akustyka
ściany działowe
3 minutes min

Budowa ściany działowej krok po kroku

Izolacja akustyczna ściany działowej wełną szklaną

Skuteczne wyciszenie ścian w mieszkaniu równie znacząco wpływa na komfort życia. W ofercie ISOVER znajdziemy najlepsze rozwiązania do izolacji akustycznej ścian wewnętrznych, tworzące wraz z płytami i profilami Rigips zestawy dopasowane pod względem wymiarów i parametrów, zapewniające pełny komfort.

Wysokiej jakości płyty z wełny szklanej i wełny skalnej oferujemy w wielu grubościach, ich głównym atutem jest wysoki współczynnik pochłaniania dźwięku osiągalny już przy grubościach nie przekraczających 10cm. 

Aku-Płyta/Akuplat+ chroni przed niepożądanymi dźwiękami powietrznymi, dzięki czemu zapewnia odpowiedni komfort akustyczny w pomieszczeniach. Już w grubości od 75 mm wzwyż osiąga najwyższy możliwy współczynnik pochłaniania dźwięku αw = 1,00, co oznacza, że w 100% pochłania fale dźwiękowe. Dodatkowo produkt jest niepalny i nie osiada w przegrodzie.

Montaż ściany działowej krok po kroku
Wytyczenie ściany
Ściana działowa - 1 - Wytyczenie ściany

Przebieg ściany wyznacza się na podłodze za pomoca sznura lub lineału, zaznaczając ewentualne otwory drzwiowe. Następnie nanosi się przebieg ściany za pomocą poziomicy i łaty na otaczające ściany i stropy. Przy ścianach wyższych niż 3 m do wyznaczenia pionu należy użyć niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego, gdyż poziomica nie daje dostatecznej dokładności pomiaru.

Mocowanie profili UW do podłogi
Ściana działowa - 2 - Mocowanie profili UW do podłogi

Profile UW mocuje się do posadzek i stropów za pomocą uniwersalnych elementów mocujących, rozmieszczonych max co 1 m. Dla uzyskania wymaganej dźwiękoszczelności wszystkie profile mocowane do podłoża muszą być podklejone akustyczną taśmą uszczelniającą.

Montaż profili słupkowych CW
Ściana działowa - 3 - Montaż profili słupkowych CW

Profile CW powinny mieć u góry luz min 1 cm, należy jednak pamiętać, że muszą wchodzić w górny profil UW na głębokość co najmniej 1,5 cm.

Rozmieszczenie profili CW
Ściana działowa - 4 - Rozmieszczenie profili CW

Profil słupkowy CW wkłada się najpierw w dolny profil UW, a następnie w górny. Profile słupkowe rozmieszcza się w odległości 60, 40 lub 30 cm, w zależności od zaleceń wybranego systemu. Profili CW nie mocuje się do poziomych profili UW.

Pokrycie płytą pierwszej strony ściany
Ściana działowa - 5 - Pokrycie płytą pierwszej strony ściany

Należy rozpocząć od przykręcenia płyty szerokości 120 cm, a odstęp między wkrętami powinien wynosić 20 cm. Przy pokryciu dwuwarstwowym, przy pierwszej warstwie płyt, odstęp między wkrętami powinien wynosić 75 cm. Przy mocowaniu płyty koryguje się położenie rozstawionych wcześniej profili. Należy pamiętać, iż płyty nie powinny stać na podłożu, lecz być podniesione o ok.10 mm.

Izolacja przestrzeni między płytami wełną
Ściana działowa - 6 - Izolacja przestrzeni między płytami wełną szklaną

Po opłytowaniu pierwszej strony ściany i ułożeniu w środku instalacji (elektrycznej lub sanitarnej) należy umieścić między profilami płyty z wełny szklanej ISOVER Aku-Płyta lub skalnej Polterm Uni. Dzięki swoim wymiarom oraz sprężystości, płyty idealnie wypełniają przestrzenie między profilami.

Pokrycie drugiej strony ściany
Ściana działowa - 7 - Pokrycie drugiej strony ściany

Należy rozpocząć od przykręcenia płyty szerokości 60 cm, tak, aby krawędzie płyt po obu stronach ściany się nie pokrywały, a ich przesuniecie względem siebie było równe rozstawowi profili słupkowych. Po zamknięciu drugiej strony ściany uzyskuje ostateczną stabilność.

Zobacz film