energooszczędność
ściany działowe

Ocieplanie klatek schodowych. Izolacja klatek schodowych i korytarzy.

EasyTherm - korytarz 2

Płyty na ścianach - akustyka, ocieplenie i ochrona przed pożarem

Dobrze wykonana termoizolacja chroni nie tylko przed ucieczką ciepła, ale i skutkami pożaru, hałaśliwymi sąsiadami i wilgocią. Jak przeprowadzić ocieplanie klatek schodowych, żeby podnieść komfort mieszkalny?

Ocieplanie klatek schodowych i korytarzy w budownictwie mieszkaniowym

Płyty oddzielą ogrzewane pomieszczenia mieszkalne od klatek schodowych. Dzięki temu skończy się problem nadmiernego wychłodzenia wnętrza nieruchomości i utraty ciepła, co przyczyni się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Płyty nie poddają się uszkodzeniom mechanicznym, co jest bardzo ważne w częściach wspólnych domów wielorodzinnych. Duża odporność na zarysowania, obicia i wgniecenia sprawia, że przez długie lata zachowują swój pierwotny wygląd i właściwości izolacyjne.

W przyszłości rewitalizacja takich ścian gipsowo-kartonowych jest dużo mniej kosztowna od naprawy miękkich ścian na podkonstrukcji ze styropianu czy też wełny.

Ocieplenie klatki schodowej od wewnątrz

Wykorzystaj płytę zespoloną, którą łatwo się montuje. Wystarczy zadbać o odpowiednią temperaturę na klatce, czyli 5-25 °C oraz wilgotność - poniżej 70%.

Przygotuj płytę do wysokości ściany (zachowaj szczelinę dylatacyjną od podłogi i stropu). Ścianę zagruntuj, a na płycie rozprowadź klej - najpierw wetrzyj cienką warstwę na całość, a potem rozprowadź grubsze warstwy wzdłuż całej długości krawędzi i w równych odstępach na środku. Potem przyłóż płytę do ściany, dociśnij i spozycjonuj. 

Na wysokich ścianach układaj płyty, dbając o to, żeby były przesunięte poziomo względem siebie. Dzięki temu unikniesz łączeń krzyżowych.

Płyty muszą być przycięte od strony wełny mineralnej - powinny mieć o 15 mm mniej niż wynosi wysokość pomieszczenia. Odcięte fragmenty wykorzystasz w dalszej pracy.

Jak uniknąć mostków termicznych?

Do ściany narożnika przyklejasz kawałek wełny, potem przysuwasz do niego płytę zespoloną. Kiedy materiał jest ustabilizowany, znów przycinasz nadmiar i przyklejasz kolejną płytę.

Dzięki temu osłona cieplna z płyt jest szczelna i nie pozwala na ucieczki energii. Wełna mineralna w płycie zespolonej ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,033 W/m*K, co oznacza, że jego straty są minimalne.