ściany działowe
termomodernizacja

Jak ocieplić klatkę schodową? Izolacja ścian od parteru aż po strych.

Klatka schodowa - ocieplenie płytami zespolonymi EasyTherm

 

Planujesz odnowić korytarz w bloku lub kamienicy? A może chcesz poprawić izolacyjność we własnym domu? Zobacz, jak ocieplić klatkę schodową: których materiałów użyć i jak z nimi postępować. Dzięki temu unikniesz strat energii, ochronisz budynek przed skutkami pożaru i nadmiernej wilgoci.

Jakiego materiału użyć do ocieplenia klatki schodowej?

Wielozadaniowa płyta zespolona EasyTherm sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, na klatce schodowej w bloku i kamienicy. Szczelna a jednocześnie oddychająca zabudowa chroni ściany przez gromadzeniem się pary wodnej. Płyty przykleisz od strony klatki schodowej, na klej montażowy, do ścian w bryle części mieszkalnej. Produkt ten składa się z płyty g-k i wełny szklanej.

Materiał izolacyjny dopasowuje się do podłoża - jest sztywno-elastyczny, dzięki czemu niweluje różnice poziomów podłoża. Część gipsowo-kartonowa jest odporna na ogień oraz uszkodzenia mechaniczne. Wytrzyma intensywne użytkowanie, uderzenia i ewentualne zahaczenia przy np. przenoszeniu mebli.

Właściwości izolacyjne to nie wszystko. Płyta zespolona chroni przed pożarem - ma wysoką klasę reakcji na ogień (A2-s1, d0). Sprawdzi się w miejscach, dla których ustanowiono wymóg użytkowania materiałów zapobiegających rozprzestrzenianiu się ognia.

Jednocześnie wyróżnia się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Lambda wynosi zaledwie 0,033 W/m*K, dzięki czemu straty energii są minimalne.

Przy tym płyta z wełny szklanej Isover ma grubość jedynie 20 mm (a cała płyta zespolona EasyTherm 32,5 mm), a więc nie zabiera przestrzeni na korytarzu i klatce schodowej.

Jak ocieplić klatkę schodową - jak zamontować płyty zespolone?

Zanim przystąpisz do prac ociepleniowych, podłoże powinien ocenić specjalista, który zatwierdzi plan i upewni się, że ekipa montażowa wie, co robi. Przed założeniem płyt trzeba pilnować stałej temperatury (5-25°C) i wilgotności (poniżej 70%). Wówczas izolacja jest trwała, gładka i pozbawiona pęknięć. 


Jak przymocować płyty do ścian? Wystarczy kilka kroków: 

  • zagruntuj powierzchnię ścian, 
  • potem rozsmaruj klej cienkowarstwowo na powierzchni wełny,
  • nanieś klej na krawędzie i równomiernie plackami punktowo na środek płaszczyznę płyty, pamiętaj o szczelinach dylatacyjnych od podłogi i stropu, 
  • dociśnij płytę do ściany i spozycjonuj. 

Po wyschnieciu kleju możesz przystąpić do wykończenia ściany – pozostaje łączenie płyt i szpachlowanie przy pomocy specjalnych mas szpachlowych Rigips.

Montaż płyt zespolonych EasyTherm
EasyTherm - płyty zespolone - montaż krok po kroku
Easytherm płyty gk z wełną - montaż do ściany

Izolacja budynku - korytarz i schody bez wilgoci

Brzydkie nacieki grzybów i pleśni nie tylko szpecą wnętrze. Szkodzą zdrowiu i wpływają na wytrzymałość ścian. Pojawiają się w budynkach mieszkalnych, w których nie zastosowano materiałów paroprzepuszczalnych, czyli odprowadzających wilgoć na zewnątrz. Szczególnie narażone są ściany łazienek i kuchni, a także poddasza użytkowego - to w tych pomieszczeniach gromadzi się najwięcej pary wodnej. W budynkach wielorodzinnych ryzyko wystąpienia tego typu uszkodzeń jest większe głównie z uwagi na duże zużycie wody.

Podnieś izolacyjność budynku dzięki wełnie mineralnej

Ocieplenie ścian nie tylko wpływa na temperaturę na klatce schodowej. Oprócz tego zapewnia izolację akustyczną i chroni przed rozwojem mikroorganizmów, które zasiedlają wilgotne środowisko. Zastosowanie wełny sprawia, że na schodach jest sucho, a lokatorzy mają zapewniony komfort - mniej dźwięków z zewnątrz dociera do ich mieszkań.
Klatki schodowe z płytami zespolonymi EasyTherm
EasyTherm - korytarz 2

Płyta zespolona - uniwersalny materiał budowlany

Płyty zespolone spełniają kilka funkcji naraz. Są tanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich wielofunkcyjność. Zapewniają komfort cieplny, odporność na pleśnie i grzyby oraz tworzą pokrycie przeciwpożarowe.

Przy pracy z nimi ważne jest zachowanie odpowiednich warunków związanych z poziomem wilgoci i temperaturą powierza. Należy zwrócić uwagę także na sposób przenoszenia i składowania płyt - prostopadle do podłoża, w celu uniknięcia uszkodzeń.

Zastosujesz je jako izolację ścienną, w przypadku podłogi wybierz dostosowane do wymogów tego zastosowania wełny szklane lub skalne.