocieplenie zabierze mniej powierzchni użytkowej - tak jak w przypadku np. Super-Maty Plus PRO o lambdzie 0,032 W/m*K

Na poddaszu potrzebujesz dwóch warstw, ponieważ pierwszą umieścisz w przestrzeni między krokwiami, a drugą poniżej krokwi, dzięki czemu zasłonisz elementy konstrukcyjne, przez które mogłoby uciekać ciepło. Jeśli ułożysz warstwy wełny prostopadle do siebie, unikniesz powstania mostków termicznych.

Wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne izoluje się wełną skalną lub szklaną. Na elewacjach wentylowanych można zastosować wełnę fasadową, którą mocuje się na aluminiowej konstrukcji. Wełna skutecznie zastępuje styropian i piankę PUR, zapewniając nie tylko ochronę termiczną, ale także akustyczną i przeciwpożarową. Sprawdzi się w nowym budownictwie, a także starym - większość domów ma paroprzepuszczalne ściany i wymaga izolacji, która pozwoli im oddychać.

Fasada i wełna ISOVER Fasoterm 35 do izolacji ETICS

Izolacja poddasza i elewacji - sprawdź możliwości dotacji

Przed planowaną termomodernizacją warto wykonać audyt energetyczny, żeby dowiedzieć się, jaki rodzaj izolacji będzie najlepszy. Specjalista doradzi Ci, które źródło ciepła wybrać w przypadku Twojego domu. Skorzystaj z dofinansowania Ulga Termomodernizacyjna lub Czyste Powietrze, dzięki którym zredukujesz koszty po swojej stronie. Więcej o tym na stronie poświęconej termomodernizacji.

Tanie ogrzewanie dzięki ociepleniu poddasza wełną mineralną

Pełna termomodernizacja sprawia, że płacisz wyraźnie mniejsze rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Jeśli ocieplisz dom od połaci dachowych, poprzez elewacje aż po podłogi na gruncie, podniesiesz skuteczność izolacyjną na tyle, że już po kilku latach zwróci Ci się nakład z inwestycji, zwłaszcza, jeśli złożysz wniosek o dotacje.

W ofercie ISOVER znajdziesz płyty, rolki i maty wełny mineralnej szklanej oraz skalnej, dzięki którym zabezpieczysz wszystkie powierzchnie, przez które ucieka ciepło.